מדברים מהשטח

סמ"ר במי"ל מרינה פלדמן פרמדיקית גדוד "געש"

מרינה פלדמן פרמדיקית מילואים, בת 22 מאשדוד, גויסה במהלך מבצע "צוק איתן", בצו 8 לגדוד בו שירתה בסדיר. במהלך השירות המילואים הרגישה שוב את החיבור האישי, לצוות התאג"ד, ולגדוד כולו ועשתה ככל שביכולתה להגיש עזרה לכל מי שנזקק לכך.
למידע נוסף

קורס קא"רים פורץ גבולות

ביום חמישי בבה״ד 10 נערך טקס סיום קורס קא"רים ״צחי״ הרביעי, בו סיכמו 22 הצוערים הכשרה ארוכה והצטרפו לשורת הפיקוד בחיל הרפואה. בהשלמה ייחודית זו השתתפו קצינים ממגוון יוצא דופן של אוכלוסיות שהוכיחו פעם נוספת כי לרפואה אין גיל, שפה או גבולות!
למידע נוסף

חדשות ואירועים

 • 30.05.16
  קורס הכשרת מנחים לגמילה מעישון

  היום, 30.05.2016 התסיים קורס צבאי מקצועי להכשרת מנחים לגמילה מעישון.

  כל משתתפי הקורס הינם אנשי קבע בתפקידים שונים בחיל הרפואה העוסקים במקצועות רפואיים ופארא-רפואיים.

  הקורס הקנה ידע תאורטי ומעשי לייעוץ אישי והנחיית קבוצות לגמילה מעישון בצה"ל.

  בקורס הוכשרו 19 מנחים חדשים אשר יובילו סדנאות לגמילה מעישון בקרבי משרתי צה"ל.

   

 • 25.04.15
  משלחת סיוע של חיל הרפואה לנפאל

  ביום שבת האחרון, בשעה 15:00 התקבלה בחיל הרפואה פקודה, בעקבות בקשת משרד החוץ הישראלי להוציא צוות סיוע לאזור האסון בנפאל. החל מרגע קבלת המשימה החל חיל הרפואה לשקוד על בנית המשלחת שתקים באזור האסון בית חולים שדה..

   

   

 • 18.09.14
  חיל הרפואה במבצע "צוק איתן"

   

  מבצע צוק איתן היה טבילת האש המשמעותית הראשונה של פרוייקט הדגל של חיל הרפואה – שומר אחי שתכליתו הראשונה מניעת תמותת נפגעים ברי הצלה בשדה הקרב.
  על מנת לצמצם את מקרי המוות ולשפר את הטיפול הראשוני בפצועים הושם דגש בחיל הרפואה על תגבור כוחות הרפואה במטפלים מיומנים ומאומנים, ופינוי מהיר.  פרמדיקים ורופאים הוצמדו לכל פלוגה בלחימה והעניקו רמת רפואה גבוהה כבר בשטח, סמוך לנקודת הפציעה, תוך שימוש נרחב בטכנולוגיות רפואיות חדשניות מצילות חיים שלא היו קיימות במערכות קודמות בהצלחה מרובה. הפינוי הרפואי במבצע צוק איתן היה מהיר ביחס למערכות קודמות והתבסס על יכולות פינוי מגוונות שכללו כלי רק"מ, אמבולנסים ורכבים בעלי יכולת מבצעית גבוהה. את הפינוי הרכוב השלימו כלי הפינוי האוירי בהם מסוקי יסעור וינשוף. במבצע זה בלט שיתוף הפעולה המצויין בין הכוחות הירוקים לכחולים. כלל הכלים אוישו ע"י מטפלים בכירים (פרמדיקים ורופאים) אשר ליוו את תהליך הפינוי בהענקת טיפול רפואי מקצועי לפצועים. היערכות זו, בנוסף לתהליכים אגמיים נוספים תרמה תרומה משמעותית לקיצור משכי הפינוי והצלת חייהם של הפצועים.

  יקרים:
  למעלה ממאתיים אנשי מילואים הצטרפו לצוותי היקר (יחידת הקישור של חיל הרפואה לבתי החולים) הסדירים בשבעת היקרים בבתי החולים. צוותי היקר ליוו כל פצוע מרגע הגעתו לבית החולים, במהלך האשפוז והשיקום, דאגו לכל מחסור, יצרו קשר עם המשפחות והעניקו תמיכה רחבה ויחס אישי לכל אורך הדרך. כמו כן ריכזו צוותי היקר את פעילות כלל הגורמים הצבאיים השונים מול בתי החולים.

  "לוחם איתן"
  במהלך המבצע פעלו ארבעה צוותי רופאים מומחים ושלוש רפו"שיות טיפלו במהלך המבצע בלמעלה   מ 4,000 חיילים בשטחי הכינוס. המומחים ברפואת עור, אורטופדיה, אף אוזן גרון, פיזיותרפיה וכן צוותי מרפאת השיניים הניידת העניקו מענה רפואי קדמי לכוחות הלוחמים בשטחי הכינוס טרם כניסה ללחימה ובעת רענון הסד"כ  לשמירה על בריאותם ולשיפור כשירותם

  מערך בריאות הנפש
  המערך פעל בצורה מערכתית ופרטנית להפחתת תחלואה כתוצאה מהלחימה. במבצע התבטאה בפועל לראשונה תכנית המג"ן (מוביל גיוס חוסן נפשי) שאיפשרה ללוחמים להעניק עזרה ראשונה לחבריהם. עשרות התערבויות בוצעו ביחידות לאחר אירועי לחימה. גם כעת פועלים במערך לאיתור חיילים הנזקקים לסיוע בעקבות הלחימה.


  בית הספר לרפואה צבאית ב"צוק איתן"
  במהלך מבצע צוק איתן פעל בית הספר לרפואה צבאית, להכשרה, רענון ותרגול של סגלי הרפואה .
  אימוני הסגלים בוצעו בשלושה מאמצים מרכזיים: חוליה ארצית כשלושים מדריכי החוליה שאימנו את היחידות טרם כניסתם לפעילות מבצעית, מדריכי הטראומה – שנעו בניידות הדרכה ייחודיות בהן סימולטור רפואי שאימן בשטח את הכוחות בטיפול בפצוע מורכב. כמו כן  פעלו למעלה מחמישים מדריכים בשטחי הכינוס תירגלו ולימדו את כלל הלוחמים , בשימוש בטכנולוגיות שומר אחי המתקדמות, בדגש על אנשי המילואים, עבורם הייתה זו היכרות ראשונה עם הציוד החדיש.
  במקביל לפעילות האימונים פעלו בבה"ד גם להכשרתם של עשרות מטפלים בכירים שגוייסו לכוחות הלוחמים. כל מטפל בכיר שגוייס עבר יום רענון בבה"ד בו עבר הדרכה ורענון מקצועי, הצטייד בציוד רפואי וכן ביצע אימון כשירות טרם ההצטרפות ללחימה.

  סיוע הומניטרי ב"צוק איתן"
  ביום ה-13 למבצע "צוק איתן", ימים ספורים לאחר הכניסה הקרקעית לרצועת עזה, הקים צה"ל בית-חולים שדה במחסום ארז המיועד להענקת טיפול רפואי הומניטרי לאוכלוסייה הפלסטינית ברצועה.
  בית-החולים, שהוקם במהירות על-ידי חיל הרפואה, קלט במהלך המבצע עשרות נשים, ילדים וגברים שנזקקו לסיוע רפואי והעניק טיפולים במגוון רחב של תחומים.

  הצוות הרפואי בבית החולים מנה כ-20 אנשי רפואה, בפיקודה של סא"ל רחלי, ביניהם חובשים, פרמדיקים ורופאים מומחים מכלל הפיקודים והזרועות בצה"ל.
  הצוות הרפואי נערך לקבלת מאות פצועים והציוד הרפואי המתקדם שעמד לרשותו נתן מענה גם התחומי הרפואה הפנימית מיון, גניקולוגיה, החייאה וחדר לידה.

   

 • 07.04.14
  ערב הוקרה לאל"מ דר' אליהו גילון

  ביום א' (6.4), התקיים פורום קציני רפואה ראשיים לדורותיהם. בראשית הערב התקיימה סקירה מקיפה של חיל הרפואה היום בתחומי הרפואה המבצעית ושירותי הבריאות ושיח בנושא בין המשתתפים. בהמשך התקיים ערב הוקרה לזכרן של קרפ"ר בדימוס אל"מ דר' אליהו גילון ז"ל שהלך לעולמו לפני כחודש.
  ערב ההוקרה המרגש, בו השתתפו ספ"כ חר"פ ורבים ממבני משפחת גילון נפתח בסיפורו האישי והמרגש על ערן דולב, קרפ"ר בדימוס על חוויותיו ודרכו המשותפת עם גילון בהמשך חלק פרופ' דני גילון, בנו של גילון כמה מחוויותיו עם אביו והוקרן סרט מרגש שסקר את פועלו. בסיכום הערב ציין קרפ"ר - "לא כל יום נפרד חיל הרפואה מקרפ"ר, אדם ומפקד שכתב פרק משמעותי בתולדותינו. חשוב לנו להוקיר את העשייה אך לא פחות את האדם העומד מאחוריה. אלה שני דברים הארוגים זה בזה ומאפשרים את קיומה של ההיסטוריה. דר' גילון היה עתודאי פעיל, שילב בחייו רפואה וצבא. החל את לימודי הרפואה כבר בגיל 18 אך סיימם רק כעבור עשר שנים בעקבות היותו פעיל בהגנה ובפלמ"ח. ב 1963 לאחר מספר תפקידים כולל מר"פ צפון וסגן קרפ"ר מונה לתפקיד קרפ"ר. על מלחמת ששת הימים סיפר ועיניו נצצו. הוא סיפר איך נאלצו להציל חיים ללא אמצעים, איך הקימו מערכים שלמים ולמעשה חתמו בטביעות אצבעותיהם שלב משמעותי כל כך בהיסטוריה של חיל הרפואה... אבל יותר מכל נצצו עיניו כשדיבר על ילדיו, נכדיו ועל אהבת חייו - סיגל. יחד איתה גידל דור שלם של אנשי רפואה.... משפחת גילון תמשיך ותהיה חלק בלתי נפרד מהחיל שלנו".

 • 26.02.14
  כנס פקודת העבודה של חיל הרפואה
  ביום חמישי האחרון (20.2) נערך בבית ליד כנס פקודת העבודה של חיל הרפואה.
  בכנס הוצגו עיקרי סיכום השנה של 2013 וכן תכנית העבודה ל 2014 ע"י רמ"ח שירותי בריאות ורמ"ח רפואה מבצעית. במהלך הכנס נערך מופע הוקרה בסימן שנה לתחילת המענה ההומניטרי הרפואי שמספק חיל הרפואה לנפגעי מלחמת האזרחים בסוריה. כחלק מאירוע ההוקרה נשמעו דבירהם של אלוף פיקוד הצפון האלוף יאיר גולן וכן של שותפים אסטרטגיים נוספים למאמץ חשוב זה. בהמשך ניתנה הרצאה של ר. אכ"א האלופה אורנה ברביבאי שסקרה את האתגרים ותמונת המצב בתחום כח האדם והשיבה לשאלות הקהל בתחום.
  בסיכומו ציין קרפ"ר כי לאור המציאות האסטרטגית המשתנה בסביבתנו קשה לצפות מה תביא עמה שנת 2014, אך ניתן בוודאות לומר שהשנה תביא עימה הזדמנויות רבות.
 • 26.02.14
  קציני תוכנית נחשון בביקור בחברת טבע
  ב 23/2 ביקרו קציני תוכנית נחשון למצוינות ומנהיגות ברפואה צבאית בחברת טבע. 
  הקצינים שמעו סקירה של מר יוסי אופק מנכ"ל טבע פארמה על האסטרטגיה של החברה ועל תהליכי פיתוח הקריירה בה. בהמשך סיירו הקצינים במרלו״ג של החברה ונחשפו לתהליכי האספקה והניהול המתקדמים של הציוד הרפואי והתרופות.
 • 26.02.14
  ערב הוקרה לזיכרה של אזרחית עובדת צה"ל יהודית מיש
  השבוע נערך בתל השומר ערב הוקרה לזיכרה של אזרחית עובדת צה"ל יהודית מיש. יהודית היית הרשמת הרפואית של מקרפ"ר במשך כ32 שנה ונפטרה לפני כחודש ממחלה קשה בה נאבקה.
  בערב המרגש שהובל ע"י ענף מידע בו שירתה יהודית, השתתפו קרפ"רים בדימוס, רע"ני מידע וחברי ענף מידע לדורותיו, בני משפחה וחברים רבים לדרך.
  במהלך הערב הוקרן סרטון מרגש שסקר את שירותה הארוך והמשמעותי של יהודית בחיל הרפואה, בוצעו שירים לזיכרה ע"י משרתי מקרפ"ר וכן חברים בני המשפחה וקצין הרפואה הראשי נשאו דברים לזיכרה.
 • 13.02.14
  מערך הסיעוד בפורום בנושא "טיפול מקוון ע"י אחיות"

  ביום א' האחרון התקיים פורום "סיעוד בכיר" בנושא – "טיפול מקוון ע"י אחיות". הפורום התקיים כחלק מסדרת מפגשים המתקיימים לאוכלוסיית האחים והאחיות במערך הסיעוד של חיל הרפואה בתחומים שונים ובהרכב אחיות משתנה. מטרת הפורמים היא להעשיר את עולם הידע המקצועי של האחיות, לאפשר למידת עמיתים בתוך החיל, לקיים שיח בנושאים שונים ומגוונים עם קצינת הסיעוד הראשית וכמובן להבטיח מפגש חברתי הפגתי.


  בפורום שהתקיים ביום א' האחרון נכחו כ – 30 אחים ואחיות בדרגת רב-סרן ומעלה, נושא הפורום היה עולם השירותים המקוונים הקיימים כיום, בדגש על אלה הניתנים ע"י אחיות בקופות החולים בהם מוקד "מומה" לניהול מרחוק של חולים כרוניים, מוקד לניהול חולים מורכבים – אנקולוגיים ועוד. כמו כן הוצגה שיטה חדשה שפותחה במכון גרטנר לשיקום מרחוק.
  הנושאים החשובים נבחרו בקפידה לאור הפעלת מודל ייעוץ מקוון הניתן ע"י אחות צבאית במוקד מ"קול הלב" כחלק מהמגמה לשיפור השירות לחיילים. בפורום השתתפו גם האחות הראשית של מכבי שירותי בראיות הגב' גלית קאופמן והגב' אנג'לה עירוני מנהלת המוקדים המקוונים. רמ"ח שירותי בראיות התארח לשיחה קצרה עם האחיות במהלכה סקר אתגרים משמעותיים בצה"ל ובחיל, כדוגמת האתגר התקציבי, סוגיית כ"א, מיקור פנים ועוד. בשיח עם קצינת הסיעוד הוצג "מסלול האחות", מודל עבודה בסמכויות מורחבות, תפוקות אחיות, חשיבות הובלה וייזום ועוד. ראש מערך הסיעוד סיכמה את היום כיום מרתק, מלמד וחוויתי.

 • 12.02.14
  פטירתו של קרפ"ר לשעבר ד"ר אליהו גילון

  ד"ר אליהו "עולש" גילון (ז'לינסקי) נולד בשנת 1922. ד"ר גילון סיים את לימודי הרפואה בשנת 1950 גילון היה איש פלמ"ח, אשר ליווה את חיל הרפואה מימי הקמתו של צה"ל. שירת במספר בתי חולים צבאיים עד הפיכתו למר"פ צפון בשנת 1961 בהמשך בשנת 1963 מונה לתפקיד קרפ"ר, בו כיהן גם במלחמת ששת הימים. (במסגרת תפקיד זה היווה גם רופאו של הרמטכ"ל רבין) כמו כן היה גילון ממקימי בית הספר לרפואה באוניברסיטה ת"א ומנהל המחלקה הפנימית בתה"ש (87-68).
  ד"ר גילון נפטר הבוקר בשיבה טובה בגיל 92.
  גם בני משפחתו ממשיכים את דרכו: בנו פרופ' גילון, רופא בהדסה עין כרם, בתו מסיימת בימים אלו את לימודי הסיעוד.

  הלוויה תתקים ביום חמישי (13.2) בשעה 12 בבית העלמין ירקון. יושבים שבעה ברחוב הפרסה 54 ת"א.

 • 06.02.14
  טקס החלוק הלבן
  השבוע צויין "טקס החלוק הלבן" עבור חניכי "צמרת" מחזור ב' וחבריהם לבית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית והדסה.
  טקס רב הרושם, אשר התקיים במעמד דיקן הפקולטה לרפואה, ראש מסלול צמרת ומכובדים נוספים, הינו מסורת רב שנים באוניברסיטה העברית. הוא מציין שני אירועים חשובים: מחד, הענקת תואר ראשון BSc במדעי הרפואה לסטודנטים עם סיום 3 שנות הלימודים הראשונות, ומאידך הענקת חלוק הרופאים הלבן לרגל כניסתם לפרק הלימודים הקליניים אשר מאפיינים את שלוש שנות הלימוד הבאות. הטקס נערך בנוכחות משפחות הסטודנטים וצוות "צמרת" הצבאי והאזרחי, והוא הגיע לשיאו בהקראת "הבטחת תלמידי הרפואה" על ידי הסטודנטים הנרגשים. חיל הרפואה מברך את חניכי צמרת ומאחל להם הצלחה בהמשך לימודיהם!
 • 06.02.14
  המרוץ לנחשון
  מחזור ד' של תוכנית נחשון למצוינות ומנהיגות ברפואה צבאית יצא לדרך!
  10 רבי סרנים מצטיינים ממערכי חיל הרפואה התחילו במסע השנתי לפיתוח מצוינות ומנהיגות. התוכנית מורכבת ממפגשים לאורך השנה בחברות מובילות במשק, ביחידות צה"ל, סיורים בראי המנהיגות היהודית וסדנאות להעצמה ופיתוח אישי. כמו כן במהלך התוכנית זוכים הקצינים לחניכה וליווי אישי של קצינים בכירים בצה"ל בסדיר ומילואים וממנהלים מובילים במשק האזרחי שישמשו להם כמנטורים. בסיום התוכנית יבצעו הקצינים פרויקט קבוצתי ואישי בעל ערך מוסף חברתי וצבאי. אתמול פתחו חניכי מחזר ד' של התכנית את הדרך במסע אתגרי מבה"ד 10 למצדה. הבוקר טיפסו בשביל הנחש ונחשפו לסיפורי המנהיגות שעל ההר.
  בהצלחה!
 • 26.01.14
  שיפור השירות בפיקוד צפון

  בשבוע שעבר ציינו בחיל הרפואה יחד עם פיקוד הצפון את שיפור השירות הרפואי לחיילים בשני אירועים משמחים במיוחד.
  בראשית היום, נחנכה בגדוד עיט שבפיקוד מרפאה חדשה לשירותם של משרתי הגדוד. המרפאה הורחבה בגודלה ושודרגה בציוד רפואי ולוגיסטי. באותו מעמד, הוענקו שני רכבי שירות ומחשבים ניידים לקצינות הרפואה הגדודיות של גדודי התצפיות. אחד המאפיינים הייחודיים של גדודים אלה הוא הפיזור הרב בין החיילים במוצבים השונים, מה שמקשה על הגעתם הרציפה לרופא. הרכבים והמחשבים יאפשרו מעתה לרופאות הגדודיות להגיע גם למוצבים המרוחקים ביותר ולהעניק שם שירות נגיש ואיכותי לחיילים . דר. אולה, קרפ"גית גדוד שחף מספרת "אני מגיעה למסדר חולים במפקדה אחת למספר ימים ועד כה היו חיילים צריכים להגיע אליי מהמוצב. לפעמים משיקולים שונים החיילים לא הצליחו להגיע. מעכשיו אני יכולה להגיע לכל חייל בכל מוצב ולתת לו מענה רפואי, וגם לקבל את כל המידע הרפואי שלו בלחיצת כפתור, כך שהמענה הרפואי מלא וזמין בכל מקום." 

  בהמשך היום, חנכו בגדוד מיתר ברמת הגולן את ניידת רפואת השיניים הראשונה בפיקוד - הרפו"שית. הרפו"שית מהווה מרפאת שיניים לכל דבר ועניין ועמה מתנייד סגל רפואי, ציוד רפואי מלא והיא מחוברת למערכת המחשוב הצה"לית על מנת לאפשר שמירה של המידע הרפואי ורציפות הטיפול. מדובר למעשה ברכב גדול, שעליו מרפאת שיניים . בחלק הקדמי – אזור כניסה והמתנה, בחלק האמצעי חדר הטיפולים ובחלק האחורי אזור המכונות.  לפני עידן הרפו"שית, נדרשו לוחמים הזקוקים לטיפולי שיניים להגיע למרפאות המרחביות הנמצאות במרחק רב ממקום שירותם. נסיעה זו עלולה הייתה לקחת מספר שעות עד יום מלא  ולגרוע את החייל מפעילות. עם הכנסת המרפאות הניידות – מגיעה המרפאה עד למקום שירותו של החייל במוצב ומטפלת בו תוך כדי הפעילות המבצעית ומבלי לפגוע בה. הרפו"שית הצה"לית היא ראשונה וייחודית מסוגה בעולם, ועד כה הוצבו שתי רפו"שיות בלבד בפיקוד המרכז והדרום, שטיפלו במאות חיילים. הצבת הרפו"שית השלילשית בפיקוד הצפון משלימה את הפריסה והמענה לכל אזורי הארץ. בכך מוענק שירות חשוב ללוחמים במקביל לשמירה על  כשירותם המבצעית.

 • 26.01.14
  ביקור רמ"ח כושר קרבי במסלול "צמרת"
  לפני כשבוע, ביקר רמ"ח כושר קרבי אל"מ אורן גיל את תלמידי מסלול "צמרת" כחלק מפעילות "אורח חיים בריא" המתקיימת במסגרת המסלול.
  כחלק מהכשרת תלמידי צמרת, ובנוסף לתכנים העיוניים המקצועיים, עוברים חניכי כל המחזורים אימון גופני סדור פעמיים בשבוע, זאת על מנת להכינם לתפקידם העתידי כרופאים גדודיים. אימון הכושר לסטודנטים מתקיימים ע"י מדריכי אימון גופני של פיקוד המרכז  מזה חמש שנים, מאז הקמתו של המסלול. האימונים הובילו לשיפור משמעותי בציוני מבחני הכושר הגופני של החניכים בכנסיתם לבה"ד אחד רמ"ח כושר קרבי שמע סקירה אודות המסלול ולאחר מכן הוביל אימון של תלמידי שנה ב' (מחזור ד'), בסיום האימון סיכם הרמ"ח כי יש לפעול יחד למינוף ושיפור האימונים ולבנייתם באופן ייעודי לתלמידי צמרת ולמסלול הכשרתם.
 • 14.01.14
  הכנס הבינלאומי ה 3 למוכנות מערכות בריאות לחירום ומענה בעת אסון

  ביום ב' (13.1) נפתח בטקס מרשים הכנס השלישי למוכנות מערכות בריאות למצבי חירום ואסון – IPRED בת"א. בכנס השתתפו מאות אנשי מקצוע מתחום הבריאות, בהם למעלה ממאתיים אורחים ממדינות רבות בעולם, שהביעו עניין בידע המקצועי שנחלק בכנס.  את הכנס פתח מפקד הרפואה של פיקוד העורף בדקת דומיה לזכרו של רה"מ אריאל שרון. בטקס הפתיחה הדגיש המר"פ את חשיבות קיום הכנס וציין: "כאשר משהו קורה בפעם הראשונה זה מקרה, בפעם השנייה זה צירוף מקרים, בפעם השלישית זו מסורת".
  מפקד פיקוד העורף האלוף אייל איזנברג ציין: "אני גאה לומר שאנחנו יכולים לתת סיוע לכל מקום בעולם, וכך עשינו לפני חודשיים בפיליפינים. אנו במפקדת העורף מאמינים בעיקרון של הצלת חיים ללא גבולות בכל מקום בעולם". גם בועז לב, סמנכ"ל משרד הבריאות נשא דברים בכנס, בשם מערכת הבריאות בישראל וציין כי המפתח להצלחה של כולנו הוא שיתוף פעולה ועבודה יחד.

  את ההרצאות המקצועיות פתח יובל דיסקין, שסקר את אתגרי עידן הסייבר. עם פתיחת הכנס, התקיים מושב בו ניכר עניין רב, בראשותו של קצין הרפואה הראשי בו הוצגו לקחי המענה ההומניטרי שניתן לפצועי מלחמת האזרחים בסוריה. במושב זה הציג מפקד בית חולים השדה של צה"ל את אופן הפעלת בית החולים, הפועל מאז פברואר 2013, אז החל מבצע הסיוע. מפקד הרפואה של פיקוד צפון השלים את התמונה בתיאור מהלך פינויים של הפצועים מנקודת הגבול ע"י הצוותים בשטח, דרך בית חולים השדה ושיתוף הפעולה מול מערכת הבריאות האזרחית ובתי החולים בצפון הארץ. עוד באותו מושב הציגה ד"ר שימה, מנתחת מבית החולים זיו את ניסיונה מהטיפול בטראומה והטיפול בפצועים שהגיעו לבית החולים. המושב הסתיים בהרצאתו של ד"ר מסעד ברהם – מנהל בית החולים נהריה שסיפר אף הוא על חשיבות הסיוע ההומניטארי, לכל אדם באשר הוא אדם. בהמשך הכנס התקיימו מגוון רחב של מושבים מרתקים בהם מושב בתחום האב"כ, מנהיגות במצבי חירום ואסון, צורכי אוכלוסיות מיוחדות, ניהול זירה במצב אסון, בטיחות במצבי חירום ועוד.

  הכנס נחתם בתרגיל מרשים ורב משתתפים שהתקיים ביום רביעי ובו דימו תרחיש של מתן מענה לאירוע התרסקות מטוס בשכונת מגורים. בתרגיל השתתפו מספר יחידות צבאיות וכן גופים אזרחים. התרגיל החל בבסיס ח"א במרכז הארץ בו דימתה הזירה שנבנתה את אתר האירוע שבו התרסק מתרסק מטוס באזור מגורים מיושב וצפוף.  מייד עם קבלת דווח על האירוע החלו לזרום כוחות החילוץ וההצלה בהם גם מד"א ומשטרת ישראל לאתר האירוע. במהלך התרגיל הוצגו גם הדרגים המווסתים את פינוי הנפגעים והטיפול בבתי החולים בחמ"לי פיקוד העורף, הרשות לשעת חירום, מכבי האש , מד"א ובתי החולים. בחלק השני של התרגיל צפו המשתתפים בזירת הטיפול בבית החולים תל השומר שבו דימו התמודדות עם מספר הנפגעים הרב, בבית החולים הופעלו המיון, מרכז המידע ומרכז המשפחות.


   

 • 15.01.14
  חניכת מרכז הרפואה הנגב המחודש
  השבוע (14.1) נחנך בבית הספר להנדסה צבאית "מרכז רפואי הנגב" המחודש. המרכז עבר שיפוץ נרחב וכן צוייד בטכנולוגיות חדישות, זאת כחלק מתהליך בחיל הרפואה לשיפור השירות הרפואי למשרתים. מהשבוע, יעניק המרכז שירותי רפואה מתקדמים בהם מחלקת דימות ורפואת שיניים דיגיטלית, מרפאת מומחים רב תחומית בהן רופאים מומחים בתחום האורטופדיה, העור, נשים, אף אוזן גרון וכן שירותי בית מרקחת ומעבדה. המרכז יאפשר לכל משרתי הדרום בזרועות ובבסיסים השונים גישה נוחה ומהירה לשירותי רפואה, ויאפשר ניצול מיטבי של זמנם. מפקד מרפ"א דרום סא"ל אכרם בריק ציין בטקס החניכה: "המרכז הרפואי הוקם לטובת שיפור השירות הרפואי למשרתי הנגב, על מנת לתת מענה טוב יותר לחיילים הנמצאים כאן ביחידות הקצה. נמשיך להרחיב ולשפר את השירותים כחלק מחזון המרכז לשירותי רפואה". מפקד המשר"פ אל"מ סלמן זרקא ציין בטקס: "גם הלוחמים המחפשים מזור למכאוביהם וגם הסגל המטפל זקוקים לתשתית מכבדת וראויה למפגש הרפואי. יש כאן אנשי מקצוע נחושים ומקצועיים שעושים עבודה נפלאה כדי לספק את השירות. המקום הזה משקף שיתוף פעולה מצוין בין המפקדים בשטח למפקדת המרכז לשירותי רפואה למען מטרה אחת חשובה ונעלה". במהלך הטקס הוענקו דרגות סרן לד"ר אריאל גומני קרפ"ח בהל"צ ע"י קרפ"ר ומפקד בהל"צ.וכן חולקו תעודות הוקרה למי שתרם לפרויקט.
  קרפ"ר ציין בדבריו: "זה יום חג לחיל הרפואה ויותר מכך לחיילים ולמפקדים שמשרתים באזור. לכל הזרועות בצה"ל יש נציגים באזור זה, לחיל הים, חיל האוויר, אגף כוח אדם, פיקוד העורף ועוד. אנחנו לא חונכים היום מבנה או טכנולוגיות, אנחנו מציינים את השירות ואת העשייה זה חלק מהנשמה של חיל הרפואה, אתם כאן חלק מאיתנו. האנשים שבוחרים לבוא לנגב לדרום לעשות את העבודה עבורכם, גם חיילי הסדיר וגם אנשי המילואים שמאמינים שחשוב לתת את השירות הרפואי. זה המקום בחברה הישראלית שלכם לומר שלחיילי צהל מגיע הטוב ביותר. הם ראויים לשירות הרפואי הכי טוב שאפשר להביא לכאן ובכך אנחנו ממשים היום ערך של חיזוק הרפואה ביחידות הקדמיות ומסייעים לחיילים בעת שהם זקוקים למענה הרפואי".
 • 09.01.14
  רופאי המילואים החדשים בחיל

  אתמול, התקיים בבית הספר לרפואה צבאית טקס סיום של שני קורסים המכשירים את רופאי המילואים של צה"ל.קורס קר"פ מילואים, בו משתתפים מי שבשירותם הסדיר שירתו כחיילים במקצועות שונים, לאחר שחרורם למדו רפואה וכעת הגיעו לבה"ד לקבלת הכשרה ראשית כקצינים ובשלב השני כרופאים צבאיים. בקורס קר"פ קצינים למעלה משלושים מסיימים, ששירתו כקצינים בשירותם הסדיר וקיבלו הכשרה לתפקידי הרופא הצבאי. במהלך ההכשרה נחשפים החניכים לתכנים רבים ומגוונים בנושאי פיקוד מנהיגות ורפואה ביחידות השדה.

  באחד הרגעים המרגשים בטקס נקרא אל"מ חיים פרלוק – ראש מחלקת יק"רים בחירום, קצין במילואים ותיק בחיל לבמה. חיים, העניק את הדרגות וסיכות הרופא לשני בניו תומר וטל פרלוק אשר ייצגו את המשפחה וממשיכים את דרכו בחיל הרפואה, האחד בוגר קר"פ קצינים והשני בוגר קר"פ מילואים.

  בדבריו ציין קרפ"ר- אתם אינכם רק רופאים, אתם הופכים להיות גם מפקדים. רופא במדינת ישראל הוא בעל מערכת ערכית, ידע, הבנה ותחושת שליחות שמאפשרת לנו להפוך אותו למפקד גם בפרק זמן קצר זה. אני מאמין שבלהיות רופא יש מנהיגות בסיסית. באמונה הזו אני מברך ומקבל אתכם לשורותינו, לי כקצין בצה"ל יש בטחון עצום כשאני רואה אתכם הופכים לקציני רפואה במיל'. עשיתם שירות חובה, אתם תורמים למדינה בתפקידכם כרופאים בבתי החולים לא מובן מאליו שתחזרו ותאמרו שבאתם שוב, לשרת כקציני רפואה גם במילואים כי חשוב לתרום ורוצים ללכת קדימה. אפשר להגיד את זה כאן בלי ציניות יש משהו בתוככם שגורם לכם לעשות זאת, להיות שוב ושוב במקום שבו אתם אומרים אנחנו באים כדי לתרום. אני גאה בזה, גאה בכם וגאה להשתייך לקבוצה שאתם נמנים עליה. אני גאה להתרגש איתכם על הבמה עם המשפחות ויודע שאתם תממשו את ייעודכם ביום קריאה בשדה הקרב זו ציונות בת זמננו. אתם האיכות והעילית של החברה הישראלית תודה מראש, ברוכים הבאים לחיל הרפואה.

 • 06.01.14
  תלמידי צמרת בהתנסות ברפואה אמבולטורית בחר"פ
  במהלך השבועיים הקרובים יגיעו תלמידי מחזור ד' של צמרת להתנסות ראשונה בחיל, במסגרתה מתקיים סבב של ארבעה ימים במחלקה פנימית, יומיים במחלקה פנימית וארבעה ימים במחלקה כירוגית. הימים מרוכזים ע"י מובילי התחומים המקצועיים בחיל. 
  במהלך הסבב הסטודנטים מתנסים לראשונה בביצוע פרוצדורות מצילות חיים טרם ההגעה למחלקה בבית החולים, בהן אינטובציה, קוניוטומיה, נקז חזה ועוד, וכן נחשפים לראשונה לאינטראקציית רופא חולה כאשר הם מצטרפים לרופאים בעבודתם במרפאות הצבאיות.
 • 02.01.14
  דיון שיבוצי סא"לים

  ב 2.1.14, התקיים דיון שיבוצי סא"לים בראשות ראש אט"ל ובו סוכמו בעלי התפקידים הבאים:

  קצין רפואה עוצבת האש - רס"ן דר' חן יעקב
  קצין רפואה עוצבת הפלדה - רס"ן דר' ארז קרפ
  קצין רפואה עוצבת שועלי הדרום - רס"ן דר' אורי פיינשטיין
  רע"ן אב״כ- סא"ל דר' י רן
  רע"ן רפואה מבצעית-סא"ל דר' א יצחק
  רע"ן שירותי רפואה- סא"ל דר' נועם פינק
  מפקד מרפאת אנשי קבע- רס"ן דר' אילן גרין
  ע. קרפ"ר לרפואת שיניים- סא"ל דר' אלכס דובריאן
  מפקד מרפ"א צפון - סא"ל רז אלון
  סמר"פ מרכז- סא"ל דודי צוקרמן
  רע"ן מידע- סא"ל דרור יפרח
  רע"ן או"ן אט"ל- סא"ל אורן אביטן
  פרויקטור קריית ההדרכה- סא"ל נורית לאמעי
  ממ"ג הכשרות יסוד - רס"ן יניב קליקר
  רע"ן רפואה במרכז לאימוני לחימה- רס"ן וליד עזה
  ברכות לקצינים!

 • 06.01.14
  פתיחת מרפאת אורולוגיה במרפ"א בירה

  החל מהשבוע תפתח מרפאה אורולוגית במרפ"א בירה, המרפאה משרתת את כלל החיילים ואנשי הקבע בצה"ל. המרפאה תפעל בימי א', תורים ניתן לזמן דרך המוקד החילי "מקול הלב" במס' הטלפון: 03-339999, 03-9489999.

 • 31.12.13
  ביקור שרת הבריאות בחיל הרפואה
  הבוקר התקיים ביקור של שרת הבריאות הגב' יעל גרמן בחיל הרפואה.
  בביקור סקר קצין הרפואה הראשי את תפקידי חיל הרפואה ואת שילובו העמוק במערכת הבריאות הישראלית. בהמשך ביקרה השרה את פצועי צה"ל ופגשה לוחמים המטופלים במרכז לבריאות הלוחם.
  בשיחה שהתקיימה עם סגלי הרפואה בהם רופאים, אחיות, פרמדיקים, קצינים וצוערים בבית הספר לרפואה צבאית במהלכה הדגישה השרה את מחויבותה העמוקה לחיילי צה"ל וכן הציגה את עיקרי פעילותה של ועדת גרמן וקראה לנציגי חיל הרפואה להשתלב בדיוני הועדה ולהשפיע על ההחלטות המתקבלות.
  עוד בשיחה הרחיבה השרה אודות אתגרי מערכת הבריאות בתחומי האחיות, הפרמדיקים, הרופאים ופיתוח הנגב.  בסיום דבריה ציינה  "חיילי צה"ל הינם המשאב היקר ביותר שיש למדינת ישראל, אתם העתיד של הסגל הרפואי במדינת ישראל. אל תקשיבו לנאמר על קריסת מערכת הבריאות בישראל. יש לנו מערכת בריאות מצוינת, אומרים את זה באירופה וגם ב  OECD  אצלנו הבעיות הם אתגרים, יחד נמצא להם פתרונות".
 • 01.01.14
  פטירתה בטרם עת של האע"צית יהודית מיש - ז"ל
  היום לאחר מלחמה קשה של שמונה חודשים בסרטן דרכי המרה, נפטרה אזרחית עובדת צה"ל יהודית מיש - ז"ל.
  יהודית עבדה במקרפ"ר מאז 1980, תחילה כרשמת רפואית ובהמשך כמנהלת הידע הרפואי בחיל.
  תמיד היה שמה סימן למקצועיות, קורקטיות, נועם הליכות, דרך ארץ, חריצות, נכונות, רצון אמיתי לעזור וגם - יכולת.
  כל מי שזכה לעבוד עם יהודית ולראות את פועלה מקרוב, התרשם מהאכפתיות, מחוסר ההשלמה עם המציאות שהנה תמיד תת-אופטימאלית, מהממלכתיות, הייצוגיות והדעתנות.
  לפני שנתיים זכתה יהודית בפרס ראש אט"ל על מפעל חיים, אישיות מיוחדת, תמיד באופטימיות ותמיד עם רצון ואמונה שניתן וצריך לעשות דברים בצורה טובה יותר, ללמוד ולהשתפר.
  יהודית ביקשה להמשיך בדרכה גם לאחר מותה ותרמה את גופתה למחקר.
  משפחת חיל הרפואה תזכור אותך תמיד בליבה.
 • 01.01.14
  מינוי אקדמי בחוג לרפואה צבאית

  השבוע אושר מינויו של סא"ל מייקל הרטל, ראש ענף אקדמיה לפרופסור בחוג לרפואה צבאית באוניברסיטה העברית בי-ם.

  המינוי מהווה הישג אקדמי חשוב וסמן משמעותי להתפתחותו של החוג לרפואה צבאית שהוקם לפני כשנה.

  רע"ן אקדמיה יהיה הפרופסור השני בחוג לרפואת צבאית, ונוסף על ארבעה מינויים אקדמיים שאושרו באוגוסט השנה.

 • 31.12.13
  טקס הענקת פרס הרמטכ"ל ליחידות מצטיינות

  אתמול התקיים טקס פרסי הרמטכל ליחידות מצטיינות. בבית האתגר זכה המרכז לשירותי רפואה במקום הראשון על עשייה מיוחדת, מתמדת ומתמשכת למען בריאותם של משרתי צה״ל.
  המשר״פ ממשיך כל העת בעשייה מתמשכת בתחום השירות הרפואי ובריאות משרתי צה״ל ומתאפיין בהון אנושי איכותי ומקצועי, בחשיבה קדימה ובחתירה למצוינות.
  כמו כן, קיבלו את הפרס לאור הובלת משימת "תכלת ארגמן". משימה ייחודית לטיפול בנפגעי העימות בסוריה והקמת בית חולים שדה צבאי ברמת הגולן. מאז הקמתו טופלו במסגרת בית החולים מאות פצועים שניצלו חייהם. חיל הרפואה הוביל משימה הומניטרית יחידה מסוגה מתוך תחושת שליחות וללא הבחנה בין מטופלים.
  בטקס שנערך במעמד הרמטכ"ל קיבל את הפרס מפקד המשר״פ אל"מ ד"ר סלמן זרקא בנוכחות קצינים וחיילים מהמשר"פ שהיו גאים ונרגשים מקבלת הפרס ומהמעמד המכובד.
  המשר״פ ימשיך בעשייה למען משרתי צה"ל, הבאת הרפואה קדימה ושיתוף פעולה עם היחידות הלוחמות כל זאת עם תחושת שליחות וחינוך לערכים.

 • 25.12.13
  מפקדי חיל הרפואה ביום בסימן שיפורי שירותי הרפואה
  בחיל הרפואה קיימו יום מרוכז במרפ"א מרכז בצריפין בהובלת מחלקת שירותי בריאות בראשות קצין הרפואה הראשי ובהשתתפות מפקדי הרפואה הפיקודיים והזרועיים וקציני מטה בכירים בחיל.
  מטרתו של היום הייתה להציג בפני מפקדי הרפואה בפיקודים ובזרועות את המגמות המתפתחות בשירותי הרפואה, ובמיוחד את "המרכז לבריאות הלוחם" ומוקד חיל הרפואה "מקול הלב".
  חיל הרפואה מקדם את בריאות משרתי הקבע בשנה האחרונה בשיתוף פעולה עם מחלקת כושר קרבי ומרכז מזון. במסגרת אליפות צה"ל למפקדים חשף חיל הרפואה מדד חדש לבריאות משרתי הקבע - מדד "ברק".
  היום המאורגן התחיל בשעת בוקר מוקדמת בפעילות גופנית בראשות קצין הרפואה הראשי, תא"ל פרופ' יצחק קרייס. "הובלת תחום הבריאות מחייבת דוגמא אישית הן בפעילות הגופנית, הן בתזונה, וכמובן בפרמטרים נוספים כמו המנעות מעישון וטיפול בגורמי הסיכון השונים" סיכם קרפ"ר.
  במסגרת הפעילות, עברו המר"פים את הבדיקות הקיימות במכון, בדומה לתהליך שעוברים חיילי היחידות הלוחמות מכלל צה"ל.
  "הפעילות עם המר"פים משלימה את הפעילות שבצענו במתכונת דומה עם מח"טי החי"ר בראשות קחצ"ר לפני שבועיים" הסביר אל"מ ד"ר סלמאן זרקא, מפקד המרכז לשירותי רפואה, "כעת גם הציר הפיקודי וגם הציר המקצועי מחוברים למטרה החשובה שלשמה הוקם המרכז - לוחמים בריאים וכשירים למשימתם".
  במסגרת הדיונים עסק הפורום הבכיר של חיל הרפואה בפעילות נוספות לקידום המענה הרפואי לחייל ובהנגשת השירות כמו זימון תורים לרופא הצבאי באינטרנט האזרחי ואף באפליקציה בסלולרי.
 • 22.12.13
  טקס החלפת מפקד בה"ד 10
  ב 19.12 התקיים בבית הספר לרפואה צבאית טקס החלפת מפקד הבה"ד. בטקס העביר את נס הפיקוד אל"מ דני מושיוב, לאל"מ יעקב מנדלוביץ. מפקד הבה"ד היוצא מסכם היום שלוש שנים ושלושה חודשים בהם פיקד על הבה"ד. שהם רק חלק מקטן מ 27  שנותיו בחיל הרפואה.
  דני החל את דרכו בצנחנים, משם יצא לקורס חובשים. משל החלה דרכו הארוכה בבה"ד, בו שירת כמד"ר, כמפקד מגמה וסגן מפקד הבסיס. במהלך תקופתו הוביל דני פרויקטים שהפכו את הבה"ד לבסיס ההדרכה המוביל בצה"ל, ומוסד מוביל בהוראת הרפואה בקנה מידה לאומי, בהם הקמת מרכז הסימולציה הקמת מרפאת שיניים להדרכה , פרוייקט המובח"ר ובית הספר האינטראקטיבי. עם סיום תפקידו מונה דני לתפקיד מפקד קריית ההדרכה בנגב, אחד הפרויקטים המשמעותיים בתחום. ב 19.12 הוענה דרגת אל"מ ליעקב מנדלוביץ - מפקד הבה"ד הנכנס, אשר מסיים תפקיד של שנה כמפקד המצר"פ.
 • 22.12.13
  טקס סיום קורס מפקדי פלוגות רפואה
  ב 18.12 נערך בבית הספר לרפואה צבאית טקס סיום קורס מפקדי פלוגות רפואה. הקורס בפיקודו של סא"ל (מיל') זוהר רונן נמשך כשלושה שבועות, ובו למעלה מחמישה עשר חניכים.
  מרבית המשתתפים בקורס הם קצינים במילואים, חלקם קצינים בשירות סדיר עבורם תפקיד מפקד הפלוגה הינו בגדר מינוי לשעת חירום. במהלך הקורס ניתנו לחניכי הקורס הרצאות מפי גורמים מובילים בחייל, זאת במטרה להציג בפניהם את התו"ל העדכני והשינויים שחלו בעת האחרונה. לצד זאת בציעו התנסות מעשית, והשתתפו בהשתלמויות חייליות אופרטיביות מרכזיות שהתקיימו בתקופה זו.
 • 10.12.13
  אימון היכא"מ

  במהלך השבועיים האחרונים תירגלו בחיל הרפואה בפעם הראשונה פריסה של היכא"מ (יחידה כירורגית אשפוזית מטכ"לית) בתצורה החדישה. היכא"מ הוא בית חולים השדה  של חיל הרפואה, המיועד למתן מענה רפואי ניתוחי ואשפוזי, בעורף או בעת אסון המוני, בארץ ובעולם.
  אימון הפריסה נערך בבית נאבללה וכלל פריסה של כ-26 אוהלים, חדשים, ומתקדמים  המרושתים בתשתית חשמל ומערכת מיזוג מרכזית שהופכים אותו לבעל עצמאות לוגיסטית בשטח. בית החולים מצוייד ביכולות מיון, טיפול נמרץ, חדרי ניתוח, אשפוז של 60-100 מיטות,  וכן שירותים נלווים מתקדמים בהם מעבדה ובנק דם ומחלקת דימות הכוללת רנטגן ואולטרסאונד. בית החולים כולו ממחושב ומאפשר ניטור רציף של כל המידע הרפואי של המטופלים באופן נגיש וזמין למחלקות השונות. לבית החולים יכולת קליטה של עד כ-250  פצועים ביום, כולל פצועים במצב קשה.
  בית החולים הזה יאפשר לראשונה אשפוז של נפגעים בשעת לחימה, וייעודו למעשה להחליף או לתגבר בית חולים קיים במצב לחימה בהם מרחקי הפינוי הם ארוכים או אסון בקנה מידה לאומי כגון רעידת אדמה. כמו כן, יוכל לצאת במתכונת מצומצמת למשלחות סיוע הומניטארי כמו בהאיטי או בפיליפינים. סגל בית החולים מורכב מאנשי הרפואה הטובים בארץ בסדיר ובמילואים שחלקם בעלי ניסיון רב למתן מענה רפואי בשדה בעת אסון.
  תרגול היכא"מ בתצורתו החדשה מהווה חלק מהתוכנית האסטרטגית לבניין הכח בחיל הרפואה "שומר אחי" ששיפרה את יכולת חיל הרפואה בשטח ומציבה כמטרה לצמצם בכחצי את תמותת הפצועים ברי הצלה. "המטרה שלנו היא להציל פצועים ולמנוע  תמותה. היעד שלנו הוא להציל 7% מסך הפצועים" ציין קרפ"ר במהלך התרגיל. היום, לאור שיפור ביכולות בשדה הקרב, מספר הפצועים שחייהם ניצלים ומגיעים לקבלת טיפול רפואי בדרגים עורפיים יותר עולה. לכן מספר הפצועים שעלולים להזדקק למענה מסוג זה בעת לחימה עלול להיות משמעותי.


   

 • 05.12.13
  השתלמות חיילית - המענה לגזרת לבנון

  אתמול התקיימה בבא"פ אליקים השתלמות בנושא המענה הרפואי בחזית לבנון, בהובלת מערך הרפואה בפיקוד הצפון. גזרת הצפון תמיד הייתה גזרה פעילה, בחודשים האחרונים במיוחד היינו עדים לצורך במתן מענה רפואי נרחב בשטח בגזרה זו. כחלק ממהיערכות בצה"ל לתרחישים אפשריים, מתכוננים גם בחיל הרפואה למתן מענה רפואי מיטבי בשטח. רופאים, פרמדיקים וחובשים בסדיר ובמיל התכנסו ליום מלא שמטרתו הייתה ללמד ולשפר את טקטיקת הטיפול הרפואי במתארים האופייניים לחזית הצפונית.

  לחיבור של עולם הרפואה לשטח חשיבות רבה לאור האתגרים המוצבים היום לכוחות הרפואיים בשטח. פצוע בשדה הקרב דורש טיפול ופינוי במתאר מאויים, כמו גם מאמץ אבטחה משמעותי, ועל כן מהווה אתגר רפואי וטקטי במקביל. על מנת לאפשר סינרגיה והדדיות מיטבית בין הצורך הרפואי לשיקולים טקטיים, פועל חיל הרפואה באופן רציף לחיבור בין גורמי הרפואה לסביבה המבצעית בראייה כוללת של שרשרת הטיפול מהמע"ר (מגיש עזרה ראשונה) ועד היחידות המטכ"ליות. ביום זה התבטא שיתוף הפעולה לאור הגורמים הבכירים שנטלו בו חלק בהםבהם מפקד פיקוד הצפון , שסקר את המאפיינים האופרטיביים של הגזרה הצפונית, מפקד הגיס הצפוני וקצין חיר וצנחנים ראשי שהציג את אתגרי הפינוי הרפואי מהגזרה.

  לאחר מספר הרצאות בהן סקירה מודיעינית והצגת האתגרים בחזית הצפונית בעדין "שומר אחי" החל החלק המעשי ביום, שכלל הצגות תכלית במגוון המתארים והאמצעים בהם שטח בנוי, שטח סבוך, מתאר תת קרקעי וטיפול במסגרת "טובים השניים". במגוון התחנות תירגלו כוחות רפואיים ולוחמים טיפול ופינוי תחת אש, וכן הוצגו שיטות פינוי ע"י קצינים ולוחמים מיחידות מיוחדות המותאמות לכל אחד מהמתארים ומשפרות משמעותית את היכולת להעניק סיוע רפואי מהיר בשדה הקרב.

 • 13.11.13
  יומן מסע - משלחת הסיוע של חיל הרפואה לפיליפינים

  לגלריית התמונות המלאה

  חזרת המשלחת

  אמש, נחתה בנמל התעופה בן גוריון משלחת חיל הרפואה לפיליפינים. המשלחת התקבלה בטקס קבלת הפנים בהשתתפות ראש הממשלה, שר הבטחון, הרמטכ"ל שגריר הרפובליקה הפיליפינית בישראל וראש אט"ל.  יחד עם כ 150 חברי המשלחת, בהם למעלה משישים נציגי חיל הרפואה בסדיר ובמיל הגיעו לארץ יחד  גם שני ילדים פיליפינים הזקוקים לניתוח אותו לא ניתן היה לבצע בפיליפינים.
  במהלך שהותם בפיליפינים טיפלו חברי המשלחת בלמעלה מ 2600 נפגעי הסופה, בהם למעלה מ 800 ילדים, בוצעו למעלה מ 60 ניתוחים ו 69 לידות, בהן לידת תאומים אחת. מלבד הטיפול הרפואי הוענק גם סיוע אזרחי ובו שוקמו 4 בתי ספר בהם לומדים כ-3000 ילדים וכ-120 אנשי צוות עברו סדנה להתמודדות עם אירועי אסון וחזרה לשגרה. 
  שיבת המשלחת ערב הדלקת נר ראשון של חג החנוכה, חג האור, סימלה יותר מכל את המשכיותה של מורשת עמינו להדליק את האור בקרב הלבבות במדינתיו ובעולם כולו. באחד מרגעי השיא בטקס הודלק נר ראשון של חנוכה, ע"י סגן הקרפ"ר שבירך, לאחר ההדלקה שרו יחד הנוכחים בטרמינל בקול  את "מעוז צור". וסוף סוף חשו כולם שהמשלחה שבה הביתה.
  ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בטקס: "אני רוצה לומר קודם כל לחברי המשלחת: 'ברוכים הבאים הביתה'. אתם ייצגתם אותנו בכבוד גדול, במשימה גדולה. אני אומר את זה לא רק בהערכה שלי והערכה של העם בישראל, אלא כפי שביטא זאת שגריר הפיליפינים, גם של בני עמו.  שוחחתי לפני ימים אחדים עם נשיא הפיליפינים שביטא את ההערכה העמוקה שלו לתרומה שלכם - גם המעשית וגם המורלית - בהצלת חיים", אני חייב להגיד גם בהבאת חיים משום ש-69 תינוקות נולדו במסגרת בית החולים שהקמתם שם. ילד אחד, הילד הראשון  נולד - שמו ישראל. אין אמירה יותר טובה מזאת. זה תמצית השליחות".  מי ייתן שאלה יהיו המשימות שאנחנו נידרש להן. אני מקווה שיהיו פחות אסונות, אבל טוב לדעת שאתם ואנחנו אמונים על המשימה החשובה הזאת גם כן".
   
  הרמטכ"ל בני גנץ נאם גם הוא בטקס: "בעבורכם, חיילי המשלחת ומפקדיה, "אני ואתה נשנה את העולם" אינה שורה משיר. זוהי היכולת שלכם להתייצב למשימה ולהגיע לכל נקודה ברחבי העולם, יכולת שהפכה לשם דבר. הנכונות, המיומנות והמקצועיות שבהן אתם פועלים ומתנהלים בכל פעם בזירות קשות ולא מוכרות מסבות למדינת ישראל לצה"ל גאווה גדולה. בתוך חשכת ההרס והאובדן הייתם קרן אור עבור אלו שברגע אחד איבדו את כל היקר להם, והזכרתם להם שגם בעולמנו המר יש עוד תקווה".

   

  יום שלישי, ה 19.11.13 היום החמישי לפעילות בית החולים
  יום שלישי היה יום מרגש במיוחד בבית החולים הישראלי בפיליפינים. עם הגעתם של קצין הרפואה הראשי ואלוף פיקוד העורף לבית החולים,
  הגיעו גם מכתבים אישיים שהועברו לחברי המשלחת מהארץ מבני משפחותיהם וחברים שהזכירו לחברי המשלחת את היקרים להם שנותרו בארץ. כמו כן, במהלך היום הוענקו דרגות לחברי המשלחת יוהושוע  וקסלר, אורנה צרויה, ענבל עמית, אלון פרס, ואבי אלפרט.
  במהלך היום התקיים טקס רשמי בראשות האלוף, קרפ"ר ומושל סיבו הילריו דיוויד השלישי , המושל ציין בטקס " אנחנו אסירי תודה לכם לעד, לא נשכח את מה שעשיתם פה".  אלוף פקע"ר שיבח את חברי המשלחת כשאמר: " פועלכם יצא למרחוק, חצה יבשות וימים. העשייה שלכם מוכרת בכל העולם.
  כולם שואלים אותנו איך זה שאתם מדינה כל כך קטנה ובכל זאת כל כך זריזים ויעילים, אני אומר להם שהתשובה היא קודם כל האנשים"
  קרפ"ר ציין בשיחה עם חברי הסגל הרפואי של המשלחת: "סיוע הומניטרי למדינה באסון זה כל מה שאתם עושים. יש אנשים שלא היו חיים אם לא הייתם פה.
  יש אנשים שחייהם יהיו טובים יותר בגלל שאתם פה. כל אחד מכם הוא גם פרט וגם מקצוען שתורם למאמץ של הקבוצה הזו".
  במהלך היום ביקרו קרפ"ר והאלוף בבתי החולים באזור ושוחחו עם הסגל המקומי, בהמשך בביקורם בבית ספר ששוקם הודות לסיוע הישראלי התקבלו הקצינים בקריאות שמחה, נפנוף דגלי ישראל ומחיאות כפיים רמות.
  עד תומו של היום טופלו בבית החולים למעלה ממאתיים וחמישים מטופלים, מה שמביא את מניין המטופלים לסך של למעלה מאלף ומאתיים מטופלים.
  כמו כן נשלח צוות מבית החולים לסייע ולהעניק ייעוץ מקצועי בבית חולים באזור סאן רמחיו.

   

  יום שני, ה 18.11.13 היום הרביעי לפעילות בית החולים
  ביום זה נקלטו בבית החולים 250 מטופלים בהם למעלה מ 70 ילדים. עד כה קיבלו מענה רפואי בבית החולים ההישראלי למעלה מ 950 מטופלים, מה שהופך אותו לבית החולים המשמעותי והגדול ביותר באי.
  במהלך היום בוצעו הדרכות ללמעלה מעשר אחיות ומנהלי בתי חולים באי בעיקר בתחום האמצעים הקיימים בבית החולים ויכולת לסייע.
  בשעות הערב הגיעו לבית החולים קרפ"ר ואלוף פיקוד העורף. הסגל בראשות קרפ"ר, מפקד בית החולים וצוות ראשי המחלקות בבית החולים ביצע חיתוך מצב והצגת סטטוס עד לשעות הלילה הקטנות.
  במקביל לצוותי הרפואה פעלו צוותי פיקוד העורף באתר המשמש כמאגר מים של חמישה כפרים באי סבו, מטרתם הייתה להשמיש את המאגר ולאפשר אגירת מי גשמים עד לשיקום תשתיות החשמל באי, מטרה זו הושלמה וכעת יכולים 5000 תושבי הכפרים להשתמש במים זורמים באופן נגיש.

   

  יום ראשון, ה-17.11.13- היום השלישי לפעילות בית החולים
  ביום ראשון, פעל בית החולים במתכונת כמעט שגרתית, כל המחלקות הופעלו משעות הבוקר המוקדמות. עד תומו של היום טופלו בבית החולים למעלה משבע מאות מטופלים, בהם מקרי טראומה, ניתוחים בהרדמה מלאה, כ-5 לידות,  ועשרות טיפולים שונים.
  נראה שהשמועה על בית החולים הגדול המעניק טיפול רפואי מהמעלה הראשונה הגיעה גם לתושבי הכפרים הסמוכים, וניתן היה לראות שפיליפינים רבים הגיעו מכפרים סמוכים לאחר נסיעה של מספר שעות כדי לקבל מענה רפואי,  כמו גם אנשי הצוות הרפואי המקומי.
  מפקד בית החולים אל"מ דודו דגן ביקר בעיר סבו במהלך היום, על מנת לקדם את מאמצי התיאום מול הממשל המרכז את מאמצי הסיוע ומסייע למשלחת באמצעים שונים בהם שינוע וכו'. שיתוף הפעולה עם הצוותים המקומיים ממשיך במלוא עוצמתו במישורים שונים. כחלק משיתוף הפעולה מתוכננות למעלה מעשר אחיות פיליפיניות להגיע אל בית החולים הישראלי ולקבל בו הדרכות בתחומים שונים על מנת שיוכלו להמשיך ולהעניק סיוע למקומיים. חברי המשלחת הישראלית ממשיכים לפעול בשיתוף פעולה וסיוע הדדי יחד עם צוותי סיוע ממדינות שונות הנמצאים במקום בהם צוותים אמריקאיים, צרפתיים, בריטיים ועוד. גם בתחום בריאות הנפש ממשיך רמ"ח ברה"ן בפעילות ההסברה וההדרכה לסגלי החינוך המקומיים בנושא ההתמודדות עם האסון. במקביל, נחתו ביום א' בארץ חברי הכח החלוץ שנשלח לאזור האסון בסמוך להתרחשותו, וכן יצא כח נוסף שבו אלוף פיקוד העורף וקצין הרפואה הראשי אל הפיליפינים.

   

  יום שבת, ה-16.11.13- היום השני לפעילות בית החולים
  ביום שבת, הופעל לראשונה בית החולים במתכונת מלאה משעות הבוקר המוקדמות. במהלכו של היום העמוס טופלו 370 חולים ופצועים בבית החולים, מתוכם 120 ילדים, מה שהפך את בית החולים הישראלי לבית החולים הגדול ביותר בעיר סבו. בבית החולים בוצעו תהליכים רפואיים שונים תוך שימוש בציוד רפואי מתקדם שהביאו עמם הצוותים מהארץ. במרפאות המומחים, במחלקה הפנימית ובמחלקת הילדים הורגש במיוחד הצורך המשמעותי של האוכלוסייה המקומית. כמו כן ארעו בבית החולים חמש לידות. בנוסף, ייעצו המומחים של המשלחת גם לצוותי הרפואה המקומיים בבית החולים שלהם. מרגע נחיתת המשלחת מתקיים שיתוף פעולה הדוק עם אנשי הממשל המקומי שקיבלו את חבריה בשמחה, תוך שיתוף פעולה יוצא דופן. בשעות הבוקר ביקר בבית החולים מושל סבו, הילריו דיוויד השלישי. המושל פגש את מפקדי המשלחת והודה להם על הסיוע לפיליפינים, סייר בבית החולים וצפה בטיפול המסור של הצוות הרפואי. בנוסף בשעות הצהריים התקיימו פגישות עם אנשי הממשל המקומי בחלקים נרחבים של העיר סבו על מנת לאפיין את צרכי האוכלוסייה ואת הדרכים בהן ניתן לעבוד בשיתוף פעולה על מנת לסייע לאוכלוסיה עד כמה שניתן. כמו כן נבחנת אפשרות לשיתוף פעולה עם צוותי סיוע נוספים שהגיעו לאזור בהם צוות בריטי וצוות צרפתי. בתחום בריאות הנפש ערך רמ"ח ברה"ן תדרוכים לסגלים בביה"ח בנושא התמודדות עם האסון וכן למפקחים של משרד החינוך המקומי על מנת לסייע בהתמודדות עם המצב השורר במקום. במהלך היום יצא כוח החלוץ שהגיע למקום לאחר ימים ספורים לאחר האסון בחזרה לישראל.

   

  יום שישי,  ה-15.11.13- היום הראשון לפעילות בית החולים
  ביום שישי בשעות הבוקר המוקדמות התחילו לעבוד במרץ על הקמתו של בית  החולים של חיל הרפואה בעיר סבו. כל הצוותים החלו בפריסת האוהלים, הקמת המחלקות, פיזור הציוד הרפואי והמחשוב לטובת הפעלת בית החולים במתכונת מלאה. המקומיים שראו את הצוותים הישראלים מגיעים ונערכים החלו להגיע לבית החולים לקבלת סיוע רפואי. בשעה 13:15 לקראת סיום מאמצי ההקמה נולד בבית החולים התינוק הראשון, שנולד בחודש השמיני להריון, בסיוע חמשת אנשי הצוות הגיניקולוגי של המשלחת הכולל שלושה רופאי נשים ושתי מילדות. התינוק ממין זכרק נולד במשקל 2.150 ק"ג כאות הוקרה לאנשי המשלחת קראו לו הוריו "ישראל". בשעה שתיים ביקר נשיא הפיליפינים בבית החולים והשתתף בטקס הפתיחה הרשמי. בטקס ציין מפקד בית החולים אל"מ דודו דגן "טסנו אלפי קילומטרים כדי להושיט יד עוזרת לעם הפיליפיני, הצבנו יעד להגיע לכל מקום בעולם בו אנחנו נדרשים, בהמשך למסורת המפוארת של חיל הרפואה. אין מקום רחוק מדי כשמחליט האדם לסייע לחברו הנמצא במצוקה. כלל גורמי הרפואה בפיליפינים ועד הממשלה פתחו בפנינו את כל הדלתות ועכשיו נתחיל לעבוד". בהמשך הטקס הקריאה ראש מערך הסיעוד את שבועת חיל הרפואה בקול נרגש ולאחר מכן נחתם הטקס בשירת ההמנון הלאומי "התקווה". גם בישראל בענף הרפואה המבצעית שם צפו ממטה מקרפ"ר בטקס פתיחת בית החולים ב-V.C ניכרה התרגשות רבה. משעות הפתיחה של בית החולים הורגשה בעיר סבו תכונה רבה בקרב המקומיים שהגיעו בשטף גדול לקבל טיפול רפואי. במהלך היום הראשון טיפלו הצוות הרפואי בלמעלה ממאה וחמישים חולים, חלקם הגדול ילדים.


   

  היערכות ויציאת המשלחת

  משלחת הסיוע של חיל הרפואה לפיליפינים נחתה הבוקר בשלום באי סבו. המשלחת עתידה לצאת בזמן הקרוב לעבר בוגו סיטי שם תתמקם, תעניק טיפול רפואי לאוכלוסייה המקומית וכן תוציא צוותי סיוע אזרחי ורפואי למרחב.

   

  הבוקר המריאה משלחת צה"ל לפיליפינים. המשלחת יוצאת לאזור מוכה האסון על מנת להעניק סיוע הומניטרי ומענה רפואי לאוכולוסיה המקומית. מראשית השבוע סמוך למועד הסופה בפיליפינים החלו בחיל הרפואה בהיערכות לקראת האפשרות להקמת משלחת סיוע רפואית שתקים בית חולים שדה במקום.
  במהלך הימים האחרונים נערכו בחייל לגיוס כח האדם, בסדיר ובמילואים, לרכש ציוד רפואי מתאים ולכל הנדרש להקמת בית החולים. כזכור מייד בתחילת השבוע יצא לאזור כוח חלוץ ובו רופאים מומחים בתחום שבחנו את השטח והעבירו מידע לגבי הפערים הקיימים בשטח ואופי הסיוע הנדרש. בהמשך לכך הנחו אמש הרמטכ"ל ושר הביטחון הוצאת המשלחת והקמת בית החולים.
  כבר בשעות הבוקר המוקדמות נאספו בטרמינל בנתב"ג למעלה מ 60 אנשי חיל הרפואה בסדיר ובמיל', בעלי מקצוע בתחומים שונים בהם רופאים, אחיות, פרמדיקים, רוקחים, רנטגנאים ועוד. הם שיגיעו לפיליפינים וקימו שם בסיוע אנשי פקע"ר את בית חולים השדה שיכלול מחלקות בהן נשים, ילדים, מחלקה אמבולטורית ועוד.

  בטרמינל המלא התרגשות ברך קרפ"ר את סגלי הרפואה שיצאו למשלחת וציין:
  "אין ספק שבפיליפינים זקוקים לעזרה, הם גם ביקשו אותה. מטרת המשלחת היא להעניק סיוע הומניטרי, הכי חשוב זה לתת סיוע רפואי לאוכלוסיה במקום.
  יש פה קבוצה מיוחדת של אנשים, חלק גדול מכם היו בעבר במשלחות, זו אחת הקבוצות עם הניסיון הגדול ביותר בעולם, והיכולת להגיע לכל מקום בעולם ולתת סיוע. אין תחליף ליכולת של מדינת ישראל וחיל הרפואה לתת את הסיוע הזה. עם ישראל יכול להתגאות בחייליו. ההתחלה תהיה לא קלה, תפגשו במקום הרבה אי וודאות והרבה אנשים במצוקה. חשוב שתתיעצו עם מי שהיה שם בעבר.
  כשעם ישראל צופה בטלויזיה במתרחש ושומע את מימדי האסון הוא רוצה לעזור. כאשר הוא רואה שם חייל צה"ל במדים הוא מרגיש שעזר. אתם הפנים של חיל הרפואה של צה"ל ושל מדינת ישראל".
  אלוף פיקוד העורף שוחח אף הוא עם חברי המשלחת וציין:" אני דורש מכם שלושה מאמצים: סיוע הומניטרי, הצלת חיים וייצוג מדינת ישראל כמדינה המושתת על הערכים הללו, המסייעת לכל אדם בצרה. זו משימה מורכבת ומרחב אי הוודאות הוא רב, אבל יושבים כאן טובי המומחים ואנחנו סומכים עליכם שתדעו לייצר את הפתרונות היצרתיים בשטח.
  אתם מיטב אנשי המקצוע שמדינת ישראל יכולה להעניק. עיקר סגולתה של הקבוצה הזו שסך סכום חלקיה גדול מהשלם. כל אחד מסייע ונרתם ויש פה סינרגיה רבה. זו זכות גדולה לייצג את מדינת ישראל וזכות גדולה עוד יותר להיות שותף להצלת חיים. אין מקום שאליו לא נגיע. אנחנו נכונים לכל משימה בכל עת ובכל זמן".

 • 28.11.13
  הכנס השני לרפואת אב"כ
  היום נערך הכנס השני לרפואת אב"כ בנושא המענה הרפואי לנפגעי חל"כ עבר, הווה, עתיד. הכנס הוקדש לזכרו של דוד תא שמע, חוקר באוניברסיטה העברית שעבד בשיתוף פעולה ותרם רבות לקידום התחום ונפטר השנה.
  מטרת הכנס הייתה לחשוף בפני הקהל את העשייה והמחקר הענף בתחום האב"כ. בפתיחת הכנס ציין ראש ענף רפואת אב"כ במקרפ"ר : במהלך הכנס בחרנו להציג את תחום רפואת האב"כ משלוש זויות ברמה האסטרטגית, המחקרים של כאן ועכשיו,הרמה השנייה היא זו של  מנגנוני טיפול ובחלק השלישי מחקר עתידי ופרוייקטים ארוכי טווח שצפויים להבשיל בעתיד. שהמציאות במזרח התיכון מחייבת אותנו להיות ערוכים, עלינו המטפלים והחוקרים מוטלת האחריות להיערך ולהיות נכונים לכל אתגר ולכל תרחיש.
  דיקאן הפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית הפרופ' ליכטשטיין ברך בפתיחת הכנס : הדיקאן סיפר על הקשר בין הפקולטה לחיל הרפואה, על חלקם המשמעותי של תלמידי צמרת  בפקולטה ובכיתות הלימוד, ועל שיתוף הפעולה שצפוי רק להתחזק ולתרום לפיתוח המחקר בתחום הרפואה ורפואה הצבאית
  בהיבטים שונים. בכנס ניתנה הרצאת אורח מפי ישראל אומן שזכה בפרס נובל לכלכלה לשנת 2005 על עבודתו בנושא תורת המשחקים. פרופ' אומן נתן הרצאה מרתקת בנושא רציונליות ואי רציונליות בשימוש בנשק לא קונבנציונלי .
 • 27.11.13
  טקס סיום "חר"פ מתקדם מטה"
  היום , התקיים טקס סיום של קורס "חר"פ מתקדם מטה" בפיקודו של רע"ן הנדסה רפואית גיא לקובסקי.
  הקורס נמשך כארבעה שבועות בקורס השתתפו כחמישה עשר חניכים מכל מערכי החייל בהם רופאים, קב"נים, קא"רים, קציני בריאות הצבא, פיזיולוג, אחות ורופאי שיניים.
  במהלך הקורס החניכים השתתפו בסיורים בפיקודים השונים, סדנאות, תכני חינוך ונחשפו לבכירי חיל הרפואה ממפקדת קרפ"ר וקציני הרפואה של הפיקודים והזרועות. עוד במהלך הקורס קיימו החניכים אימון כושר שבועי וכתבו  עבודות מטה בתחומים שונים. שתי עבודות מצטיינות הוצגו בפני קרפ"ר בפורום המסכם.
  מפקד בה"ד עשר ציין בסיכום "אני חושב שהקורס השיג את מטרתו, ונעשה פה חיבור בין אישי ובין תחומי מצוין, זה מעבר לחיבור לחייל ולהעברת התכנים המקצועיים. חשוב שתדעו שגם לאחר סיום הקורסים אתם מוזמנים תמיד לפנות לבית הספר לרפואה צבאית"
 • 26.11.13
  טקס החלפת מפקד המצר"פ
  ביום ב' (25.11) התקיים טקס החלפת מפקד המרכז לציוד רפואי בהשתתפות קרפ"ר, משפחות, מפקד המצר"פ הראשון, קציני וחיילי היחידה.
  המרכז לציוד רפואי הוא האחראי על תכנון, רכש, אחסנה, ניהול מלאי ואספקת הציוד הרפואי כולל מכשור רפואי ותרופות לכלל יחידות צה"ל.
  בטקס הועבר נס הפיקוד  מיעקב מנדלוביץ לשי שול.
  מפקד המצר"פ היוצא יעקב מנדלוביץ, שימונה בעוד מספר ימים למפקד בית הספר לרפואה צבאית ציין בטקס: "היום שנה אחרי כניסתי לתפקיד אני גאה בכך שהצלחנו להביא את כלל יחידות צה"ל לכשירות.
  השתתפנו בכל התרגילים והפעילויות המבצעיות, החל ממבצע עמוד ענן, דרך המענה בצר"פ לטיפול בפצועים הסורים ועד ימים אלה ממש במשלחת לפיליפינים.
  מצרפ היא יחידה מיוחדת שעיקר כוחה היא אנשיה. אני מבקש להודות לנמצאים פה על תמיכתכם בי בשנה האחרונה, שהייתה שנה לא קלה".
  מפקד היחידה הנכנס, שמסיים את תפקידו כרע"ן ארגון וכח אדם במרכז לשירותי רפואה וקיבל את הפיקוד על היחידה ציין: "בכבוד רב, בהתרגשות ובתחושת שליחות אני מקבל עליי את הפיקוד על המצר"פ.
  ברגעים אלה ממש פרוש בית חולים שדה של צה"ל בבוגה סיטי שבפיליפינים, שוב עמד המצר"פ מוכן ונכון לאתגר שהוצב בפניו.
 • 11.11.13
  חיל הרפואה נערך לסיוע לפיליפינים

  לגלריית התמונות המלאה

  חיל הרפואה בשיתוף פיקוד העורף, ארגוני החירום ומשרדי הממשלה, נערכים להוצאת משלחת סיוע לפיליפינים. כח חלוץ המונה חמישה קצינים בהם מומחים מתחום הרפואה ומפיקוד העורף המריא אמש למקום האירוע. הכח שצפוי להגיע למקום האירוע במהלך היום יגבש תמונת מצב, יבצע הערכה ויאמוד מקרוב את הצורך בסיוע הומניטרי והקמת בית חולים שדה. במקביל מתבצעות בחיל הרפואה הכנות לאפשרות להוצאת משלחת מלאה. חיל הרפואה ממשיך מסורת ארוכת שנים של הוצאת משלחות סיוע רפואיות לנקודות שונות בעולם בהן התרחשו אסונות. כזכור, בינואר 2010 נשלחה משלחת שמנתה למעלה מ 120 אנשי סגלי רפואה לאזור האסון בהאיטי, שם הוקם בית חולים שדה שטיפל במאות פצועים. ביולי 2012 יצאה משלחת לבורגס שבבולגריה על מנת לוודא טיפול מיטבי ולהשיב לישראל במהרה את פצועי פיגוע הטרור שהתרחש בעיר. פעילותם של צוותי חיל הרפואה במשלחות השונות מבטאת הלכה למעשה את מימושו של ערך "חיי אדם" הנגזר מ"רוח צה"ל" ומערכי חיל הרפואה: "אנו בחיל הרפואה שמנו ליעד להיות נכונים להציל חיי אדם ולהיות מוכנים להירתם למשימות הצלת חיי כל אדם באשר הוא אדם בכל מקום ובכל עת". חיל הרפואה ימשיך ויחתור למימוש הערכים אשר חרת על דגלו, להמשיך ולהיות גורם מרכזי בתחום הרפואה במדינת ישראל ובעולם.

 • 11.11.13
  יום מורשת חייל הרפואה

  ביום ה' (7.11) התקיים יום מורשת של חיל הרפואה בסימן 40 שנה למלחמת יום הכיפורים. ביום השתתפו סגלי חיל הרפואה מקרפ"חים , ועד למר"פים. במהלך היום נטלו חלק אנשים שמילאו מגוון תפקידים במלחמת יום הכיפורים שבאו לחלוק עם נציגי החייל את סיפורי המורשת והגבורה שלהם. סגלי החייל סיירו בשלושה אתרים היסטורים שהיו בעלי משמעות לאותה המלחמה, בכל אתר, סיפרו שניים מגיבורי אותה המלחמה את סיפורם האישי.

  בחלקו השני של היום נערכה עצרת במהלכה נשאו דברים :

  תא"ל (מיל') דולב, שהיה מפקד הרפואה של פיקוד הדרום במלחמה וקצין הרפואה הראשי במצבע שלום הגליל. גם מפקד הרפואה בפיקוד הצפון אל"מ (מיל') פרופ' דינרי נשא דברים ותיאר את אירועי המלחמה בחזית הצפונית. האלוף (מיל') פלד שבמלחמה פיקד על חטיבת טנקים שנלחמה לאורך כל ימי הלחימה ברמת הגולן תיאר את המלחמה ואת הרפואה במלחמה מהשקפתו של מפקד.

  את העצרת חתם קרפ"ר וציין "40 שנה חלפו. צה"ל אמנם שינה את פניו, אך האתגרים לא פחתו, כאבם של הפצועים הוא אותו כאב, וערך הצלת חיים נשאר כשהיה. גם היום חיל הרפואה מוכן. אני מביט בחיל הרפואה היום ורואה חייל עם עצמה. חיל  שיסודותיו נבנו על בסיס לקחי המלחמה ההיא. הפקנו לקחים, שינינו והטמענו".

  נספר את סיפורי הגבורה כפי שסופרו ע"י גיבורי המלחמה ההיא באתרי המורשת:

  בהר שיפון פגשנו את אל"מ (במיל') פרופ'  אנגלהרד ואת מר אבי גרינפלד.  פרופ' אנגלהרד היה במלחמת יום הכיפורים קרפ"ג סופה. בהמשך שירותו היה קרפ"ח עוצבת ברק, קרפ"א עוצבת הפלדה וקר"פ גיס. לאחר שחרור ניהל את מחלקת הילדים "הדסה" עין כרם. אבי גרינפלד היה חובש בתאג"ד של פרופ' אנגלהרד. מי שקרא את הספר "על בלימה" זכה להצצה נדירה לאנשים שמאחורי המילים בספר, בו סופר רבות על תאג"ד סופה והטיפול הרפואי במלחמה.

  בראש השנה הודיעו לנו שיש כוננות ושלחו אותי לבונקר בתל פארס. ההשקפה הייתה שיהיה משהו קטן, יום קרב, אנחנו ננצח. בתום החג אמרתי למג"ד שאני לא חוזר לבונקר עוד. ידעתי שאני צריך להישאר עם התאג"ד.

  בערב יום הכיפורים שוב הכריזו על כוננות ואנחנו המתנו בחושנייה. לקראת הצהריים אמר המג"ד לשבור את הצום וכך ב13:50 מטוסים סורים הציפו את המוצבים ואחרים הפגזה ארטילרית וכבר היה פצוע ראש קשה. קיבלנו הרבה פצועים, כולם פונו לצפת. הנגמ"ש של קמ"ן הגדוד היה נגמ"ש הפינוי הראשון. בגלל הכרתו הטובה של הקמ"ן עם הגזרה הוא תיפקד כקצין פינוי מצוין ולכל נסיעה שלו צירפתי חובש.

  אבי גרינפלד, שהיה חובש בתאג"ד סופה, סיפר על פינוי הפצועים מאחד המוצבים בגזרה. יובל שחר הקמ"ן ואני נסענו למוצב. היו שם המון פצועים והרוגים מכל מיני יחידות. התחלנו לטפל בפצועים במקום והחלטנו לפנות אותם. הנגמ"ש היה כל כך צפוף בפצועים שלא הצלחנו להחזיק אינפוזיה תלויה. את ההרוגים נאלצנו לקשור בחוץ. פתאום תוך כדי נסיעה מצאנו את עצמנו נעים בתוך שיירה סורית. הבנו שאי אפשר להמשיך אז התחבאנו בוואדי. בסוף יובל שחר הצליח להחזיר אותנו לנפח, משם כבר כולם נסוגו. שם חיכה התאג"ד.

  לאחר מכן המשיכו וסיפרו על פצועים רבים שהגיעו כל הזמן לתאג"ד, ביניהם הסמג"ד שמוליק אסקרוב והמג"ד הקודם יוסי בן חנן. פרופ' דני אנגלהרד סיפר שהרבה מההחלטות שקיבל היו על סמך אינטואציה וקריאת השטח. התקדמנו עם הכוח והשבנו באש כבדה תוך כדי טיפול רפואי למאות פצועים. התאג"ד שלי גילה אומץ לב ונחישות. ניצחנו בזכות רוח הקרב והעקשנות של הלוחמים.

  החלק המרגש ביותר היה כאשר פגש פרופ' אנגלהרד את מר חיים הרמלין, אביו של דוד הרמלין ז"ל, חובש מתאג"ד סופה שנהרג בקרבות ההבקעה בסוריה. דוד הרמלין היה חובש מהחטיבה שהצטרף לתאג"ד. דוד התנדב ללכת לפנות פצועים מסוללה ארטילרית שספגה פגיעה ישירה ונפגע מרסיס בצוואר. כשחזר לתאג"ד אמרתי לו שהדופק ולחץ הדם שלו טובים ושהכל יהיה בסדר. פינינו אותו במסוק לבית החולים. כשהתקשרתי לבית החולים, גיליתי שהוא דימם למוות במסוק מהעורק הראשי.

  אביו של דוד הרמלין ז"ל סיפר על רוח הקרב וההתנדבות של בנו שעל אף שהיה חובש ויצא לחזית והתנדב לפנות פצועים. הוא סיפר שעם דוד במסוק היה רס"ן מגולני שנפצע. דוד אמר לרופא לטפל קודם בקצין מגולני ולבסוף נהרג מהדימום. את המפגש סיכם פרופ' אנגלהרד בכך שביקש להעביר לדורות הבאים את הרוח, העקשנות והמקצועיות שרק משתפרת כדוגמת דוד הרמלין שהתנדב לצאת לחזית.

  מפגש נוסף התקיים בהר בנטל, בו פגשנו את תא"ל (במיל') ד"ר מיכאל וינר. במלחמת יום הכיפורים היה מ"פ פח"ח גולני וממלא מקום קרפ"ח גולני. בהמשך שירותו לאחר שורה של תפקידי פיקוד בחיל הרפואה מונה לתפקיד קרפ"ר. לאחר שחרורו היה מנהל מחוז בקופ"ח "כללית". איתו היה רס"ן (במיל') פרופ' סידי. במלחמת יום הכיפורים היה קרפ"ג הבוקעים הראשונים. בהמשך שירותו היה קרפ"ח גולני. לאחר שחרורו השתלב בתפקידי ניהול במערכת הרפואה האזרחית וכיום מנהל מחלקה פנימית בביה"ח "שיבא".

  פרופ סידי מספר: ב 6.10 היינו לקראת חגיגות של החטיבה כשאמרו לנו להצטייד מחדש עלינו לרמת הגולן, ומיקי וינר שפה איתי הפך למפקד הפחח. הרופא החטיבתי היה בזחל"מ של המגד ונפצע. התחלנו בעלייה רגלית שתי פלוגות לכיוון החרמון בציר מגדל שמס, כמו שגולני יודעים. שם טיפלנו בכעשרה פצועים, זו הייתה ההתנסות הראשונית שלנו, שם הבנו איך צריך תאגד להיות ועל הקשר בין הדרג המבצעי לרפואי. אחר כך החלו ההכנות לעלייה הסופית לחרמון, התכנסנו ביער מסעדה, כששמענו את הפקודה הבנתי שטוב לא ייצא מזה, ההפצצות שהיו לפני כן לא עשו הרבה נזק לסורים. בסביבות השעה 7 בערב החלה העלייה לחרמון, בסביבות 3 התחיל הקרב עצמו, המגד קרא לי והבנתי שהדבר רציני, עלינו לגב הרכס ופרסנו.  בגלל שירו עלינו החלטנו לרדת מעט אחורה, זו הייתה החלטה נבונה, נתתי לחובש אליאס להיות בעמדת המיון בעת שאני טיפלתי בפצועים אנחנו טיפלנו בפצועי פלוגה ג המסייעת, בינתיים פלוגה א נפרדו מהגדוד ועברו לאזור בלי קשר גג לתאגד, ללא גורמים רפואיים. טיפלנו בכ45 אנשים באותו הלילה, כולם יצאו מאיתנו חיים, לעומת פלוגה א בה למעלה מעשרה קיפחו את חייהם כי לא היה מי שיטפל בהם

  לאחר המלחמה הבנתי שרופא צריך לטפל באנשים ולהכיר את מקומו בכוחות , להכיר את הגיאוגרפיה בנוסף למדנו על חשיבות התיאום בין הדרג הרפואי למקצועי, הדרג המבצעי חייב לקחת את הרפואה בחשבון ולאפשר להם לעבוד. מיקי וינר היה מפקד הפח"ח ב 13 השעות הראשונות ואחר כך מפקד פח"ח ורופא החטיבה, בהתחלה היה רופא הפח"ח.

   

  באליעד שמענו את חווית המלחמה של אל"מ (במיל') ד"ר פורת. במלחמת יום הכיפורים היה מג"ד גר"פ של עוצבת המפץ. השתחרר משירות עם סיום תפקידו כמר"פ מרכז. בעל איתור העוז על השתתפותו במבצע כראמה. לאחר שחרורו ניהל את בית החולים "מאיר". מחבר הספר "חלוק לבן כומתה שחורה".

  לגלריית התמונות המלאה

 • 04.11.13
  סיום תוכנית נחשון למצוינות ומנהיגות ברפואה צבאית

  טקס סיום תוכנית נחשון למצוינות ומנהיגות ברפואה צבאית מחזור ג'


  ביום ב' (4.11) התקיים בבה"ד 10 טקס סיום של תוכנית נחשון למצוינות ומנהיגות ברפואה צבאית מחזור ג' במעמד קרפ"ר ומפקדי החיל.


  במהלך השנה פעלה בנחשון נבחרת של 10 רבי סרנים בהובלת אל"מ דני מושיוב מפקד בה"ד 10 ובליווי רס"ן דודו גילעד יועץ הארגוני חר"פ. הקצינים נחשפו בתוכנית במשך שנה לתהליכים בצה"ל, לארגונים אזרחיים, עסקו בפיתוח אישי ופיקודי וזכו לחניכה אישית ממפקדי החיל בעבר וממנהלים בכירים במשק האזרחי.
  בנוסף במהלך השנה ביצע כל משתתף פרוייקט אישי ושלושת הפרויקטים המצטיינים הוצגו בטקס הסיום אתמול.


  ברכות לבוגרי התוכנית

 • 05.11.13
  בה"ד 10 לדורותיו

  ביום ה (31.10) התקיים בבית הספר לרפואה צבאית ערב "בה"ד 10 לדורותיו". הערב התקיים בחסות עמותת חיל הרפואה, ואליו הוזמנו סגלי הבה"ד מיום הקמתו.
  בערב השתתפו 700 משרתים לדורותיהם, בהם מנכ"ל משרד הבריאות הפרופ' רוני גמזו, חבר הכנסת מאיר שיטרית, קרפ"רים בעבר ומנכ"ל עמותת חיל הרפואה תא"ל (מיל) חזי לוי, היום מנהל בית החולים בריזילי, תא"ל (מיל) נחמן אש, ועוד דורות רבים של משרתים גאים.
  הערב המרגש נפתח בקבלת פנים במהלכה נפגשו הרעים הוותיקים, התרגשו יחד ואף חלקו סיפורים, חוויות ועדכונים. בהמשך התקיים טקס קצר בו נשאו דברים קצין הרפואה הראשי, מנכל עמותת חיל הרפואה ומפקד בית הספר לרפואה צבאית. אל"מ דני מושיוב. בהמשך הערב נפתח הבה"ד למבקרים שצפו בהצגה של הסימולטור החדשני, תערוכת אמצעים, היסטוריה של הבה"ד, הצגות תכלית ועוד.
  מפקד הבה"ד ציין בדבריו: אני מתמלא גאווה והתרגשות על הזכות הגדולה שנפלה בחלקי לקיים את כנס הדורות הראשון של בית הספר לרפאוה צבאית. אני מבין עגשיו שאנחנו משפחה אחת. תוך כדי הכנות נתקלנו בעוד ועוד סיפורים אישיים מרגשים שרק הגבירו את הרצון לקיים את הערב המרגש הזה. זהו יום חג עבורנו, המאפשר את חיזוק המורשת ומחזיר אותנו לאותם רגעים קסומים. בעוד כשנה נעזוב את המחנה צריפין ונעבור לקרית ההדרכה בנגב, כך שזו ההזדמנות אולי האחרונה לגעת בצריפים ולכבוש את השבילים הללו.

  לגלריית התמונות

 • 05.11.13
  כנס המחקר החיילי התשיעי
  ביום ה' (30.11) נערך כנס המחקר החיילי השנתי של חיל הרפואה בראשות קרפ"ר ובהשתתפות ראש מפא"ת וחוקרים מהחייל.הכנס מתקיים זו השנה התשיעית ומשמש כבמה העיקרית להצגת עבודות המחקר המתבצעות בחייל. בכנס הוצגו עבודות מובילות שנבחרו ע"י הוועדה המדעית וכן פוסטרים רבים של חוקרות וחוקרים צעירים מיחידות שונות בחייל. כמו כן ניתנה סקירה מקיפה של הכיוונים וההתפתחויות בתחום המחקר בחייל ע"י ראש תחום מחקר.
  יו"ר המועצה המדעית של חייל הרפואה ד"ר עופר שפילברג בירך בפתיחה: אני מברך על הכנס המשובח עם התכנית העשירה המשקפת את עשיית המחקר האדירה בחייל. אני מלווה את העשייה בחייל כבר עשרות שנים ובשנים באחרונות אנחנו עדים להתפתחות דרמטית בעשייה בתחום המחקר בחיל הרפואה זה מלווה גם בתשתיות כגון המכון הלאומי למחקר ברפואה צבאית, תעדוף המחקר הצבאי הרפואי ראוי להערכה. בשנים האחרונות גויסו גם גופים השותפים לעשייה שלנו כמו מפא"ת, אט"ל ואגף השיקום.
  גם ראש מפא"ת גדי שוהם נטל חלק בכנס ועמד בראש המושב השני. בפתיחתו ציין שהמחקר ברפואה צבאית הוא לא מובן מאליו "כבר משנות ה80 התחלנו בעבודה משותפת  תחת הכותרת "האדם בקרב". זה אחד התחומים החשובים בעיננו גם היום. בשנת 88 בוצע המחקר הראשון על השפעת חסך שינה על תפקוד הלוחם בטנק, גם היום נדבר על חסך שינה".
 • 01.11.13
  חונכים את בצ"ר דרום המחודש

  בתאריך 30.10 התקיים טקס פתיחת בצ"ר דרום המחודש ומתקן מתנדבים חדש. הטקס התקיים בראשות מר"פ דרום ורמ"ט פדם  ובהשתתפות קל"פ דרום, רע"ן צר"פ ורוקחות במקרפ"ר, מפקד מרפ"א דרום נכנס, רמ"ד מתנדבים פד"מ, נציגים של לוגיסטיקה פיקוד ומרחב בינוי דרום, מתנדבים וחיילי ומפקדי חר"פ.
  בסיס הציוד הרפואי של פיקוד הדרום נותן מענה מרחבי לכל היחידות השוהות באופן קבוע או זמני במרחב הפיקוד, בכל הפיקודים והזרועות. בבצ"ר מנפקים ציוד רפואי ומכשור שוטף ללמעלה מ-80 מרפאות כולל מרפאות שיניים, ציוד רפואי לתעסוקה מבצעית ואימונים, ליחידות סדירות וליחידות המילואים. הבצ"ר מנפק היום ציוד רפואי גם עד בית הלקוח עבור היחידות המרוחקות עד גזרת אילת.
  בצ"ר הוא  שותף גם לכל הפעולות המבצעיות המתרחשות בפיקוד הדרום. רק בשנה האחרונה תמך את יחידות המרחב במהלך מבצע "עמוד ענן", תמך בפעילות המל"נים והוביל את תהליך זיכוי הצר"פ והחזרה לכשירות וכוננות של היחידות שהשתתפו בלחימה.
  מר"פ דרום ציין בטקס: היום אנחנו חונכים מחדש את בצ"ר דרום והחגיגה כפולה ומכופלת. שיפוץ צנוע זה גם אם לא כלל הקמת מבנים חדשים עושה שינוי גדול מאוד ומאפשר למשרתים בבצ"ר לתת את השירות הנדרש ליחידות בתנאים טובים יותר. כמו כן- כחלק מהשיפוץ הוקם מתקן מתנדבים שיאפשר את הגעתם של מתנדבים ומתנדבות שיוכלו לסייע לצה"ל בהכנת הציוד הרפואי וניפוקו ליחידות. שילובם של המתנדבים ביחידות הרפואה הצבאית חשובה לא רק כי היא תורמת למאמץ של צהל אלא כי היא גם מחזקת את הקשר הכל כך חשוב בין הצבא לקהילה, קשר בעל משמעות רבה עוד יותר במרחב של פיקוד הדרום בו הקשר בין הצבא והקהילה חזק במיוחד.


 • 01.11.13
  החלפת פיקוד במרפ"א דרום

  ביום ד נערך במרפ"א דרום טקס החלפת מפקד המרפא, בראשות קרפ"ר ומפקד המשר"פ ובהשתתפות קצינים, מפקדים, חיילי היחידה ומשפחות.

  בטקס המרגש הועבר הפיקוד על היחידה לסא"ל אכרם בריק, שיוביל את היחידה קדימה בתקופה המתאגרת של מעבר צה"ל דרומה. מפקדת היחידה בשלוש השנים האחרונות סא"ל מאיה גולן נפרדה מהמרפא ותמשיך לתפקיד רע"ן ארגון וכח אדם במפקדת המרכז לשירותי הרפואה.
  בטקס ציינה סא"ל גולן: אני מצדיעה לכם פקודי בשלוש השנים האחרונות ומבקשת להעלות על נס את פועלכם לטובת בריאותם של חיילי צה"ל במרחב הדרום.
  הצבנו לפנינו יעד להמשיך ולהעצים את היצע השירותים במרפ"א דרום בכל התחומים, הוספנו תתי התמחויות ברפואת המומחים, שיפרנו את זמינות התורים ללוחמים בכל התחומים תוך שיתוף פעולה עם יחידות פיקוד הדרום וזרוע היבשה, חנכנו את בית המרקחת במר"ת רעים לטובת אוגדת עזה, סייענו בהקמת מכוני הפיזיותרפיה לגדוד הקרקל, ולטייסים בבסיסי הדרום, הוספנו נקודות ללקיחת דמים ביחידות המרחב, המשכנו במתן שירותי רפואה במרת צוקי עובדה למשרתי הערבה ועוד.

 • 29.10.13
  יום נגדי חיל הרפואה

  אתמול (28.10) נערך באתר ההנצחה בלטרון "יום הנגד" לכלל נגדי חיל הרפואה.

  היום, בסימן 40 שנה למלחמת יום כיפור נפתח בדברי קרפ"ר. בהמשך היום ניתנה הרצאה מפי ענת יהלומי, הפצועה הראשונה של מלחמת יום כיפור שסיפרה על תהליך השיקום שעברה ועל תפיסת העולם שלה שהשתנתה מאוד בעקבות האירוע והאופן שבו ניצלה וטופלה. בהמשך היום ניתנה הרצאתו המרתקת של יותם רגב בנושא שירי מלחמת יום כיפור, ולאחר מכן הרצאתו של האלוף במילואים דורון רובין, אז מגד בחטיבת הצנחנים ועמו פצוע שזכה לציון לשבח על פעילותו במהלך המלחמה.

  בכנס השתתפו למעלה ממאה וחמישים נגדי החייל, שסיכמו את היום כמרתק, מרגש ומגוון.

 • 22.10.13
  חברי ועדת הלסינקי מבקרים בחר"פ
  חברי ועדת הלסינקי ביקרו היום במכוני המחקר של חר"פ (ירפ"א, רפואת הלוחם) על מנת להכיר מקרוב את החוקרים, הצרכים, התשתיות והסביבה המחקרית בחיל, וזאת על מנת לסייע להם בעת הדיון בהיבטים האתיים של מחקר רפואי בחיל.
  ועדת הלסינקי היא הוועדה לאישור מחקר רפואי בחיילים ומחקר בהשתתפות חוקרים צבאיים. הועדה מתכנסת מדי חודש ודנה במחקרים ובוחנת את ההיבטים המקצועיים והאתיים של המחקר לפני אישורו.
  הועדה מופעלת בחיל הרפואה באמצעות מנהלת המחקר בענף אקדמיה ופועלת בהתאם לסטנדרטים בינלאומיים והוראות משרד הבריאות והצבא.
  הועדה מתקיימת בראשות סגן קצין הרפואה הראשי  ולאחר החלטתה המחקר מוצג לאישור קצין הרפואה הראשי, כראש המוסד הרפואי.
  החברים בועדה ממונים באופן אישי וכוללים אנשי סגל בכירים בחיל הרפואה, יועצת משפטית ולאור ייחוד המחקר בחיילים, הוועדה כוללת רב, רופא אזרח. בנוסף חברים בוועדה נציגי ציבור החיילים, שהינם אנשי מילואים אקדמאיים שאינם מתחום הרפואה.
   
 • 13.10.13
  יום "אשת חייל"

  ביום ד (9.10.13) התקיים אירוע "אשת חייל" בראשות היוהל"ן שמטרתו קידום תחום הבריאות ואורחות החיים בקרב משרתות הקבע.

  במהלך היום השתתפו נשות הקבע בפעילות גופנית מגוונת, וכן נחשפו לתכנים בנושא אורח חיים בריא על שלל היבטיו. במהלך היום הפעיל חיל הרפואה מתחם בריאות שבו ניתן דגש על תחומי בריאות האישה וכן בוצעו ניטורים שונים, סקר הבריאות וניתנו הרצאות שונות במגוון רחב של נושאים. 

 • 12.10.13
  סיום קפ"צ 22

  ביום רביעי האחרון (9.10) עמדו כ-30 פרמדיקים חדשים ונרגשים על רחבת המסדרים של בית הספר לרפואה צבאית . בני משפחותיהם שישבו לא רחוק מהם בטריבונות, ליוו את הפרמדיקים בשנה וחודשיים האחרונים שלהם בקורס הפרמדיקים הצבאי . על הקורס פיקד סרן תום קוברי שהיה המלווה הצמוד והאבא של הפרמדיקים ששובצו בגדודים, החטיבות המרחביות ויחידות השדה השונות. 

  קורס הפרמדיקים הצבאיים הינו קורס יוקרתי שחניכיו נבחרים בקפידה רבה. משך הקורס כשנה וחודשיים הכוללים: קורס קדם צבאי, טירונות, תורנויות מד״א, בתי חולים והשלמה צבאית שלאחריה משובץ הפרמדיק כמטפל בכיר בשטח. בין המסיימים הנרגשים גם חמישה לוחמי יחידות מיוחדות אשר שהו שנה וחודשיים מחוץ ליחידתם והוכשרו להציל חיים במשימות הקשות והמסוכנות ביותר. הטקס החל בשעות אחר הצהריים במעמד מפקד מגמת מפקדים סא״ל ד״ר חגי פרנקל , מפקד הבה״ד אל״מ דני מושיוב וקצין הרפואה הראשי תא״ל פרופסור איציק קרייס. לאחר שסקר קרפר את המסיימים הנרגשים ובירך אותם, נאם קצין הרפואה הראשי על חשיבות תפקיד הפרמדיק וייחודו: ״ חיל הרפואה זקוק לכם, בגדודים, במרפאות, ביחידות המיוחדות ובבסיסי הטירונים. בכל מקום בו נמצאים חיילי צה״ל ומפקדיהם- אנחנו זקוקים לכם!״. סף ההתרגשות עלה כאשר הכריזו על שמות המצטיינים : מצטיינת הקורס היא גל דביר אשר שובצה ליחידת עוקץ  ומצטיינת המופת היא נויה צרט אשר שובצה לגדוד שיריון.

 • 07.10.13
  פותחים שנה ב"צמרת"

  צמרת , מסלול המצויינות ברפואה צבאית פותח השנה את שעריו למחזור מספר חמש.
  היום התקיים באוניברסיטה העברית טקס פתיחת שנה.
  בטקס השתתפו דיקאן וסגנית דיקאן הפקולטה לרפואה, ראש החוג סטודנטים מכל המחזורים ובני משפחותיהם.
  השנה במסלול צמרת 64  סטודנטים,  מתוכם 25 בנות ו39 בנים 18 מערים גדולות מובילה חיפה(7) ואחריה פתח תקווה (4).  12 מתוך שירות מהם 4 קרביים .
  רען אקדמיה בירך בטקס: "החיבור הזה בין צבא לאקדמיה הוא מאוד חזק ועצמתי, אבל אנחנו מרגישים כאן כמו בבית.
  הצבא זקוק לרופאים מצויינים, להיות רופא זה קשה ולהיות רופא צבאי זה עוד יותר קשה.
  לכן פנינו לאוניברסיטה הזו, מהמובילות בעולם שמוכיחה את עצמה שנה אחר שנה למיזם המשותף הזה. אתם יכולים להיות גאים.
  הדרך תהיה לא קלה אבל תהיה מלאה בחברים, ברעות, בשליחות ובציונות.
  זו תהיה דרך ארוכה אבל תחושו גאווה וסיפוק בוודאי כאשר תגיעו לראשונה לטפל בחיילי צה"ל".
  דיקאן הפקולטה, שזה עתה נכנס לתפקידו פרופ' ליכטשטיין ברך את התלמידים: "אני מברך אתכם ברכה חמה לרגל כניסתכם למסלול הייחודי ויוצא הדופן הזה
  אתל מצטרפים היום לאחג המסלולים היוקרתיים ביותר באקדמיה בארץ.
  אנחנו משקיעים במסלול הזה כל מה שניתן, כדי שיוכשרו פה הרופאים הטובים ביותר שיכולים להיות".

 • 02.10.13
  "מבריקים" בבריאות

  היום נערכה אליפות צה"ל למפקדים בסימן הכושר גופני ואורחות חיים במכון וינגייט.

  מטרת היום, אשר היווה את יריית הפתיחה לחודש הכושר והבריאות, הייתה לקדם את המודעות לבריאות ולאורח חיים בריא בקרב מפקדי צה"ל, ובאמצעותם, לכלל חיילי צה"ל. במסגרת פעילות חיל הרפואה הענפה בנושאי הבריאות, הושק היום לראשונה מדד "ברק". מדד "ברק" הוא ציון מספרי, אשר משקף לאיש הקבע את מצב בריאותו, ומכיוון שכל הפרמטרים הקובעים אותו ניתנים להשפעה על ידי הפרט, המדד מדגיש את אחריותו האישית של כל אחד בשמירה על בריאותו. הפרמטרים השונים המרכיבים את המדד הינם: הכושר הגופני (ביצוע בוחן בראור), BMI (יחס משקל-גובה),  גורמי סיכון לתחלואה כגון כולסטרול LDL ולחץ הדם, וכן ביצוע בדיקות תקופתיות ומעקב רפואי  במלב"ת.

  לפני כיומיים, לקראת האירוע, נשלח לכל אחד ממשתתפי היום ציון מדד ברק האישי שלו, מלווה בהזמנה להגיע לעמדת חיל הרפואה במתחם הבריאות על מנת לקבל הסברים בנושא. ואכן, החל משעות הבוקר המוקדמות החלו להגיע המשתתפים על מנת להבין את משמעות ציונם במדד ולקבל מידע על האופנים שבהם ניתן לשפרו, אחד מהן ציין בחיוך "קיבלתי 99, אז באתי לבדוק למה לא קיבלתי 100". כאשר הגיעו למתחם הבריאות, צעד כל מפקד ב"שביל הבריאות": מסלול מובנה שבתחנות השונות לאורכו קיבל הסבר מקיף אודות המדד האישי שלו, הפרמטרים בהם הצטיין והפרמטרים בהם עליו להשתפר, וכלים מעשיים כיצד ניתן לעשות זאת. התחנות שעמדו לאורך שביל הבריאות כללו תחנת ביצוע סקר הבריאות, תחנת מדד ברק, תחנת גמילה מעישון, תחנת ייעוץ תזונתי, ותחנה שבה הוסבר נושא טרשת העורקים והחשיבות שבשמירה על הבריאות.

  במהלך החודש הקרוב יתקיימו בכל היחידות פעילויות מגוונות במסגרת חודש הכושר והבריאות בהן סדנאות לגמילה מעישון, סדנאות לירידה במשקל, פעילות יזומה מוגברת המרפאות השונות וכן יופצו מבזקי בריאות ובהם שלל טיפים לשמירה על הבריאות.

  לגלריית התמונות

   

 • 01.10.13
  החלפת מפקד מרפ"א מרכז
  היום (1.10) התקיים במרפא מרכז בצריפין טקס החלפת מפקד המרפ"א. בטקס החליף יותם ברניס את יואל הר אבן. יואל פיקד על המרכז במשך 3 שנים, במהלכן עבר המרפ"א שינוים רבים, שתכליתן העיקרית שיפור השירות לחיילי צה"ל. הבולטים שבהם הוא הקמת המוקד החיילי "מקול הלב" המעניק מענה טלפוני 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע וכן, הקמת המרכז לבריאות הלוחם העוסק במניעה, אבחון, מחקר וטיפול בסוגיות ייחודיות לרפואה הצבאית בזרוע היבשה.
  מפקד המרפא היוצא ציין בדבריו: "זכות גדולה וחובה אדירה הוטלה עליי לפני שלוש שנים, לפקד על יחידת הרפואה הגדולה ביותר בצה"ל. סיפור השירות הצבאי בצה"ל הוא סיפור על האנשים, ועל אנשים שמטפלים באנשים. זו תזמורת אנושית שמטרתה לתת את השירות הרפואי הטוב ביותר שניתן. ההתגייסות הכללית במשר"פ ובחיל הרפואה לממש את היעדים הללו שלנו עוררה בי התרגשות".
  מפקד המרפא הנכנס ציין: "בהתרגשות רבה, מודע לגודל השליחות ולחשיבות המשימה, אני מקבל לידי היום את הפיקוד על מרפ"א מרכז, נכון לאתגר הפיקודי והמקצועי. במרפ"א מגוון רחב של אמצעים, שירותים וטכנולוגיות שנרתמו לטובת השירות הרפואי, אך אנשים, האנשים עליהם אני מקבל את הפיקוד הם ייחודה ויתרונה האמיתי של היחידה".
 • 01.10.13
  טקס החלפת מפקד הירפ"א
  ביום שני (30.9) התקיים טקס החלפת מפקד יחידת הרפואה האוירית - ירפ"א בהשתתפות קרפ"ר, ראש להק כח אדם, קרפ"ח אויר חיילי ומפקדי היחידה.  בטקס, קיבלה את הפיקוד על היחידה דר' יפעת ארליך, שסיימה זה עתה את תפקידה כראש ענף רפואה תעסוקתית ומיון רפואי מדר' יובל ל. שפיקד על היחידה בשלוש השנים האחרונות. בעברה ביצעה יפעת, שהוכשרה כרופאה תעופתית, מגוון רחב של תפקידים בחיל האויר וכן במפקדת קצין הרפואה הראשי. ירפ"א היא יחידה ייחודית, ומקצועית. היחידה מתמחה בתחום הרפואה התעופתית, עוסקת במיון רפואי של המועמדים לקורס טייס וצוותי אויר, קביעת כשירות רפואית תקופתית, ייעוץ פיזיולוגי למבצעים, זיהוי, מיפוי וניטור גורמי סיכון תעסוקתיים וכן על שמירה וקידום הבריאות בחיל האויר. 
 • 16.09.13
  מינויים חדשים בחיל הרפואה

  אמש בדש״ב ראש אט״ל סוכמו המינויים הבאים:

  רס״ן סרגיי פירוגובסקי לתפקיד רע״ן צר״פ

  רס״ן לנה פלדמן-קורן לתפקיד רע״ן רפואה מז״י

  סא״ל איציק מלכה לתפקיד קרפ״א.

  ברכות לקצינים!

 • 15.09.13
  סיום קורס קרפ"חים
  ב- 11/9/2013 התקיים טקס סיום קורס קרפ"חים "חגי" בבה"ד 10 בראשות קרפ"ר.
  כ 30 חניכי הקורס, רופאים וקא"רים, סיימו 5 שבועות הכשרה לתפקיד קצין הרפואה החטיבתי.
  על הקורס פיקד ד"ר חגי פרנקל.
  את הקורס ליווה הסלוגן: עושים קרוב רואים רחוק. סלוגן המשקף את רוח הצבא - לעסוק בכאן ועכשיו לצד מחשה ותכנון מעבר לאופק.
  קורס קרפ"חים מהווה שלה בתהליך הלמידה וההתפתחות של המפקדים בחיל הרפואה.
  את הקורס הובילו שני ערכים: אחריות ומקצוענות.
  הקורס עסק בשלוש לבנות, שהן תחומי העיסוק של הקרפ"ח: רפואה מבצעית, שירותי רפואה ועבודת מטה. חניכה ומנהיגות היו שני הצירים שהובילו את הקורס.
  מפקד הקורס, ד"ר חגי פרנקל, אמר בטקס הסיום לחניכים: "אתם חוזרים היום ליחידות שלכם עצמאיים וחזקים אבל לא רק. אתם יוצאים מפה גם מרושתים - מרושתים ביניכם ומרושתים בחיל הרפואה. אתם חלק מחיל הרפואה וזה כח".
  קרפ"ר, פרופ' איציק קרייס, איחל הצלחה רבה לקרפ"חים והודה למשפחות על התמיכה ועל ההליכה יחד.
 • 10.09.13
  כנס המחקר בתחום בריאות הנפש ברפואה צבאית

  היום (10.9) נערך בלטרון הכנס הלאומי השני למחקר בתחום בריאות הנפש ברפואה צבאית. הכנס נועד להוות במה לעשייה המחקרית הרבה במחלקת בריאות הנפש בצה"ל וכן לעודד מחקר ושיתוף פעולה עם גורמים נוספים מתוך צה"ל ומחוץ לו. בכנס, בראשות קרפ"ר, השתתפו ראשי מחלקת בריאות הנפש בעבר, קב"נים מכל צה"ל ומגוון שותפים למחקר מגופים ומוסדות אזרחיים. הכנס אף נסקר באתר ארגון הבריאות העולמי, במסגרת היום העולמי למען מניעת אובדנות שצויין היום ברחבי העולם.

  לקישור לאתר ה ISAP של ארגון הבריאות העולמי


  בכנס התקיימו שלושה מושבים, בנושאים המהווים את ליבת העשייה של המחקר בתחום: הראשון בנושא מניעת אובדנות וטיוב הטיפול בפרט, השני בנושא הפרעה בתר חבלתית (PTSD) והשלישי בנושא פסיכותרפיה ותפקיד המטפל. בשלושת המושבים הוצגו כחמישה עשרי מאמרים שונים, שנבחרו בקפידה ע"י המועצה המדעית של הכנס, שבראשה רע"ן קליני במחלקת ברה"ן וחברים בה דר' שמואל הירשמן מהמרכז לבריאות הנפש שער מנשה, דר' לוסיאן טצה לאור מחיל המודיעין, גב' שירלי אילת גרינברג  ממחלקת ברה"ן, דר' אייל חסידים מענף אקדמיה במקרפ"ר וקרן מוגרבי ממחלקת ברה"ן.

  לתקצירי המאמרים שהוצגו בכנס

  קרפ"ר ציין בפתיחת הכנס: " מערך בריאות הנפש מצטיין ביכולת לחבר את תחום האקדמיה, עם הרפואה והשטח. היופי הוא שזה חלק מהעשייה היום יומית שלכם. אתם עוסקים ביום יום , בניתוח ואיסוף המידע, בהצגת השאלות הנכונות, בלמידה, בקשר החזק עם המטפלים וכל זה בגישה וצורת חשיבה ייחודית. לעשייה הזו יש תוצאות בשטח. אנחנו נמצאים בחזית העולמית בתחום, ואף מתבקשים ע"י בכירי צבאות במדינות שונות ללמד מניסיונינו בתחום. החיבור היפה במערך הברה"ן בין הצעירים לוותיקים, בין אנשי המערך הנמצאים בצה"ל לחברינו במערכת האזרחית ולאנשי האקדמיה, החיבור בין רפואת הגוף לרפואת הנפש, כל אלה מייצרים שת"פ עמוק המתקיים מתוך אמונה אמיתית ומשפר את בריאות הנפש בכלל".
  אורח הכבוד בכנס היה הפרופסור גון מאן,  מהמחלקה לפסיכיאטריה באוניברסיטת קולומביה, שעובד בשיתוף פעולה עם מחלקת ברה"ן בצה"ל והגיע לארץ לכבוד הכנס. דר' מאן הוא מומחה בעל שם עולמי בתחום שפירסם למעלה מחמש מאות מאמרים וערך אחד עשר ספרים בתחום הטיפול בהתנהגות אובדנית, נוירוביולוגיה, הפרעות במצב הרוח והפרעות פסיכאטריות שונות. דר' מאן פתח את הכנס בהרצאת סקירה מרתקת בנושא האובדנות.

  אודות פרופ' ג'ון מאן מאוניברסיטת קולומביה

 • 04.09.13
  טקס מצטייני ראש השנה

  ביום ב' התקיים טקס מצטייני ראש השנה בראשות קרפ"ר, ובהשתתפות מפקדי וסגלי החייל, מצטיינים ומשפחותיהם.
  בטקס, הוענקו תעודות הצטיינות לשנים עשר קציני מילואים מצטיינים. כמו כן הוענקו פרסי קרפ"ר, המוענק כאות להכרה בעשייה ייחודית ובולטת במיוחד בארבעה תחומי עשייה עיקריים בחייל:
  בתחום הרפואה המבצעית הוענק פרס קרפ"ר לאלונה בובליל, פרמדיקית חטיבת הבקעה, הראשונה בעולם שטיפלה בפלזמה מיובשת במתאר טרום בית חולים והצילה את חייו של פצוע פלשתינאי בתאונת דרכים.
  בתחום שירותי הרפואה הוענק פרס קרפ"ר לרועי לדר מחיל הים, חובש שיזם והפיק כבת עת רפואי מקצועי המתפרסם ביחידתו וזוכה לקהל קוראים נאמן ונרחב.
  בתחום ההדרכה הוענק פרס קרפ"ר לגילי כהן אסא, המובילה את פרוייקט הטמעת הברקת והמשרד המקוון בבית הספר לרפואה צבאית.
  בתחום האקדמיה, הוענק השנה לראשונה פרס קרפ"ר. הפרס הוענק לענף הרפואה המבצעית, על איכות והיקף הכתיבה האקדמית שלו, התעוזה המחקרית, שיתוף הפעולה הבין לאומי והתוך צה"לי הרחב, ארגון כנס הרפואה המבצעית בשיתוף החוג לרפואה צבאית ועוד.
  פרס קרפ"ר בתחום השירות הרפואי הוענק גם לעדי יונה מרזוק, אחראית המרפאה בבית הספר למודיעין שנפטרה לפני כשבוע בלבד. את הפרס קיבלו בשמה בני משפחתה.

  במהלך הטקס הוקרן סרט מרגש ומלמד ובו סיפורו של אבי סטרומזה. במלחמת יום הכיפורים שירת אבי כחובש בקרב על כיבוש החרמון. אבי, טיפל והציל את חייהם של רבים תיעד את מעורבותו והמתרחש במהלך אותה המלחמה על גבי פתקים, אותם שמר עד היום. בסרט הוא מתאר בפרוטרוט את האירועים, והדילמות שליוו אותו אז, הרלוונטיים גם היום.

  בטקס נשא דר' דניאל קינג את דבר המצטיינים וציין: "כבוד רב הוא לי לשאת דברים בשם מצטייני חר"פ לראש השנה. אנו חיילי חרפ מחוייבים בכל מאודנו, החלטתו של כל אחד מאיתנו עלולה לקבוע גורלות. נחשפתי לאחרונה למקרה בו טיפל פרמדיק במחבל ערבי שקודם לכן ביצע פיגוע. יכולתו של אותו פרמדיק לדחוק הצידה את תחושותיו האישיות ולהימנע ממשפט שדה, מחייבותו לשבועה אותה נשבע ודבקותו במשימה הם אלה שאיפשרו לו לטפל באותו אדם באשר הוא אדם והופכות אותו לבן אנוש. אני גאה להמשיך במסורת של מסירות דבקות ומחוייבות, מתוך הבנה שבקצה נמצא חייל או אזרח שחייו תלויים במאמץ שלך. אני רוצה להודות למפקדי ולפקודי, אך בעיקר לבני המשפחות היקרות, להורים שמפנקים אך מחסירים שעות שינה מדאגה, לבני ובנות הזוג ולילדים. זיכרו, כאשר אבא או אמא אינם בבית, הם נעדרים כדי שאבא או אמא, אח או אחות יזכו להגיע הביתה בריאים ושלמים"

   

  לאחר הטקס, חלק אבי סטרומזה את חוויותיו:

  ענבל הובילה אותי אל מקום מושבי באחת השורות הראשונות באולם ולצידי התישבו בני ינון ובנותי סיון וטל.עוד רגע יכבו האורות ויחל הטכס.
  הדופק המואץ כבר כמה שעות טובות מעביר הילוך ומטפס עוד מספר פעימות. האורות כבים ומתחיל סרט על חייל הרפואה ,פועולו ברחבי הארץ ובעולם באקדמיה ובשדה הקרב, במרפאות ובחדרי הלימוד. איזה חיל מפואר מיוחד ומעורר כבוד להיות חלק ממנו. אחרי הסרט שירים וברכות והענקת האותות לאנשים הכל כך מוכשרים
  ואז מגיע הסרט על הקרב בחרמון. אני זז באי נוחות במושבי,לחוץ נרגש ומנסה להשלים נשימות עמוקות כדי להרגע.כמה שנים חיכית לרגע הזה,מבלי שבכלל חשבתי ודמיינתי שאכן יגיע. אני אני רואה את עצמי על גבי המסך הענק,מספר את ספור היום הארור ההוא שבו נהרגו ונפצעו עשרו חיילים,ילדים צעירים וכמו בשיר,יפי הבלורית והתואר. הסרט עובר לי במהירות מדהימה,ואני עדיין לא מסוגל להבין אם אני מרוצה או לא.
  הדמעות מתייבשות על לחיי ועכשיו אני ממתין שקרפ"ר פרופסור יצחק קרייס יזמין אותי לבמה. (ענבל "הזהירה" אותי שזה מה שעומד לקרות).
  ואכן בשלב מסויים של דבריו דבר על מלחמת יום הכפורים ועל הסרט שהוקרן והזמין אותי כמזמין חבר משכבר הימים אל הבמה. ירדתי במדרגות האולם בצעדים איטיים וזהירים כדי להגיע שלם וזקוף ללחיצת היד והחיבוק של האיש המקסים הזה. הוא דבר מהלב ולא מהנייר ונתן לי הרגשה נפלאה של אדם שהשיבו לו את "האבידה", ברגע זה. השיבו לי את הבטחון בעצמי, במעשיי, וביכולת השיפוט העצמית, שכה כשלה ב 40 השנים מאז הקרב.
  אחרי הטכס ניגשו אלי אנשים שלא הכרתי ברכו אותי,לחצו את ידי אמרו: "יישר כוח" וסיפרו כמה ריגשתי אותם בדבריי בסרט. הרגשתי על גג העולם ברגעים אלו ואז בתחושת סיום ולפני הורדת המסך..... כתבתי לענבל שהחלה הובילה וסיימה את כל התהליך בערך כך: "תודה על הכל אני מרגיש שניצחנו שניינו את הפחד, העול הכבד והרגשת האשם."
  אני מבקש לנצל הזדמנות זו ולהודות מקרב לב לכל מי שעמל וטרח להצלחת הטכס המרשים למפקד החייל, ולקצינת הנפגעים ענבל שבחדשיים האחרונים הפכה לחלק בלתי נפרד ממני ויחד הישגנו ובגדול את המטרה.
  למרות כל זאת בחרתי להמשיך ולהתמודד עם טראומת המלחמה והתחלתי במפגשים ביחידה לתגובות קרב, בתקווה להעזר בהם ולהקל עלי בעתיד.
   
  שתהייה לכולנו שנה מבורכת
  ושוב תודה
  אבי סטרומזה
   
   
 • 03.09.13
  קורס קרפ"חים בערב מיוחד

  אתמול, נערך בבית הספר לרפואה צבאית ערב זוגות של קורס קציני הרפואה החטיבתיים המתקיים בבה"ד.


  הקורס, נמשך כחודש  ובו למעלה משלושים חניכים צעירים, מרביתם רופאים וקציני ארגון רפואה המגיעים מתפקידי שטח ומיועדים לתפקיד קציני רפואה חטיבתיים. הקורס מתקיים בסימן "עושים קרוב, רואים רחוק", כפי שמתבטא בתכני הקורס בשילוב מרכיבים של עשייה בטווח הזמן המיידי וחיבור לתמונת המצב הקיימת היום בשטח, ובמקביל היכרות ויצירת תשתית רחבה בתחום המנהיגות והחינוך, מתוך הכרה במשתתפי הקורס כדור העתיד של הקצונה המובילה בחיל הרפואה.
  הקורס התנהל בשני צירים מרכזיים, שזוהו והוגדרו כחיוניים לטובת הצלחה בתפקיד הקרפ"ח. הראשון - החיבור וההיכרות עם הפריפריה, במסגרתו נערכו ביקורים בשדרות ובקרית שמונה ובהם מפגשים עם אנשי מפתח  ביישובים הללו, ושיח עמם בנושא המנהיגות. הציר השני, היה ציר ההיכרות עם הרב תרבותיות של עם ישראל, במסגרת זו נפגשו החניכים עם נציגי המגזר הבדואי, רב של ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון וכן שיח עם בני העדה הדרוזית בבית גאן.


  במהלך הקורס התקיימו סדנאות, התנסויות ומפגשים רבים, שמטרתם לחשוף בפני החניכים סגנונות ניהול ומנהיגות שונים. בין היתר, השתתפו החניכים בסדנת מנהיגות רפואית בבית החולים אסותא בהובלת פרופ' שמר, וכן סדנאות בשיתוף המרכז לפיתוח הדרכה במז"י ובמרכז לסימולציה רפואית בתל השומר. לראשונה בקורס מסוג זה , אף נשלחו החניכים ליחידות אליהן הם מיועדים לבצע עבודת אבחון ארגוני על מנת לסייע להם בגיבוש תפיסת התפקיד ולעשות את המעבר לתפקיד החדש חלק יותר.
  במהלך הערב, שהתקיים אמש בראשות קרפ"ר, מ. בית הספר לרפואה צבאית וקציני המטה הבכירים בחייל, נחשפו גם בני הזוג של החניכים לעשייה החיילית. מפקד הקורס הוסיף: "החיבור של המשפחה הגרעינית לתפקידם של בני הזוג ולעשייה ביום יום מוביל לחיזוק תחושת הזהות החיילית והשייכות, מה שמקבל משנה חשיבות כאשר מבינים שמדובר בקצינים מובילים בחייל". לסיכום הערב התקיימה הרצאה של הכתב איתי אנגל, שחלק את חוויותיו וניסיונו ככתב ישראלי באזורי מלחמה ועימות בעולם.

 • 26.08.13
  נפרדים מעדי

  אמש, נפרדה משפחת חיל הרפואה בצער מעדי יונה מרזוק, אחראית המרפאה של בסיס הדרכה של חיל המודיעין. עדי, בת 28, נפטרה בשבת האחרונה והובאה למנוחות בבית העלמין בנס ציונה.
  במסגרת תפקידה  הייתה עדי אחראית על מתן שירותי רפואה לחיילי חמ"ן בכל הרבדים, החל משירותי רפואה לטירונים וחניכים בכלל קורסי המודיעין בצה"ל, וכן על מרפאת אנשי הקבע ומרפאת השיניים. עדי בלטה בערכיות והפיקודיות שלה מחד ומאידך בענווה והמקצועיות, ותרמה רבות לעשייה בתחומה.

  בלווייתה, ספד לה קצין  הרפואה החיילי של חמ"ן:
  עדי שלנו, ההיכרות המאוד אינטימית, איתנו - איתך, החלה לפני כשנה, אז הוצבת ע"י חיל הרפואה כמועמדת הצעירה והמבטיחה ביותר להוביל מסגרת תובענית ומורכבת של רפואה איכותית וזמינה, בשער הכניסה לחמ"ן - בסיס ההדרכה שלו. כבר בראיון הראשון ראינו בך משהו זך ומסקרן. ראינו ושמענו על השאיפה למצויינות, ראינו את נועם הליכותייך וראינו את הפוטנציאל והרצון האמיתי מצידך לכבוש יעד נוסף בחייך. את עדי, היית הבחירה הטובה ביותר שלנו.
  וכשאנו מביטים מעט לאחור, ראינו אישיות צעירה ורעננה, שאפתנית ונמרצת, שכבר בגיל צעיר כל כך רכשה השכלה אקדמאית ורלוונטית - תואר שני, בנתה לה קן יחד עם בעלה אופיר והביאה לעולם את אופק המקסים, בדיוק כפי שהיית את עדי - אישיות מקסימה ואהובה. מה שנותר היום הוא האובדן, הכאב והזיכרון העמוק שילווה את משפחתך, אותנו ואת כל מכרייך, כי היית גאווה גדולה ומבטיחה של כולם.

  עדי, אני רוצה לספר לך משהו שלא הספקת לשמוע. כשהיית עדיין בקו הבריאות, המלצנו עלייך כמועמדת מערך הרפואה של אמ"ן בוועדת מצטייני קרפ"ר. בימים בהם נלחמת על חייך, התבשרנו שניצחת גם את זה. האמת, שאין בכך משהו מפתיע.
  בנסיבות הכל כך קשות, כאשר עמדנו כולנו בבית החולים, בתקווה שתנצחי גם במלחמה הזו, הכרנו את משפחתך האצילית והמופלאה, שלא ניתן לתאר במילים. אנחנו נלווה אותם וננציח יחד את זכרך, לעולם.
  עדי, אני מביט בך, לא כמו שאני רגיל להביט ביום-יום, לצערי, בפעם האחרונה ואני מבקש להודות לך בשם כולנו. בשם צה"ל, בשם משפחת חיל הרפואה ובשם אמ"ן על מי שהיית ועל מה שעשית למען כולם. עשית ברוב טובך גם עבור אלה שלא הכרת, שיזכו לחיים ונחת בזכותך, בזכות האהבה שלך לכל אדם באשר הוא אדם. את עדי, ציווית באמצעות כרטיס "אדי" קרוב כל כך לשמך, לתת חיים לאחרים.
  כזאת היית עדי, ואני מצדיע לך.

  יהי זכרך ברוך.

 • 26.08.13
  ארוחת ראש השנה לחיילים בודדים

  כמידי שנה התקיימה היום לקראת ראש השנה ארוחת צהריים לכלל החיילים הבודדים ביחידות ת"פ מקרפ"ר - מקרפ"ר, רפו"ש, בית הספר לרפואה צבאית (מפקדה וסגל), משר"פ, מצר"פ והמרפ"אות . בטקס בראשות קרפ"ר, השתתפו החיילים הבודדים ביחידות חר"פ, מר"פים מפקדי היחידות וסגל הת"ש. כמו כן,  השתתפו נציגי עמותת "גשרים למען שלום" (Bridges for peace) אשר תורמים בכל שנה לרווחת החיילים.
  נציג החיילים, שאולי מנסור מדריך בחוליה הארצית בבית הספר לרפואה צבאית, נשא את דבר החיילים.

  שאולי, נולד בלוס אנג'לס, שם גרה משפחתו עד היום. רצה עוד בתיכון לעשות עלייה ולא ידע איך, בקיץ בכיתה יא הגיע לארץ, אז גמלה ההחלטה בליבו. בעקבות החוויה שאולי עלה לארץ והתגייס לגרעין צבר ומשם הגיע לבית הספר לרפואה צבאית. כשהגיע לארץ הכיר את אזרחי מדינת ישראל והבין מהם חברי אמת, כך סיפר.
  "לקראת השחרור אני מאוד מתרגש להפוך להיות אזרח של מדינת ישראל, בזכות הסגל בבה"ד וקצינת הת"ש אף פעם לא הרגשתי בודד".
  קרפ"ר ציין בדבריו: "העם הזה הוא מיוחד, יש בו חיבור, אולי בגלל שאין לנו את הפריווילגיה של לא להיות יחד, אולי בגלל 3000 שנות היסטוריה. הטבע האנושי מביא אנשים כמוכם לכאן כדי להראות לנו שיש אנשים טובים בכל מקום בעולם. לסגלי הת"ש שלנו ביחידות - אתן השליחות שלנו, היום אני מברך אתכן ומודה לכן, באמצעותכן החיילים לא מרגישי בודדים, זו ההזדמנות שלנו לומר תודה".

 • 13.08.13
  סיום קורס פו"ם "אפק"

  מחר, לאחר ארבעה חודשים יתקיים ברמת אפעל טקס סיום קורס פיקוד ומטה "אפק" מחזור כ"ז בראשות ראש אט"ל.

  בקורס השתתפו שבעה קציני חיל הרפואה שיקודמו לדרגת סגן אלוף וייכנסו לתפקידיהם החדשים בתקופה הקרובה:

  עדי לייבה - קצין הרפואה שלאוגדת איו"ש

  ענת סבאג - קצינת הרפואה של עוצבת געש

  אלכס טיטינסקי - קצין הרפואה של עוצבת אדום

  משה פורמן - ראש ענף רפואה חמ"ן

  חגית פדובה - ראש ענף רפואה במפקדת קרפ"ר

  אכרם בריק - מפקד מרפא דרום

  רינת ידידיה - ראש ענף קליני במחלקת ברה"ן.

   

  ברכות והצלחה לקצינים!

 • 10.08.13
  החלפת מר"פ מרכז

  ביום ד (7.8) התקיים במפקדת פיקוד המרכז טקס החלפת מפקד הרפואה בפיקוד, בראשות האלוף.
  בטקס, העביר את שרביט הפיקוד דר' דב אלבוקרק לדר' משה פינקרט.

  דב, מומחה ברפואת ילדים, התגייס לצה"ל במסגרת העתודה האקדמית לפני 27 שנים, התחיל את שירותו כקצין רפואה גדודי בשיריון. בהמשך ביצע תפקיד קרפ"ח ומגוון רחב של תפקידים בשגרה וכן בעיתות לחימה.
  במסגרת תפקידו כמפקד הרפואה בפיקוד המרכז ניהל דב את הרפואה באוגדת איו"ש וכן בעוצבת הפלדה, שתי גזרות ייחודיות בהן מתקיימת פעילות רציפה ומאתגרת, גם בשיגרה. כחלק מתפקידו עסק דב רבות בסוגיות הנוגעות לטיפול באוכלוסייה אזרחית, בהן אוכלוסייה פלשתינאית, וכן בשיתוף הפעולה ההדוק מול גורמים אזרחיים, בהם מד"א בגיזרה.
  את דב יחליף דר' משה פינקרט, שכיהן בתפקידו הקודם כראש ענף אקדמיה ומחקר במפקדת קצין הרפואה הראשי.

 • 07.08.13
  ועידת ישראל לרפואה
  היום (6.8) התקיימה בבנייני האומה בירושלים ועידת ישראל לרפואה - הכנס השנתי הדן בסוגיות שונות שבין רפואה לחברה.  הוועידה, המתקיימת זו השנה השביעית מעלה מידי שנה לסדר היום הציבורי סוגיות שונות, הנוגעות לבריאות הציבור תוך מטרה להגביר שיח ומודעות. הועידה, שהפכה לאירוע של מסורת בעיר ובקהילה המקצועית, מזמנת אליה רבים מן השותפים לעשייה הבריאותית, בהם גם אנשי חיל הרפואה, רופאים ואחיות, אנשי מנהל הרפואה, מעצבי מדיניות הבריאות, יצרני התרופות והציוד הרפואי, אנשי הרפואה המשלימה והתעשיות הנלוות, חברות הביטוח הרפואי,אנשי תקשורת וחוקרים, וכמובן גם הציבור הרחב. השנה, עסקה הוועידה בשני נושאים עיקריים, הראשון - הרפואה בישראל - עם הפנים לעתיד והשני מגדר, גנטיקה, סרטן והשפעתם על מהלך חיינו וחיי ילדנו .
  הוועידה, נפתחה בפאנל של בכירי מערכת הבריאות שבירכו את הבאים, בהם שרת הבריאות, ראש עיריית ירושלים, מנכ"ל שירותי בריאות כללית,, מנהל בית החולים בני ציון, מנכל הדסה וקצין הרפואה הראשי.
 • 01.08.13
  חניכי "נחשון" מטפסים לגובה

  השבוע (31/7) השתתפו חניכי תוכנית נחשון למנהיגות ומצויינות בפעילות חוויתית במרכז לפיתוח מנהיגות באריאל. המרכז הינו אתר ייחודי בארץ ובין הטובים בעולם לפעילות אתגרית בגובה. במהלך היום התנסו וביצעו הקצינים משימות ואתגרים שונים בגובה רב בהם טיפוס על קיר, טיפוס קבוצתי על מגדל בן 6 קומות וביצוע משימות קבוצתיות על חבל דק בגובה 15 מטר. בסיום התרגילים ביצעו המשתתפים ניתוח והפקת לקחים על סגנון פיקודם ומנהיגותם וכן על עבודת הצוות. פעילות זו היא נדבך נוסף בתוכנית נחשון השנתית לפיתוח המצוינות האישית והארגונית והמנהיגות בקרב קצינים מובילים בחיל הרפואה.

   

 • 31.07.13
  קול קורא להגשת הצעות מחקר ברפואה צבאית

  כבכל שנה, גם בשנת 2014, יעניק חיל הרפואה בסיוע מפא"ת ומשרד הביטחון מענקי מחקר לעבודות שיתרמו לקידום בריאותם של חיילי צה"ל ולשיפור הטיפול הרפואי בהם בשגרה ובחירום. עדיפות תינתן למחקרים יישומיים העוסקים בטראומה ורפואה מבצעית, רפואת הלוחם, הטיפול הרפואי בחייל, רפואה תעופתית, ועוד. ההצעות שיתקבלו יועברו לסוקרים חיצוניים לקבלת חוות דעת ובהתאם תיבחנה במועצה המדעית של חיל הרפואה על פי קריטריונים שונים.

  לפרטים נוספים לחצו על הקישור:

 • 25.07.13
  אליפות צה"ל ברפואה צבאית

  היום (25.7) נערכה אליפות צהל לרפואה צבאית.  האליפות, נערכת זו הפעם השלישית, ומטרתה לשפר את מקצועיות צוותי הרפואה בטיפול במצבי חירום ברגיעה ומלחמה וברפואת שגרה, ובד בבד לחזק את הלכידות היחידתית, ולהעלות את תחושת הגאווה החיילית. באירוע השתתפו מספר שיא של -40 צוותי רפואה מיחידות מכלל הפיקודים והזרועות, כאשר כל צוות שזכה לייצג את יחידתו באירוע נבחר ע"י זכייה בתחרות מקדימה בתוך הפיקוד. ניתן היה לחוש במהלך היום ברוח יחידתית, מקצועיות ונחישות רבה של הצוותים המשתתפים.
  השנה נוספו לראשונה תחנות בתחום בריאות הנפש ורפואת השיניים, מה שמשלים את ביטויים כמעט של כל מערכי חיל הרפאה המקצועיים, זאת בנוסף לתחנות בהן בוצעו פריסת תחנת איסוף גדודית, סימולציות של אירוע רב נפגעים, מירוץ אלונקות, ביצוע החייאה, סימולציות בטיפול רפואי בחיילים בשגרה וכן מבחנים עיוניים וטרוויה.
  הקבוצות המתחרות חולקו לבתים ע"פ אופי היחידה, כך שסה"כ הוגדרו שבעה בתים. בטקס חלוקת הפרסים ניכרה  התרגשות רבה, בעת שפיקוד המרכז זכו במספר רב של פרסים, בעוד פיקוד חיל הים זכה במקום הראשון על מספר הנקודות הרב ביותר.
  להלן קטגוריות הבתים והזוכים בכל בית :
  פיקוד/זרוע – חיל הים
  חי"ר – שחם – פקמ"ז
  חש"ן/חת"מ – מפח"ט בני אור
  מרפאות – בה"ד חיל הים
  אוגמ"ר/חטמ"ר – טנ"צ איו"ש
  מיוחדות - אגוז
  בית ההדרכה  - מגמת אימון יחידות
  בית רפואת השיניים – מר"ש בסיס מטכ"ל
  בריאות הנפש – פיקוד צפון
  סיעוד – אביה ניסן

 • 24.07.13
  מינויים אקדמיים חדשים לחיל הרפואה
  הישג נוסף לחיל הרפואה: היום אושר מינוי אקדמי לארבעה קצינים מחיל הרפואה בחוג לרפואה צבאית בפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית בירושלים.
  להלן המינויים:
  מר"פ דרום דר' רמי שגיא- מרצה עמית
  רמ"ד תכנים אקדמיים דר' גל יניב- מרצה עמית
  מפקד המכון לחקר רפואת הלוחם פרופ' יובל חלד - מרצה בכיר עמית
  דר' אריק איזנקרפט - מרצה בכיר קליני עמית
  המינוי משקף עשייה רציפה ופורה במגוון תחומים במחקר ברפואה צבאית ומהווה הישג אישי משמעותי עבור הקצינים וכן הישג עבור חיל הרפואה.
 • 24.07.13
  ערב פרידה מקרפ"ח אוויר

  השבוע, נערך בירפ"א ערב פרידה מקרפ"ח אויר דר. גיל הירשהורן. הערב, היה סיכום באוירה חברית ומשפחתית של טקסי המינויים, ההחלפות והענקת הדרגות שליוו את סיום תפקידו של גיל, ומינויו של מחליפו דר ארז כרמון לתפקיד קצין הרפואה החילי של חיל האויר.

  גיל סיים את תפקידו לאחר 3 וחצי שנים של עשייה ענפה שהייתה המשך ישיר וטבעי לשנים רבות של עשייה ותרומה משמעותית לקידום הרפואה בצה"ל. גיל החל את דרכו בחייל לפני כשלושה עשורים. במהלך השנים ביצע תפקידים ביחידות מיוחדות, בחיל הים, בחיל האויר בפיקוד הצפון ובענף הטראומה במטה מקרפ"ר. כמו כן נטל חלק במענה הרפואי במלחמות ישראל, החל משלום הגליל, ועד לבנון השנייה, במבצעים מיוחדים ובמשלחת הסיוע למומבסה והוא בעל ניסיון יוצא דופן בהיקפו. במהלך הטקס בירכו קרפ"ח החדש, קצין הרפואה הראשי, ראש להק כח אדם ואמו של גיל. בדבריהם של כולם בלטה ההתייחסות לגיל קודם כל כאדם, כמנהיג וחבר שעומד מאחורי אנשיו, שלא מתפשר על ערכיו, שאינו חושש לומר את שעל ליבו ומהווה דוגמא אישית לסובבים אותו. בדבריו שיתף גיל את הקהל: "השתדלתי בתפקיד להתייחס לאנשים כפי שהייתי רוצה שיתייחסו אליי, להביא את האנשים הנכונים, זה אינו מופע של אדם אחד, כל אחד תורם את חלקו. יש בי המון סיפוק והמון גאווה".

 • 21.07.13
  כנס רפואת הכשרות ושיקום של זרוע היבשה

  ביום חמישי (18.7) נערך כנס רפואת הכשרות ושיקום בהובלת מחלקת הרפואה בזרוע היבשה. בכנס, בראשות קצין הרפואה הראשי, השתתפו רופאים ראשוניים, פיזיותרפיסטים, קציני בריאות הנפש, בכירים במחלקת כושר קרבי, קציני אימון גופני ממגוון יחידות צה"ל ומומחים מובילים בתחום ממערכת הבריאות האזרחית. מטרת הכנס הייתה לחשוף את המשתתפים ולהעמיק את ידיעותיהם בתחום הטיפול בפציעות, תהליכי השיקום בכלל והמערכת השיקומית בצה"ל בפרט, וחשיבות שיתוף הפעולה של הצוות המטפל כולו לשיקום מיטבי של המטופל. בכנס התקיימו שלושה מושבים מרכזיים, המושב הראשון  מבוא לשיקום הוצגה רפואת השיקום על ייחודה ועל טכניקות חדשניות לשיקום מסקולוסקלטלי. במושב השני הוצגו בעלי התפקידים השונים בתחום השיקום, כל אחד וחלקו בתהליך השיקום, בהם פיזיותרפיסטים, מרפאים בעיסוק, תזונאים ואף גורמי בריאות הנפש. במושב השלישי והאחרון הוצג תהליך השיקום בהקשר של חזרה לאימון גופני וכשירות, וכן נסקרו מקרים ללמידה.

  קרפ"ר ציין בסיכום הכנס "יש היום עשייה מאוד משמעותית בשני נושאים, שמשתקפת בכנס הזה. הראשון הוא בריאות החייל, עליו אנו אחראיים בחיל הרפואה. הנושא השני הוא כשירותו, פה נדרשת מעורבות מפקדים ומערך האימון הגופני. יש פה שני מאמצים שהתחברו יחד לעבודה משותפת".

 • 21.07.13
  מלב"ת עד הקצה - יחידות הערבה

  במסגרת קידום הרפואה ליחידות השדה ופרויקט מלב"ת עד הקצה נערכו השבוע (17-18.7) שני ימים מרוכזים עבור יחידות הערבה המרוחקות במרפאת שיזפון בדרום. היוזמה התממשה הודות לשיתוף פעולה הדוק בין גורמי הרפואה במז"י פיקוד הדרום, ח"א וכמובן המרכז לבדיקות תקופתיות במרפ"א מרכז. במהלך היום בוצעו בדיקות תקופתיות לאנשי הקבע המשרתים בשיזפון, בהל"צ, חטיבת הערבה ועוד. לשמחת אנשי הצוות שהדרימו נרשמה היענות יפה כאשר כ75% מאנשי הקבע שהוזמנו הגיעו והשתתפו ביום זה. תייסיר עטיליה נגד הרפואה בעוצבת בני- אור ציין "אנשי הקבע בערבה נאבקים לא פעם בקשיים הנובעים מריחוק מקום השירות שלהם. כל הזדמנות להביא את שירותי הרפואה אל אנשי קבע אלה הינה הזדמנות פז. אנחנו שמחים שהמלב"ת נרתם למשימה ושמחים אף יותר לארח אותם אצלנו".

 • 14.07.13
  פורום הרפואה המבצעית הרביעי

  ביום ד (10.7) נערך בירושלים פורום הרפואה המבצעית הרביעי במספר. בפורום בראשות קרפ"ר השתתפו רופאים מכלל יחידות צה"ל, פרמדיקים, נציגי מד"א, סטודנטים ממסלול "צמרת" ואנשי מקצוע מהתחום.

  אורח הכבוד בכנס היה הקולונל טוד ראסמוסון, סגן יו"ר המכון למחקר כירורגי בצבא ארצות הברית, פרופ' לכירורגיית כלי דם בהכשרתו. ראסמוסון הוא אחד מאנשי המקצוע המובילים בתחום רפואת הטראומה בעולם. במהלך הקריירה שלו פירסם למעלה מ 160 מאמרים בעיתוני רפואה מובילים, ערך שלושה ספרים בתחום כירורגיית כלי דם ותרם רבות לקידום מחקר ופיתוח פורצי דרך בתחום. בולטות במיוחד עבודותיו בנושא פיתוח חוסמי עורקים מתקדמים (כגון CAT), פיתוח פרוטוקול להחייאת נוזלים מאוזנת, פיתוח אסטרטגיה לניהול דימומים בלתי ניתנים לעצירה בלחיצה, ושימוש בהקסאקפרון ברפואה הצבאית. עם שובו לארצות הברית ייכנס ראסמוסון לתפקידו החדש כראש תחום המחקר ברפואה מבצעית במשרד ההגנה האמריקאי - תפקיד בעל חשיבות עליונה בראיית פיתוח המענה העתידי וקידום המדע בנושא.

  במהלך הכנס חלק ראסמוסון את הידע הרב שלו עם הקהל בשתי הרצאות. בהרצאה הראשונה הציג לקהל את מבנה מכון המחקר האמריקאי וכן סקר את החידושים והפיתוחים החדשים בתחום הרפואה המבצעית בצבא ארצות הברית, בהם הפלזמה המיובשת, שכבר נמצאת בשימוש בארץ. בהרצאתו השנייה הציג ראסמוסון את חשיבות שיתוף המידע להמשך שיפור המענה והטיפול בפגיעות טראומה, וציין כי המידע שנאסף איפשר להוריד את מספר מקרי המוות. כמו כן, הציג את נושאי המחקר העתידיים של צבא ארצות הברית בהם החייאה וטיפול במתאר טרום בית חולים ושיקום פצועים.

  בהמשך היום ניתנו הרצאות בנושאים שונים בהם הטיפול בכאב בדרג השדה, לקחים מטיפול בפצועים בעוצבת געש וכן הוצגו מחקרים נבחרים בתחום הרפואה המבצעית.

  קרפ"ר ציין בדבריו בכנס: "אנחנו עולים קומה בשני היבטים. ברמה האקדמית המתבטאת במסלול צמרת ובחוג לרפואה צבאית ששם לעצמו כיעד לפתח את הידע והמחקר בנושא הטיפול בנפגעים בשדה הקרב. ההיבט הנוסף הוא החיבור והשיתוף בין הסטודנטים, הפרמדיקים, קציני הרפואה מהגדוד והחטיבה ועד המר"פים וקרפ"ר. כל הדרגים נמצאים כאן, ולומדים יחד. יש שתי דרכים ללמוד כיצד לטפל בפצועים בקרב, האחת היא לתחקר את אירועי העבר והשנייה היא לסמן את היעדים קדימה  ולחתור אליהם. היום אנחנו עוסקים בשניהם. התפקיד שלנו הוא לקדם את התחום הזה, ואני שמח שכשאנחנו מדברים על זה מצטרפים אלינו שותפינו ממד"א, ממשטרת ישראל ומהאקדמיה".

 • 07.07.13
  30 שנה למרכז לציוד רפואי
  ביום חמישי האחרון, נערך ערב לציון 30 שנה להקמת המצר"פ - המרכז לציוד רפואי, בהשתתפות קצין הרפואה הראשי, מפקד המרכז לשירותי רפואה, מפקדי החייל בעבר ובהווה, מפקדי מצר"פ לדורותיהם, קצינים, נגדים ואזרחים עובדי צה"ל. במהלך הערב הוקרנו סרטים המתארים את המצר"פ מיום הקמתו, סרטים היתוליים אודות ההוי המצר"פי וכן תוארו פעילויות מרכזיות בהן נטל המצר"פ חלק בעת האחרונה. המרכז לציוד רפואי הוקם בשנת 1981, והוא אחראי על כל שרשרת אספקת הצר"פ ברגיעה ובחירום, החל משלב התכנון, הרכש, ניהול המלאי כולל קליטה, אחסנה, הפצה ורענון.
  הראשון שעלה לבמה לברך ולחלוק את חוויותיו הוא מפקד המצר"פ הראשון, שלמה לוי, שסיפר אודות הקמתו של המצר"פ, שהתרחשה במקביל להתפתחותו של חיל הרפואה והצרכים בציוד ומכשור רפואי, וכן במקביל להקמתם של מרכזי אט"ל. לוי בחר לחלוק עם הקהל קטע מדבריו ביום הקמתו של המצר"פ: "ביום חגיגי זה, כבוד הוא לי לפתוח פרק חדש במערך הצר"פ בצה"ל. חיי הפצוע בשדה הקרב תלויים לא מעט בהתערבותם של צוותי הרפואה. על מנת שצוותים אלה יוכלו לבצע את הנדרש מהם ויביאו את מיומנותם לגדי ביטוי קיים צורך במערך צר"פ רב גוני, אמין וקל לתפעול שיענה על כלל צרכי הרפואה. צר"פ זה הוא אחד מלבנות היסוד לבנין מערכת רפואה אמינה שתתן מענה רפואי מקצועי ויעיל בעת הצורך. המצר"פ יהיה גורם שירכז ויתחזק, ישביר וירכוש מגוון פריטי צר"פ לכל מערך צה"ל מדרג השדה ועד אחרון החובשים בשטח".
  מפקד המצר"פ היום, יעקב מנדלוביץ ציין בהתרגשות: "גאה אני ונרגש לארח אתכם בערב זה. בשנה האחרונה אני מנסה להבין מה יש ביחידה הזו שהופך אותה לכל כך מיוחדת. שבזכותו הגיעו לכאן מפקדים בעבר, מכובדים רבים וטובים... הבנתי שיש כאן משהו שאי אפשר לקנות בכסף, ואי אפשר לתת כפקודה. יש כאן דבר שכולם נגועים בו. לדבר הזה קוראים נשמה. הנשמה הזו באה מבפנים, מהלב. כל אחד מביא את זה איתו מהבית. אני מודה לכולכם על כך שכל אחד, בזמנו, נתן כאן את הנשמה שלו. אנחנו נמשיך לנהוג ברוח חיל הרפואה ולהיות הזרוע המבצעית של החייל הזה".
 • 28.06.13
  שיפור בתנאי השירות לרופאי יחידות השדה

  על פי הוראת קבע "מסלול הרופא" יכול כל רופא המשרת בתפקיד מזכה ביחידות השדה להמיר שירות חובה בשירות חובה בתנאי קבע לתקופה של עד 18 חודשים. לאחרונה, לאור הארכת משכי הקדנציות בתפקידים ראשונים בשדה עלה קושי במימוש הזכות במלואה.

  בשיחת חתך שהתקיימה עם ראש ענף משאבי אנוש על הנושא, ובעקבות כך התקיימה פעילות של החייל מול מחלקת הסגל לשינוי המדיניות, שהצליחה. מהיום, יכול כל רופא, המשרת ביחידה מזכה, ובהתאם לקריטריונים לבצע המרת שירות רטרואקטיבית לתקופה של עד חצי שנה, מה שישפר משמעותית את תנאי השירות של הרופאים ביחידות השדה.

 • 04.07.13
  אחווה דרומית

  בדרום הגדול מתקיימת לא אחת אחווה משותפת של הרפואה הצבאית והרפואה האזרחית.

  ביום רביעי (3.7) התקיים לראשונה מפגש בין פורום בריאות בנגב לבין הרפואה של פיקוד הדרום בהובלת מר"פ דרום ד"ר רם שגיא. המפגש שהתקיים ביחידת הרפואה של פיקוד הדרום הינו פרי של יוזמה משותפת של מר"פ דרום ד"ר רם שגיא וראש פורום הבריאות בדרום פרופסור נדב דווידוביץ. פורום הבריאות בנגב הוא פורום אזרחי בו חברים גורמים ממגוון רחב של ארגונים ומוסדות שחברו יחדיו לקדם את תחום הבריאות בדרום. בין חברי הפורום המכובד שהגיעו למפגש זה היו גם דיקן הפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן גוריון הפרופסר גדי שרייבר, סגן מנהל בית החולים ברזילאי ד"ר אשי שלמון, נציג המשרד לפיתוח הנגב מר נתן ג'יבלי, נציגת משרד ראש הממשלה בתחום האוכלוסיה הבדואית ונציגים רבים נוספים. המפגש החל בשעות הבוקר ונפתח בהרצאת מפקד הרפואה של פיקוד הדרום על מאפייני הגזרה ואתגרי הטיפול הרפואי החיילים במרחב פיקוד הדרום על פי תכנית "שומר אחי". לאחר מכן הציג הפרויקטור של חיל הרפואה אורן קורש את תפיסת הרפואה בדרום המשתנה לאור עליית צה"ל לדרום. אנשי פורום הבריאות הראו התעניינות רבה באתגרי הרפואה הצבאית בדרום.

  לאחר ההרצאות התקיים דיון מרתק בין שעה וחצי שהיווה צעד חשוב בשיתוף פעולה עתידי בין מערכת הבריאות האזרחית והצבאית באזור הדרום. "מפגש מרתק זה הוא ראשון מסוגו וצפוי להביא לשיתופי פעולה וקידום אינטרסים משותפים בין המערכות". סוכם כי מר"פ דרום יהפוך לחבר קבוע בפורום הבריאות ועוד סוכם כי בכנס מצפה רמון השלישי לשיוויון בבריאות שייערך במהלך חודש אוקטובר הקרוב, יוקדש חלק ייחודי למשמעויות למערכת הבריאות בדרום כתוצאה מעליית צה"ל לנגב.

 • 01.07.13
  חניכת המרכז לרפואת הלוחם

  הבוקר נערך טקס חניכת המרכז לבריאות הלוחם במרפא מרכז בהשתתפות קצין הרפואה הראשי, קצין חי"ר וצנחנים ראשי, מפקד המרכז לשירותי רפואה מפקדים וחיילים. המכון יעסוק באבחון מוקדם, מניעת פציעות טיפול והחזרה מהירה לכשירות של לוחמי החי"ר. המכון מהווה מרכיב נוסף בתפיסה של מתן מענה רפואי שלם ומכוון ללוחמים.  במהלך החניכה, המוזמנים סיירו במכון ובחנו את המיכשור החדיש והמתקדם שישרת את הלוחמים. כל ביקור של לוחם במכון יתקיים בסבב מובנה שכולל מילוי שאלונים רפואיים, בדיקות דינמיות, בדיקות מדדים פיזיולוגיים, ורופא ספורט שמחווה דעה על כל התוצאות וממליץ על תכנית אימונים לכל לוחם באופן אישי, ולמחלקות קולקטיבית.

   

  חיילי בא"ח גולני היו מהראשונים שהגיעו אל המכון. גיא ורחובסקי, מפקד מרפאת הבא"ח, שהשתתף גם הוא בטקס, מספר על כברת הדרך שנעשתה בתחום, גם ביחידתו: "כבר בגדוד ראינו שיש  פציעות דומות אצל לוחמים המשרתים כטנקיסטים והגענו למסקנה שאם נחזק  את האזור הפגוע נוכל למנוע חבלות. ברגע שבו  יש כאב נכנסים למעגל שקשה לצאת ממנו, ולכן המטרה צריכה להיות קודם כל מניעה. כשהגעתי מהגדוד לבא"ח חברתי לאוריה (מפקד המכון החדש ולוחם בעברו). כאשר עשינו השוואה בין פלוגות שביצעו תרגילי חיזוק ייעודיים לפלוגות שלא ביצעו אותם גילינו הבדלים משמעותיים, גם אנשי המרכז לכושר קרבי היו חלק מהתהליך. בסוף אנו רוצים ליצור מערכת ותהליך בשיתוף המפקד שתמנע פציעות לא הכרחיות. אני מקווה שהחיילים בעקבות אימון נכון יצליחו יותר לעמוד באתגרים שלהם ביחידות. גם איה אקשטיין שתהיה קצינת האימון הגופני של המכון השתתפה בטקס. איה הייתה בעת שירותה הסדירה קצינת אימון גופני בהנדסה קרבית ובחמ"ן, ולמדה תואר ראשון ושני במדעי הספורט. איה מספרת מנסיונה : אנחנו רוצים לשפר את כשירות הלוחמים, לשמר את הבריאות שלהם ולאפשר להם שירות בריא יותר וללא נזקים גם בעתיד. לאנשים שעובדים פה יש חזון נפלא אני שמחה שהצבא הגיע עד לנקודה זו. השילוב בין הרפואה לאימון הגופני ולמפקדים הוא קריטי בתהליך".

   

   

  מפקד המשר"פ אמר בדבריו: זה אירוע מיוחד, חגיגי וחשוב, יום בשורה לחייל הלוחם. זה תחום עשייה ייחודי המתחבר להיותו של חיל הרפואה הצבאית דיספלינה עצמאית.

   

  קחצ"ר ציין: הבשורה של המרכז הזה אינה מובנת מאליה. כשאתם בחר"פ החלטתם לבדל את הלוחם על בסיס השליחות והיעוד שלו, הפכתם מרופאים לובשי מדים למגויסים למשימה. גם בשעות האלו עומד לוחם במוצב גלדיולה בצפון,  ביהודה ושומרון, במחסומים וברחבי הארץ. למרות שתכלית המרכז לטפל יש לו גם תרומה לעוז רוחם של לוחמים ולאיתנות שלהם. כשלוחם רואה שהוא נעטף במעטפת של מקצועיות ודאגה, הוא מבין את החשיבות שלו ומרגיש מחויב למשימתו אף יותר. המכון הזה יביא לחידוד של חוד החנית, אני מודה לחיל הרפואה ולכל אלה שדחפו את החזון הזה קדימה

 • 03.07.13
  ערב הוקרה והצדעה לחיל הרפואה

  השבוע (2.7) התקיים ערב הוקרה והצדעה לחיל הרפואה בקיסריה.

  בערב, שאורגן ע"י עמותת חיל הרפואה, השתתפו כמאתיים אורחים בהם מפקדים מהחייל, בכירים בקהילה העסקית והרפואית, מנכ"לים ובעלי חברות. במהלך הערב נשאו דברים בכירי העמותה, מנכ"ל משרד הבריאות וקצין הרפואה הראשי. במהלך הערב נאמו הבכירים, הוצג סרט אודות חיל הרפואה וכמו כן הוצגה תערכות צילומים מפעילות חיל הרפואה בשדה הקרב ובמשלחות הצלה ברחבי העולם כחלק מתכנית אומנותית מרגשת.

  מנכל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו שהשתתף באירוע ציין בדבריו: "אני לא יכול לתאר את מערכת הבריאות במדינת ישראל בלי חייל הרפואה ובלי האנשים הנמצאים כאן. בלי האנשים שהם בוגרי מערכות ההכשרה של חיל הרפואה על כל מקצועותיו, מבלי לחשוב על תרומת חיל הרפואה בתחומים כמו רפואת הטראומה והארגון המיוחד של שירותי החירום במדינת ישראל. שתי המערכות הצהלית והאזרחית יוצרות בסופו של דבר מערכת בריאות שבעיניי היא מהטובות ביותר בעולם. חיל הרפואה יוצר לנו רופאים, חובשים ורוח של רפואה שחודרת לתוך המערכת שלנו ונמצאת בכל מקום בה. בבתי החולים, במרפאות, בקופות החולים, במד"א, במשרד הבריאות - אני רואה את חיל הרפואה וזה מעצים את המערכת שלנו, באופן שלא ידעתי לתאר לפני שהפכתי למנכ"ל. רק כשהפכתי למנכ"ל הבנתי כמה כל בוגרי חיל הרפואה נמצאים בתוכנו, בסוף אנחנו מייצרים מערכת אחת, עם עצמה אזרחית, ועצמה צבאית שאין כמוה. אני גאה להיות מנכל של מערכת כזו". 

   

 • 26.06.13
  חיל הרפואה מתייחד עם חלליו

  הערב , התייחד חיל הרפואה עם 551 חלליו באנדרטה החיילית במרפ"א צפון בחיפה. בטקס, השתתפו המשפחות השכולות, שר התיירות הדר' עוזי לנדאו, רא"ש אט"ל, קרפ"ר, נשיא ויו"ר עמותת חיל הרפואה, פרופ' יהודה דנון, קרפ"רים לשעבר, קציני ומפקדי חיל הרפואה בעבר ובהווה. הטקס הוא אירוע חד שנתי ממלכתי, בו מתקבצות משפחת חיל הרפואה והמשפחות השכולות להזכיר, לציין ולספר אודות הנופלים ומורשתם. השנה, התקיים הטקס בסימן של 40 שנה למלחמת יום הכיפורים ושרשרת הדורות. הטקס נפתח בהדלקת אבוקת הזיכרון ע"י שלושה דורות של משפחת סחר. אבי המשפחה סחר יוסף ז"ל, שהיה קצין הרפואה הראשון בעוצבת הפלדה, נפל בקרב במלחמת יום הכיפורים. שרשרת דורות מפוארת נוספת, שסיפורה הותיר חותם היא זו של משפחת פרנד. אורי פרנד ז"ל, שהיה רופא הצנחנים במלחמת ששת הימים וכונה "הרופא של גבעת התחמושת", זכה לעיטור על פעילותו לאחר המלחמה. משפחתו, שלושה דורות של רופאים, היא דוגמא מובהקת לשרשרת הדורות של חיל הרפואה שאודותיה דובר בטקס. באחד מרגעי השיא של הטקס, עלו לבמה קציני ונגדי חיל הרפואה, ילדי המלחמה ההיא, לביצוע מרגש של השיר "חורף 73".


  בנאומו ציין קרפ"ר: "רגעים אלה, בהם מתכנס החיל, לזכור את בניו ואת בנותיו ולהתאבל על זיו העלומים, הם גם רגעים לשאול האם ראויים אנו לקורבנם, והאם אנו משמרים את הערכים בשבמם נפלו. גם עתה אנו ניצבים, רופאים, חובשים, פרמקידים, קציני ארגון רפואה וסגלי החיל האחרים, בגבולות עזה ולבנון, ביהודה שומרון ועזה, במסוקי הפינוי ובספינות חיל הים. מבצעים את משימת דורנו בתורנו - להיות דרוכים לאפשרות קיומה של מלחמה בכל זירה, לקדם את רפואת השדה, להעניק טיפול רפואי נאות, מקצועי ואנושי, להיות מוכנים למשימות של הצלת חיי אדם בכל מקום ובכל עת."

 • 24.06.13
  האקדמיה צועדת קדימה!

  היום, ניתן האישור הסופי להקמת המכון לחקר הרפואה הצבאית ע"י האוניברסיטה העברית בירושלים.

  הקמתו של המכון מהווה השלמתו של החלק השלישי באקדמיזציה של חיל הרפואה, בהמשך להקמתו של מסלול "צמרת" למצויינות ברפואה צבאית, וכן הקמת החוג לרפואה צבאית באוניברסיטה העברית בירושלים. את הקמתו של המכון מובילים בשיתוף פעולה דר' אריק אייזנקרפט בשם חיל הרפואה, ומקבילו באוניברסיטה העברית הפרופסור דוד גרץ, ממלא מקום ראש מסלול צמרת.

  לפני מספר ימים ביצענו צעד חשוב נוסף בתחום האקדמיה, כאשר אישרה וועדת האתיקה של האוניברסיטה העברית את הצעת המחקר הראשונה שתתבצע במכון המחקר. המחקר, יבוצע בשיתוף הפקולטה לרפואה וחיל הרפואה ויהווה חלק מהמאמץ המחקרי החיילי, שמטרתו מציאת דרכים לשיפור שרידות הלוחמים בשדה הקרב לאחר פציעה. המחקר, יתבצע במודל מעבדה, ויבחן האם ניתן לאמן לוחמים לשרוד פציעות קשות וכתוצאה מכך לשפר את שרידות הלוחמים. השאיפה היא שבעתיד  למרות זמני הפינויי הארוכים משדה הקרב נצליח להציל את הפצועים ולאפשר הגעתם לבית החולים לטיפול מירבי.

 • 17.06.13
  השתלמות ניהולית לרס"נים

  בשבוע השני של יוני, התקיימה בבית הספר לרפואה צבאית השתלמות ניהולית לרס"נים, בפיקודה של רע"ן צר"פ ורוקחות.

  בהשתלמות נטלו חלק רס"נים ממגוון התפקידים והמקצועות בהם רופאים, קציני ארגון רפואה, קציני צר"פ, אומ"ץ, פיזיותרפיה, פיזיולוגיה, ברה"צ ומערך הקב"נים. במהלך ההשתתלמות הגיעו בכירי החייל לשוחח עם החניכים על הנעשה בחייל תוך דגש על כוונים עתידיים בתכנית הרב שנתית. כמו כן ניתנו הרצאות שונות בנושאי ניהול ומנהיגות בחיל הרפואה, סגנונות וטקטיקות ניהול. לקראת סיום ההשתלמות התקיימו שתי סדנאות בהובלת היועץ הארגוני, שהתמקדו בפיקוד, מנהיגות, סגנונות השפעה ועבודת צוות, כפי שניתן לראות בתמונות.

  המשובים של ההשתלמות העידו על שביעות רצון גבוהה בקרב המשתתפים. מפקדת הקורס ציינה בסיכום " זו הייתה התנסות מעניינת ומאתגרת גם עבורי, השונה מאוד מתחומי העיסוק ביום יום. בשבוע זה נחשפתי גם אני לקצינים מובילים בחייל ולדילמות עמן הם מתמודדים. נהנתי לראות שיש לנו קצינים מצויינים, איכותיים וסקרנים, שתרמו רבות להצלחת ההשתלמות".

 • 16.06.13
  זמן יק"ר

  בשגרה, הן מספקות מעטפת רפואית חמה לכל חייל מאושפז ומשמשות כחוט המקשר בין החייל ומשפחתו למוסד הרפואי האזרחי. בחירום, הן הופכות לכח הקולט את הפצועים, ומסייע למשפחותיהן בזריזות וברגישות. יחד עם כוחות המילוואים של מערך היק"רים נוצרת תשתית רפואית איכותית המעניקה מענה מיטבי לחיילים. בשעת חירום פועל צוות היק"ר בתחומי הרפואה, רישום ודווח, לוגיסטיקה ואף נמצא בקשר הדוק עם הרבנות הצבאית. במבצע "עמוד ענן" וכן ב"עופרת יצוקה" ניתן היה לראות באופן בולט את התפקוד המהיר והאיכותי של צוותי היק"רים והשפעתם על אופן הטיפול בחיילים.

  ביום א' (9.6) התקיים במרכז לשירותי רפואה בתל השומר יום עיון ראשון מסוגו בחיל הרפואה, בהובלת סרן רווית דאר, ע' רמ"ד יק"רים ובשיתוף עם חמ"ל נפגעים וענף משאבי אנוש בחייל. בכנס לקחו חלק אנשי סגל המילואים הבכיר של מערך היק"רים במטרה להעשיר, לתרגל ולהכין את הצוותים למקרי חירום. כחלק מההשתלמות הציגו מפקדי היק"רים בשגרה את יחסי הגומלין בין המאושפז ומשפחתו ליק"ר, הטיפול מול ענף השיקום, היערכות המרכז לשירותי רפואה לתרחישי חירום ועוד.

  אחת ההרצאות המעניינות בכנס הייתה הרצאתה של יעל חתן, מוותיקות מערך היק"רים המפקדת מזה שנים על יק"ר רמב"ם בחיפה, בדבריה ציינה "פעם חשבו שר"מ 2 זה לבקר חייל פצוע, להביא לו עיתון ותשורה, לדאוג לו לשמיכה וללכת. למען האמת, זה ממש לא כך, העבודה עם החייל היא אישית וצמודה. אנחנו מסייעים וצמודים לחייל ולמשפחה לאורך כל הדרך".

 • 13.06.13
  חניכת מוקד "מקול הלב"

  היום (12.6) נחנך במרפא מרכז המוקד הטלפוני של חיל הרפואה - "מקול הלב". המוקד ייתן מענה לכל שאלה בתחום הרפואה וכן ייעוץ רפואי, יפעל 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע ויצוייד במערכות מידע מתקדמות. המוקד הוקם כחלק מהמאמץ החיילי לשיפור השירות האיכות, המקצועיות וזמינות השירות הרפואי הניתן לחיילים.

  חלק מהשירותים החדשים שיינתנו במוקד הם מידע על פריסה וזימנות שירותי רפואה, מענה לשאלות בנושאי רפואה, זימון תורים לרפואת מומחים, בדיקות הדמייה ומרפאות שיניים, מוקד המרכז פניות מטופלים לחיל הרפואה וכן ייעוץ מקצועי ע"י אחות מוסמכת בנושאי רפואה דחופה. המענה שיינתן לא יהווה תחליף למרפאת היחידה , אך יסייע במתן הכוונה כיצד לפעול במקרים דחופים.

  בטקס החניכה ביקש מפקד המשר"פ לפתוח בדברי הערכה לחיילות המשרתות במוקד ומפעילות אותו. כל חייל, קרבי ועורפי יידע שהמוקד הזה הוא בית עבורו לכל מענה בסוגיות רפואיות. המוקד ייתן מענה טוב יותר לחילי צה"ל.

  קרפ"ר ציין בדבריו: " חיל הרפואה עוסק במאמץ ובקשר עם החיילים ומשפחותיהם מאז קומו. עם השנים אנחנו מתקדמים ומשתכללים. חניכת המוקד היא שלב נוסף בחיזוק הקשר בינינו לבין מי שזקוק לנו ולעזרתנו, ביום הזה אנחנו מגשימים וממשים ערך חשוב ביסודו של חיל הרפואה. ישנם שני חידושים משמעותיים בהקמתו של המוקד בתצורה זו, הראשון הוא הפיכתו למוקד ייעוץ ולא רק מוקד לזימון תורים. יש חשיבות רבה לשיקול הדעת המקועי והיכולת להבין את מצבו של החייל בעת מתן המענה. הדבר השני הוא המעבר לזמינות מסביב לשעון, אנחנו משדרים מכאן מסר לצבא שאנחנו כאן עבור החיילים כל הזמן על מנת לתת להם אוזן קשבת. המוקד הזה הוא הפנים של חיל הרפואה, הוא המייצג אותנו בפני החיילים והחיילות כאן עושות את העבודה הקשה הזו בצורה נפלאה".

   

 • 10.06.13
  מינוי יו"ר וועדת ההתמחות המוסדית של חיל הרפואה
  ברכות למייקל הרטל ראש ענף אקדמיה ורפואה צבאית, שהתמנה ע"י הוועדה המדעית של ההסתדרות הרפואית בישראל לתפקיד יושב ראש ועדת ההתמחות המוסדית של חיל הרפואה במקרפ"ר.
  דר' הרטל משמש מזה כשלוש שנים כמנהל המחלקה לבריאות הציבור של צה"ל. כמו כן פעיל מייקל בוועדת המועצה המדעית של הר"י ומדריך וחונך מתמחים בבריאות הציבור במשך למעלה מ 10 שנים.
  במסגרת תפקידו החדש כיו"ר ועדת ההתמחות יהיה אחראי על שמירת הקשר עם המתמחים, שיתוף הפעולה עם המחלקות המוערבות במתן ההתמחות יושמירה על איכות ההדרכה.
 • 10.06.13
  ביקור תוכנית נחשון באגף התכנון

  ב 3/6 ביקרו חניכי תוכנית נחשון למנהיגות ומצויינות בחרפ באגף התכנון בצה״ל .

  היום התמקד בפיקוד ומנהיגות בתנאי אי וודאות בסביבה מורכבת.במהלכן נחשפו החניכים, דרך מפגשים שונים לאתגרי צה״ל ברמה הארגונית והאסטרטגית בסביבה המטכ״לית בסביבה משתנה אל מול האיומים המתפתחים.

 • 04.06.13
  "צמרת" מסכמים עוד שנה, ואתם מוזמנים להצטרף לחגיגות!

  סרטון סוף השנה של תלמידי צמרת

   

 • 04.06.13
  משפרים את השירות - הרחבת פעילות ביקור רופא

  מרפאות ביקור רופא מספקות שירותי רפואה דחופה לחיילי צה"ל, בעת שהייתם בחופשה, במרפאות הפזורות ברחבי הארץ.

  כחלק מהצעדים הננקטים על מנת לשפר את המענה וזמינות השירות הוחלט לאחרונה על הרחבת הפעילות והחל ב 1.6 ייפתחו שני סניפים נוספים של ביקור רופא לחיילי צה"ל בחדרה ובכפר סבא.

  שעות פעילות

  ימי פעילות

  טלפון

  כתובת

  מרפאה

  19:30-23:00

  מוצ"ש/מוצאי חג-24:00

  א'-ה', שבת/חג

  04-6225030

  רח' צה"ל 1

  חדרה

  19:30-23:00

  מוצ"ש/מוצאי חג-24:00

  א'-ה', שבת/חג

  09-7445554

  רח' טשנריחובסקי 16

  כפר סבא

 • 02.06.13
  טקס החלפת מפקד מרפא הבירה

  הערב (2.6) התקיים במרפא הבירה טקס החלפת מפקד המרפא בהשתתפות קצין הרפואה הראשי, רמ"ח שירותי הבריאות, קציני וחיילי המחלקה. בטקס  נטלה את הפיקוד על המרפא אושרת גוזלן מידיו של יורם נורובוטי, שפיקד על המרפא מיום הקמתו באתר זה.

  המרפא, עבר למשכנו המחודש במהלך 2011, ומאז הוא מעניק שירותי רפואה ראשונית לבסיסים הסמוכים וכן רפואת מומחים לחיילי היחידות השונות בפיקוד המרכז. במרפא עומדים לרשות החיילים מרפאה פיזיותרפית גדולה ובה שירותי ריפוי בעיסוק וכירופרקטיקה, מרפאת שיניים ובה מומחים במגוון תחומים, מרפאת בריאות הנפש, בית מרקחת, ואף עמדה לחלוקת אביזרים אורטופדיים.

  בדבריו ציין רמ"ח שירותי הבריאות "פיקוד על יחידה הוא אחד התפקידים המשמעותיים בצה"ל, והוא מיועד לאנשים מיוחדים המסוגלים אל מול משימה לרתום את כלל המשרתים, תוך עיסוק סימולטני בכלל המרכיבים הנדרשים ביחידה צבאית. מרפ"א הבירה שגשג והתפתח, התעצם במניפת שירותי הרפואה הניתנים באמתחתו, התעצב ונהיה למרכז רפואי אזורי ומרחבי המשרת חיילים רבים במרחב הבירה  ומושיט את זרועו הארוכה עד לחיילים הקרביים במרחבי האוגדות, החטיבות והגדודים"

   

 • 29.05.13
  ביקור הרמטכ"ל במסלול "צמרת" ובחיל הרפואה

  היום התקיים ביקור של הרמטכ"ל בני גנץ בחיל הרפואה ובמסלול צמרת בפקולטה לרפואה בירושלים. בביקור השתתפו בכירים רבים מהאוניברסיטה העברית, צה"ל וחיל הרפואה בהם נשיא האוניברסיטה פרופ' מנחם בן ששון, רקטור האוניברסיטה פרופ אשר כהן, דיקאן הפקולטה לרפואה וכן ר' אט"ל קובי ברק , קרפ"ר ובכירים נוספים. במהלך הביקור הוצגו מסלול צמרת - המסלול למצוינות ברפואה צבאית המגייס עתה לשורתיו את תלמידי המחזור החמישי, ומהווה הישג אדיר לחיל הרפואה בכך שהוא מאפשר הכשרה אופטומלית לרופאים המיועדים לשרת כקציני רפואה ומניהיגי העתיד בחיל הרפואה. כמו כן במהלך הביקור נקבעה המזוזה בבנין המכון לחקר הרפואה צבאית - החוג שהוקם לא מכבר ונמצא היום בשלבים מתקדמים של ניסוי ראשון. מדובר ללא ספק בשני ההישגים משמעותיים שרשם חיל הרפואה לזכותו בתחום האקדמיה שצויינו במעמד מכובד זה.  

   

  הרמטכל ציין בדבריו- "אני שמח מאוד להיות כאן, תודה על האירוח,ועל העשייה. אנחנו שולחים את ילדינו לצבא בלי לדעת מה יקרה. אנחנו רוצים שני דברים האחד הוא שמפקדיהם יהיו הוגנים, זאת בהתחשב בסמכות הטוטאלית שבידי המפקדים.  השני הוא שמי שנפגע יקבל את הטיפול הרפואי הכי טוב שאפשר. זה יהיה תלוי בידע, בטכנולוגיה אבל בעיקר באנשים שעושים זאת. אתם תהיו האנשים האלה. יש לכם חובה גדולה וגם זכות גדולה להגיע למצב בו אתם לוקחים את האחריות החשובה הזו. הרעיון של צמרת הוא רעיון מצויין ומשובח, שמבטא חזון  וחינוך למנהיגות , יש פה צעידה קדימה ליצירת הרפואה העתידית של צהל. אני שמח שהמסלול קיים ומשבח את היוזמה להקים, ליזום ולדחוף אותו. הכי חשוב שהאנשים הם מצויינים, כנראה שהיום - גם אני לא הייתי מתקבל למסלול, הוסיף בחיוך.

  פרופ מנואל טרכטנברג, יור הות"ת אמר בדבריו : צה"ל מתהדר לאורך השנים לא רק בהשגיו במלחמה אלא גם ביכולתו לשמור על הלוחמים. שנים רבות היה מחסור ברופאים, היה ברור שצריך מהלך יוצא דופן כדי להשלים את החסר.  מסלול צמרת הוא דוגמא מצויינת לשיתוף הפעולה בין המערכות. השקענו לא מעט כדי להסדיר את ההסכם עם האוניברסיטה, וזוהי סנונית ראשונה שאנו מקווים שמקדימה שיתופי פעולה רבים שיבואו בעקבותיה. אני מרגיש אישית גאווה גדולה שאנחנו לוקחים חלק בתהליך הזה.

 • 29.05.13
  תרגיל העורף הלאומי

  במסגרת תרגיל העורף הלאומי שנערך השבוע  ביקר קרפ"ר במוקד הארצי של מד"א במרכז תל אביב. בביקור השתתפו מנכ"ל מד"א, ראשי האגפים ונציגי מד"א, חיל הרפואה ופיקוד העורף. במהלך הביקור סקר מנכ"ל מד"א רמ"ג אלי בין את אופן הפעלת מד"א בשגרת ובחירום והפעלת המוקדים השונים, והדגיש את מוכנות צוותי מד"א לפעילות בעת ליחימה בכל הארץ. כמו כן התקיימה בחדר המצב סקירה מקיפה של פעילות כוחות מד"א במהלך התרגיל, והערכות האגון לשעת חירום. קרפ"ר ציין בביקורו כי הוא רואה מספר אתגרים משמעותיים, וכן ציין בסיכום הביקור  " מערכת הבריאות בישראל היא דוגמא ברמת בין לאומית למערכת שעובדת בחירום יחד כמערכת אחת. מד"א צה"ל פיקוד העורף ומשרד הבריאות, זאת הודות לזהות המטרות, הייעוד והערכים בחריום כמו בשגרה. התרגיל הוא דוגמא לשיח בין הגופים המדמה אירויע קיצון המשמש ללמידה, החבירו הרציף הזה בשגרה מאפשר לנו פעילות משותפת משעמותית גם בחירום".

  בהמשך השבוע בוצע ביום ד' (29.5) בהשתתפות מחלקת הרפואה של פיקוד העורף תרגול של נפילת טיל בלתי קונבנציונלי בשכונת רמות בירושלים. בתרגיל נבחנה יכולת המענה המשולב ע"י צה"ל וגורמי החירום השונים במתאר של אירוע בלתי בנציונלי. כוחות הרפואה בפיקוד תירגלו את המענה הרפואי המשולב השלם החל מטיפול כוחות הרפואה בדרג א' - פלר"ג ומד"א בשטח וכלה בפינוי הנפגעים אל דרג ב' - בית החולים הדסה הר הצופים ומב"ט (מברכז בדיקות וטיפולים). גם חניכי קורס האב"כ הבין לאומי המתקיים החודש בבית הספר לרפואה צבאית הגיעו לצפות בתרגיל ולקבל סקירה והצגת תכלית מן המעלה הראשונה.

 • 01.06.13
  חניכת מרפאת שיניים בבסיס חיל הים באשדוד
  השבוע התקיים בבסיס חיל הים באשדוד טקס החניכה של מרפאת השיניים החדשה. המרפאה החדשה מחליפה את מרפאת השיניים הישנה של היחידה והיא מוקמה כחלק מהמרפאה הכללית. מרפאת השיניים החדשה נבנתה בסטנדרטים מתקדמים בתחום אמצעי הטיפול, התשתית והמחשוב ומהווה קפיצת מדרגה של ממש באיכות השירות והטיפול הרפואי הניתני לחיילי היחידה.
 • 26.05.13
  טקס החלפת מפקד המשר"פ ורמ"ח שירותי בריאות

  הערב (26.5) יתקיים במרפ"א צפון טקס החלפת מפקד המשר"פ בראשות קרפ"ר ובהשתתפות ראש אט"ל, מטה אט"ל מפקדי וחיילי המשר"פ וחיל הרפואה. בטקס הועבר דגל המשר"פ ועמו הפיקוד על המרכז לשירותי הרפואה ומחלקת שירותי הבריאות מדר' ארז ברנבוים לדר' סלמאן זרקא.

  דר' ברנבוים, פנימאי בהתמחותו פיקד על המשר"פ במשך תקופה של כמעט 3 שנים, במהלכן הוביל תהליכים רבים, ועשייה ענפה בתקופה רוויה בשינויים ותמורות בשירות הרפואי הניתן לחיילים. אחד התהליכים הבולטים במהלך תקופתו הוא השקת פרויקט "אביב" של מיקור שירותי הרפואה לחיילי הקריה ותל השומר. ארז הפך למוקד ידע בתחום ואף הרצה בפני האוניברסיטה למקצועות הבריאות של צבא ארה"ב בנושא. עוד בתקופה זו בוצעו פעולות רבות לטובת חיזוק הרפואה ביחידות השדה עבור הלוחמים, זאת ע"י הקמת מכוני הפיזיותרפיה ביחידות כמו בירנית וגדוד הקרקל, בפרויקט רופאי המשפחה הקדמיים, וגולת הכותרת - המכון לרפואת הלוחם שייפתח בעוד כחודש במרפ"א מרכז. כמו כן לקח  המשר"פ בפיקודו חלק משמעותי במענה חיל הרפואה למבצע עמוד ענן, במשלחות צה"ל ליפן ובורגס ובמבצע להשבתו של גילעד שליט.

  את מקומו יחליף דר' סלמאן זרקא, ששירת בעבר כקצין רפואה בעוצבת געש, כמפקד הרפואה בפיקוד הצפון ומזה מספר חודשים ממלא תפקיד במשרד הבריאות.
 • 23.05.13
  גזירת הסרט במכון הפיזיותרפיה בקרקל

  גדוד הקרקל ידוע בשל אופיו המיוחד בנוף הצה"לי – הוא מורכב ברובו מלוחמות המגנות דרך קבע על הגבול הדרומי של ישראל, אשר מנעו לא פעם אירועים שיכלו לפגוע בבטחונה של המדינה. ואולם גדוד הקרקל יושב בגזרה מרוחקת גם ממרפאות המומחים הצבאיות. חיל הרפואה חרט על דגלו במסגרת תכנית "שומר אחי" להביא את הרפואה קדימה ליחידות לשטח כולל הרפואה השניונית. הרפואה השניונית היא רפואת המומחים כדוגמת נוירולוגים, אורטופדים ופיזיותרפיסטים המטפלים בחיילים מהבעיות הפשוטות ועד הבעיות המורכבות ביותר.
  פיקוד הדרום הוא פיקוד בו הריחוק הגיאוגרפי הוא הגדול ביותר ולכן מינף את נושא הרפואה קדימה ובסיוע מחלקת שירותי הרפואה מביא רפואה מקצועית לשטח כך מנגיש את הרפואה אל הלוחמים והלוחמות. לאחרונה נפתחו בשני גדודים שבמרחב פיקוד הדרום מכוני פיזיותרפיה שהתווספו למכונים הקיימים בבסיסי הטירונים ובמרפאות הרב תחומיות, זאת על מנת לשפר את השירות והמענה הרפואי לו זוכים הלוחמים ובעתיד צפויים להיפתח מכונים נוספים.
  גדוד הקרקל כאמור מרוחק ממרפאות המומחים ומזה זמן רב עמלו על הקמת מכון הפיזיותרפיה בגדוד. לפני כחמישה חודשים נפתח מכון הפיזיותרפיה במפקדת גדוד הקרקל, מכון שתכולתו נתרמה ע"י ארגון ידידי צה"ל במקסיקו. מאז פתיחת המכון דווח על שיפור משמעותי במענה הפיזיותרפי ללוחמי ולוחמות הגדוד. הפיזיותרפיסטית במרפאה, הגב נעמה איתמר, מגיעה לגדוד המרוחק פעמיים בשבוע ונותנת מענה מקצועי איכותי תוך מתן יחס חם ואישי לכל מטופל ומטופלת. נעמה, המתגוררת בבאר שבע, שירתה גם בשירות החובה שלה בשטח כמדריכת חי"ר בבית הספר למ"כים ומכירה את השטח והלוחמים מקרוב, מה שמעצים את הקשר שלה עם הסביבה.
  ביום ראשון האחרון (19.5) נקשר סרט לבן מעוטר בבלונים בכניסה למכון, והאווירה הייתה חגיגית מתמיד. המכון נחנך רשמית בנוכחות מר"פ דרום דר' רם שגיא, סמר"פ דרום יותם ברניס, דר' מוריס בטומסקי, ראש מערך הפיזיותרפיה, אריה איפרגן, קצין הרפואה החטיבתי, מחלקת הרפואה הגדודית ונציגים ממפקד ממפקדת החטיבה והגדוד. המכון נחנך בטקס מרגש המוקיר את כל הנותנים יד בהקמתו בהקמתו ותפעולו של המכון הפיזיותרפי הגדודי. "מדובר פה בשיפור משמעותי של המענה הרפואי הניתן ללוחמות והלוחמים וניתן לראות פה את הרפואה קדימה בהתהוותה" כך אמר מר"פ דרום בחניכת המכון ביום ראשון האחרון.

 • 20.05.13
  סיכום שיבוצים תפקידי קא"רים, סיעוד, פיזיותרפיה ונגדים

  בדיון שיבוצים שהתקיים היום (יום ב') סוכמו בעלי התפקידים הבאים:

   

  מערך הקא"רים:

  רמ"ד אימונים במא"ל - מיקי אלמקייס

  ע' קרפ"א עוצבת אדום - אסף ארזי

  רמ"ד אימונים - מתיתיהו לירן

  רמ"ד תרגילים מקרפ"ר - אייל לוין

  רמ"ד הדרכה מקרפ"ר - שחר שרון

  ק.ברה"צ חר"פ צפון - ערן ביטון 

  רמ"ד קהילה בפיקוד העורף - וינצקי דיאנה

  רמ"ד העירכות בקהילה - נופר וולפר

  סגן מפקד מרפ"א דרום - דנה אלרחט

  מפקד מכלול מר"ם מרפא דרום - דרור יקר

   

  מערך הסיעוד:

  מפקדת יקר רמבם - אפרת שרייר

  מפקדת מכלול מומחים מרפ"א צפון - בורלק קטי

  מפקדת מרפאה יחידה לאיסוף מודיעין - שריג אלונה

   

  פיזיותרפיה:

  המרכז לרפואת הלוחם - מורן אוריה

   

  נגדים:

  נגד רפואה עוצבת הפלדה  - סאלח שאהין

  נגד ביקורות איו"ש - יבגני ירושלמי

  חובש בכיר בית הספר להנדסה - מוהדי דחרוג

  אחראי מרפאת החידה לאיסוף מודיעין - אבי כהן

  אחראי מרפאת לוט"ם - רינת עמי

  אחראי מרפאת בה"ד המשטרה הצבאית - רחל יום טוב

  אחראי מרפאה בא"ח צנחנים - יוסף פורטל

  נגד חובשים בה"ד ח"י - סאלח אבו חמדה

   ברכות לכולם !

 • 13.05.13
  תרגיל רפואה פיקוד צפון

  בשבוע האחרון בימים  שני עד חמישי התקיים תרגיל רפואה נרחב בפיקוד הצפון. כחלק משמירה על הכשירות הרפואית של צוותי הרפואה במרחב הצפוני, תרגלו הכוחות טיפולים רפואיים תוך כדי לחימה, תרחישי אירועי רב נפגעים, חבירה לפינוי מוסק, דילוגים בין המתארים וכו'. הרפואה הפיקודית תרגלה מא' ועד ת' את כלל הכוחות ואימנה תוך מתן תרחישי לחימה שונים, אירועי פתע וכו.
  ביום רביעי הגיע קצין הרפואה הראשי ד"ר איציק קרייס על מנת לקבל סקירה על כשירות הכוחות, לדבר עם הרופאים ולצפות בתרגיל. את ביקורו ליווה ד"ר טריף באדר מפקד הרפואה של פיקוד הצפון. במקביל לתרגול יחי הרפואה הפיקודיות  בסדיר ובמילואים, התקיים שיתוף פעולה תרגילי  בין הרפואה הצבאית הפיקודית לבתי החולים במרחב הצפון אליהם פונו הנפגעים.
  "המוטיבציה והמקצועיות של הצוותים המטפלים הייתה גבוה. התרגיל תרם משמעותית להעלאת המוכנות של פיקוד צפון ותרם לחיזוק הקשר בין הרפואה הצבאית לבין הרפואה האזרחית. כל המענה הרפואי ניתן תחת "ירי" תלול מסלול והשילוב של הגנה מפני המרגמות לטיפול בפצועים". כך אמר ד"ר טריף באדר מפקד רפואת פיקוד צפון.

 • 20.05.13
  הקורס הבין-לאומי השמיני לרפואה צבאית של חיל הרפואה

  בין התאריכים 30.4-13.05.2013 התקיים בבית הספר לרפואה צבאית הקורס הבינלאומי השביעי.

  בין התאריכים 30.4-13.05.2013 התקיים בבית הספר לרפואה צבאית הקורס הבינלאומי השביעי.

  הקורס, שאורכו כשלושה שבועות, התקיים לראשונה בשנת 2006 ולאור התגובות החיוביות ממשיך להתקיים במתכונת של אחד לשנה. "בכל קורס יש כ- 30 חניכים. חלקם  זרים וחלקם ישראלים שמוצמדים אליהם בהתאם למקצועם הרפואי." סיפר מפקד הקורס מזה שנתיים, סא"ל ד"ר אייל פורמן "כל אחד מהקצינים הזרים שמגיעים הוא קצין רפואה בכיר בצבאו.

  במהלך הקורס החניכים עוברים הרצאות על הרפואה בצבא הישראלי, יוצאים לסיורים באתרים מרכזיים בארץ ובצה"ל ומקבלים הזדמנויות רבות לחלוק את הידע הרב שהביאו איתם מהגולה. "ישנם שלושה תוצרים משמעותיים כתוצאה מהקורס" הסביר סא"ל פורמן "הראשון הוא חלוקת הידע בין הצבאות. ישראל היא אמנם מדינה צעירה אך בעלת נסיון מבצעי רב. השני הוא התוצר ההסברתי כאשר כל חניך שמגיע לקורס חוזר לארץ מולדתו מצוייד בנקודת המבט הישראלית. הוא הופך לסוג של שגריר. השלישי הוא שיתוף הפעולה העתידי. חילופי סטודנטים, שיטות הדרכה ואפילו מחקר חדש שעומד להפתח בעקבות קורסים קודמים." הוא מפרט.

   

 • 08.05.13
  נציגות מרשימה לחיל הרפואה בכנס Exercise is Medicine

  היום (8.5)  התקיים בכפר המכביה כנס Exercise is Medicine הישראלי השני. Exercise is Medicine היא תכנית של החברה האמריקאית לרפואת ספורט, אשר עוסקת בעידוד הצוותים הרפואיים לעסוק בפעילות גופנית, ולהקנות ידע וכלים שיאפשרו לתת למטופלים את המרשם החשוב ביותר לבריאות – המרשם לפעילות גופנית. בראש הכנס עמדה פרופ׳ נעמה קונסטנטיני, רופאת ספורט בכירה, והיו שותפים לו משרד הבריאות, חיל הרפואה, ועוד כ-15איגודים רפואיים ואירגוני קידום בריאות. אורח הכבוד בכנס היה ד"ר רוברט סליס, יו"ר ארגוןEIM  העולמי ונשיאה לשעבר של החברה האמריקאית לרפואת ספורט.

  לחיל הרפואה היה חלק חשוב בכנס זה. הכנס נפתח בפעילות גופנית מגוונת, אשר הובלה על ידי קצינים מחיל הרפואה, קצין הרפואה הראשי היה בין המברכים בפתיחת הכנס, וראש ענף בריאות הצבא היה שותף לארגון הכנס, ועמד בראש המושב המדעי הראשון. בכנס הובאו דוגמאות וכלים מעשיים ליישום עקרונותExercise is Medicine במסגרת המרפאתית, ונסקרו תכניות בהם יושמו תכניות פעילות גופנית ומרשם לכושר במסגרת ארגונים שונים בישראל. במסגרת תכנית הבריאות "שומר אחי", יישום Exercise is Medicine יחל בקרוב גם בחיל הרפואה.

 • 08.05.13
  דיון שיבוצי אחיות ונגדי חר"פ

  ביום ב' התקיים דיון שיבוצים למגוון תפקידים במערך האחיות ומערך הנגדים בחייל.

  בדש"ב סוכמו שתי אחיות בדרגת סרן לקידום לדרגת רס"ן:

  שלומית קקון - סוכמה לתפקיד השאלה והתמחות על בסיסית בטיפול נמרץ

  לימור לוי - סוכמה לתפקיד רמ"ד איתור ועתודה במקרפ"ר.

  כמו כן סוכמו המינויים הבאים:

  רס"ן מרגריטה ממדוב - מפקדת CALL CENTER

  רס"ן אלה בן נפלא - ראש מנהלת מיקור החוץ

  רס"ם פרדין ולדיסלב - נגד ביקורות פיקוד מרכז

  רס"ם שי הברקורן - נגד ביקורות פיקוד דרום

  רס"ם איזקוביץ רוברט - רמ"ד ארגון ובקרה מקמנ"ר

  רס"ם בוחבוט פזית - ק. ניהול ירפא.

   

  ברכות לקצינים !

 • 08.05.13
  יום בריאות בפיקוד המרכז

  היום (7.5) התקיים יום בריאות במפקדת פיקוד המרכז. היום התקיים בהשראת יום הבריאות העולמי שחל לאחרונה.

  לדברי דיאטנית הפיקוד, סרן אודליה אברהמי, מיוזמי היום, מטרתו היא להעלות את המודעות לאורך חיים בריא לחיילים ולאנשי הקבע. ימי בריאות כגון זה מתקיימים באופן קבוע ברחבי הפיקוד, אך זו הפעם הראשונה שנערך יום מסוג זה במפקדה. במסגרת היום הוקמה עמדת שקילה, בדיקת היקפים, BMI, בדיקת לחץ דם, עמדת הסברה למניעת עישון, עמדת רפואת שיניים ורפושית לביצוע בדיקות מיידיות וכן מבוצע שאלון סקר בריאות ע"י צוות רופאים ואחיות.

  "כלל הנתונים נאספים ונבחנים לאיתור תוצאות חריגות" מציין רס"ל יוסי אלפיה, "חייל או איש קבע אשר יתגלו אצלו תוצאות חריגות יזומן למרפאה לבירור מקיף והתאמת תכנית אישית. במסגרת היום אנחנו מתחברים גם למשימה הלאומית של צמצום המחסור במנות דם בישראל, ומזמינים את כל החיילים והמפקדים להגיע ולתרום דם למען מטרה חשובה זו"

 • 29.04.13
  הפנינג מקצועות העתודה של חיל הרפואה

  ביום א' (29.4) התקיים בבית הספר לרפואה צבאית הפנינג מקצועות העתודה של חיל הרפואה בהובלת ענף אקדמיה.

  להפנינג הוזמנו כשש מאות מועמדים לשירות בטחון שאותרו כבעלי פוטנציאל להתקבל לעתודה במקצועות הרפואה, על מנת להעמיק את היכרותם עם החייל ועם מגוון המסלולים הקיימים.

  במהלך ההפנינג ניתנה למלש"בים סקירה מקיפה אודות המערכים המקצועיים מראשי המערכים, תנאי הקבלה לכל מסלול ומאפייניו - רפואה, רפואת שיניים, רוקחות, סיעוד ופיזיותרפיה. המלש"בים נחשפו לעשייה בחיל הרפואה ע"י מגוון הרצאות וכן באמצעות תצוגת תכלית של טיפול בפצועים במתאר לחימה שבוצעה ע"י חיילים וקצינים. בסיכום היום התקיים פאנל בעלי תפקידים בו השתתפו נציגי החייל וסטודנטים הנמצאים בשלבים שונים במסלול שהשיבו לשאלות, שיתפו בחוויות וסייעו למלש"בים בלבטיהם.

  "היה לי הכבוד והעונג לפגוש את התלמידים והקולות שמאחורי הטלפון, לשמוע את סיפורי החיים והחלומות ולכוון כל אחד מהם, עד כמה שניתן, אל הדרך הנכונה והמתאימה לו להגשמת ייעודו ושאיפותיו" ציינה קמ"ד ארגון מסלול צמרת סגן מירי אבן חיים. 

 • 29.04.13
  קציני חר"פ מצטיינים - גם בבית הספר לקצינים

  ביום ד' הקרוב יתקיים טקס סיום קק"צ נחשון שהחל בפברואר. במעמד זה יוענקו סיכות המ"מ  לשמונה עשר נציגי חייל הרפואה, ובהם שלושה צוערים שיסיימו בהצטיינות.

  סגן דר' עמוס אדרי - מופת גדודי. עמוס בן 29 משרת כקצין רפואה גדודי, הוכר בעבר כמצטיין רפואה פיקודי ומצטיין קצין החייל.

  סגן נתנאל הולנדר - מצטיין פלוגתי. נתנאל החל את שירותו כלוחם, לאחר שיחרורו שב לשירות קבע ומשרת היום כפיזיותרפיסט במרפ"א מרכז.

  בדר שכיב - מצטיין  פלוגתי. בוגר לימודי רפואה בטכניון במסגרת העתודה הנמצא היום בעיצומו של הסטאג'.

  ברכות למצטיינים, גאווה לחיל הרפואה !

   

 • 25.04.13
  ביקור מושל מרילנד באוניברסיטה העברית ובמסלול צמרת

  ביום ג' (23.4) נערך באוניברסיטה העברית ובהדסה ביקור של משלחת שבראשה מושל מרילנד מרטין אומאלי ופרופ' ג'יי פרלמן נשיא אוניברסיטת מרילנד. בביקור השתתפו קרפ"ר, נציגי ענף אקדמיה, נשיא האוניברסיטה העברית פרופ' מנחם בן ששון ודיקאן הפקולטה לרפואה פרופ' ערן לייטרסדורף.

  במהלך הביקור הוצג תחום המחקר בפקולטה לרפואה ובחיל הרפואה, והתקיים דיון פורה בנושא שיתופי פעולה עתידיים בתחום מול אוניברסיטת UMB (אוניברסיטת בולטימור במרילנד), אחת האוניברסיטאות המובילות בעולם בתחום בריאות הציבור ובטחון המולדת. בשלב הראשון מתוכננים מפגשים מקצועיים ובהמשך שיתופי פעולה מחקריים וכן חילופי חברי סגל וכלים מקצועיים משני הצדדים. כידוע, כבר היום מקיימת הפקולטה לרפואה קשר הדוק עם חיל הרפואה, הבא לידי ביטוי בהצלחתו של מסלול צמרת ללימודי רפואה, הקמת מכון המחקר ואף פתיחתו של הקורס לרפואת אסונות ומשברים אותו מעבירים אנשי חיל הרפואה בתארים מתקדמים באוניברסיטה, במסגרת משותפת זו יתקיים גם שיתוף הפעולה גם עם אוניברסיטת UMB.

  בנאומו ציין דיקאן הפקולטה לרפואה שמדובר בחיבור בין האוניברסיטה העברית והדסה לאוניברסיטת מרילנד בתחומים הקשורים ומעניינים את שני הצדדים, כמו טראומה, רפואה צבאית ופיתוח שיטות חדישות בתחום הקליני והמחקרי. עוד במהלך הביקור שהתקיים ימים ספורים בלבד לאחר פיגוע הטרור בבוסטון, ציין המושל אומאלי שחל שיפור בהתמודדותה של ארה"ב עם הטרור, בחלקו גם בעקבות מה שלמדו מישראל ומנסיונה הרב בתחום.

  http://www.jpost.com/Diplomacy-and-Politics/Maryland-governor-praises-Israels-counter-terrorism-310621

 • 25.04.13
  אירועי יום הזיכרון

  במהלך ערב ויום הזיכרון ביקרו קצין הרפואה הראשי וקצינת הנפגעים החיילית יחד עם קרפ"ח הצנחנים וקרפ"ח גולני משפחות של חללי חיל הרפואה. הם שבו נרגשים ומחוזקים, לספר את הסיפורים למשפחותיהם.

  קראו את הרשמים מיום הזכרון

 • 21.04.13
  טקס הוקרה ליחידות מצטיינות בהתרמות דם לשנת 2012

  ביום ה' האחרון (18.4) התקיים טקס הוקרה ליחידות צה"ל המצטיינות בהתרמת דם לשנת 2012. הטקס נערך בראשות קרפ"ר ומנכ"ל מד"א רב מגן אלי בין ובהשתתפות פרופ' מגן אילת שנער מנהלת שירותי הדם הדם, מר"פים, נציגי היחידות המצטיינות ונציגי מד"א.

  צה"ל הוא הגוף המספק לבנק הדם את המספר הגדול ביותר של מנות דם. למעלה מ 74,300 מנות הותרמו ע"י יחידות צה"ל במהלך שנת 2012, שהן כרבע מסך התרומות שהתקבלו ועלייה של 2.5% לעומת שנה שעברה.

  בזה אחר זה עלו לבמה נציגי היחידות המצטיינות לקבל אות הוקרה בעבור תרומתם למאמץ הלאומי החשוב. ניתן היה להבין את החשיבות הרבה שמייחסות היחידות מהתחרות בין יחידות פיקוד העורף ליחידות פיקוד המרכז שבלטו בזכייתם בחלק משמעותי מהמקומות הראשונים.

  בדבריה ציינה פרופ' שנער, מנהלת שירותי הדם של מד"א שמכל מנה מפיקים שלושה מרכיבים, כך שלמעשה סייעו התורמים מצה"ל לטפל ולהציל את חייהם של כ- 220,000 מטופלים, כמו כן הדגישה את הערבות ההדדית, ההתנדבות והנתינה ללא תנאי שמעניקים חיילי צה"ל בעת שהם תורמים דם. "זה מרגש שהגדודים שעוסקים בפעילות מבצעית מוצאים את הזמן לתרום למען עם ישראל".

  קרפ"ר חתם את הטקס באומרו "לחיילי צה"ל לא צריך להסביר למה לתרום דם, אנחנו מבינים שהדם שאנחנו מתרימים הוא למען אזרחי ישראל. מי שעלה לכאן לקבל את הפרס מבין למה העבודה הזו מסייעת להציל חיים. אנחנו גאים בכם, זה לא מאמץ פשוט. הטקס הזה הוא הוכחה נוספת לייחודיות מערכת הבריאות בישאל. אנחנו יודעים לשלב ידיים ולעבוד יחד, בשגרה ובחירום".

 • 14.04.13
  טקס מצטיינים והענקת דרגות ליום העצמאות בראשות קרפ"ר

  ביום ה' האחרון (11.4) התקיים ברמת אפעל טקס מצטיינים והענקת דרגות ליום העצמאות ה-65 בראשות קרפ"ר.

  הטקס בסימן זיכרון עצמאות והצטיינות נפתח בסרט המתאר את סיפורם המרגש של פרופ' אל"מ במיל דני אנגלהרד ושל דר' דודו חכימיאן, שאף השתתפו בטקס. הסרט מגולל את סיפוריהם האישיים - דני, שלחם במלחמת יום הכיפורים והוענק לו עיטור המופת על פועלו כרופא גדוד  53 הפועל  עד היום ללא לאות למתן רפואה למי שנזקק לה בארץ וברחבי העולם, ודודו חכימיאן שבעת שירותו כס' מ"פ נפצע, עבר תהליך ארוך של החלמה ושיקום והחליט עקב כך ללמוד רפואה, ובימים אלה אכן מסיים את הכשרתו.

  במהלך הטקס הוענקו תעודות הערכה למצטייני קרפ"ר, וכן עלו לבמה מצטייני חיל הרפואה לנשיא המדינה, לרמטכ"ל ולאלופים השונים שהצטלמו יחד לתמונה מרגשת עם קרפ"ר, פרופ' אנגלהרד ודר' חכימיאן.

   בנאומו, סקר קרפ"ר את השגי החייל המשמעותיים מהשנה החולפת בתחום הטיפול בפצועים בשדה בארץ ובעולם, קידום הרפואה ללוחמים וכן בתחום האקדמי. כמו כן בירך קרפ"ר את המצטיינים ומקבלי הדרגות וביקש למסור הערכתו הרבה לכלל המערכים בחייל.

  "בעשייה היום יומית אתם המצטיינים מהווים דוגמא ומופת ביחידותיכם, מתווים את המצפן הערכי והמקצועי לסובבים אתכם. קשת התפקידים הרחבה ממנה הגעתם מוכיחה כי החתירה למצויינות מצוייה בכל יחידה ובכל תחום. אתם ההוכחה לכך שאנו תלויים במשאב היקר ביותר שלנו - אנשינו. בשל האיכות, היתרון המוסרי, החדשנות, רוח צה"ל ורוח חיל הרפואה..."

 • 11.04.13
  סדנא למטפלים - כלים לטיפול בכאב בקדמת הברך

  השבוע ביום ג (9.4) התקיימה במרפאת הפיזיותרפיה במרפא מרכזסדנא למטפלים ראשוניים בנושא "כלים שונים לטיפול בכאב בקדמת הברך".

  לסדנא הוזמנו רופאים ופיזיותרפיסטים מיחידות השדה, בעיקר מבא"חים ובט"רים, שעיקר עיסוקם טיפול בחיילים בתקופת הכשרת חי"ר אינטנסיבית. מטרת הסדנא הייתה לתת למטפלים הראשוניים בשטח כלים לאיתור וזיהוי מוקדם של בעיות בתחום האורטופדי על מנת למנוע התפתחותן באופן שעלול לפגוע בכשירות הלוחם. קיומה של הסדנא ותכניה מבטאים את שיתוף הפעולה החיוני בין רופאי המשפחה, האורטופדים והפיזיותרפיסטים לזיהוי ואבחון בעיות גב וברכיים, שהן הבעיות הנפוצות בקרב לוחמים.

  "אנחנו הרופאים מיומנים ומורגלים בטיפול ע"י מניעה שניונית ושלישונית לחיילים, במתן מענה לאחר הופעת הבעיה ובשיקום המטופל. היום, אנחנו בצבא מבינים את חשיבותה הרבה של המניעה הראשונית" - ציין קרפ"ר בפתיחת הכנס.

  במהלך הסדנא ניתנו הרצאות ע"י המומחים בתחום בנושא זיהוי דגלים אדומים בעת קיום בדיקות, עקרונות הטיפול, וכן הדגמה של שיטת טיפול חדשה - שיט ה IMS - לשחרור שירים ע"י גירוי בנקודות מגע ספציפיות.

  בכנס בלטה השתתפות משמעותית של מומחים מהשורה הראשונה בתחום, גם מהמגזר האזרחי. הפיזיותרפיסטית הראשית במשרד הבריאות, יועץ קרפ"ר לאורטופדיה במיל' ומומחים נוספים נטלו בו חלק, לצד ראש מערך הפיזיותרפיה בצה"ל, מפקד המכון לחקר הלוחם ומטפלים רבים.

 • 04.04.13
  מלב"ת עד הקצה - במר"ת רעים

  ביום ד' הגיע צוות המכון לבדיקות תקופתיות של חיל הרפואה למרפעת רעים על מנת לערוך בדיקות רפואיות תקופתיות לכל אנשי הקבע המשרתים באזור כחלק מתכנית חדשה בחיל הנקראת "מלב"ת עד הקצה". "כבר 15 שנה לא ראיתי רופא, אם לא הייתם מגיעים כנראה שגם לא הייתי רואה בשנים הקרובות" כך אמר נגד המשרת בדרום לצוות המכון.

  המלב"ת - מכון לבדיקות תקופתיות ממוקם במרפא מרכז ובו מתבצעות הבדיקות התקופתיות לאנשי הקבע. כל נגד או קצין מעל גיל שלושים זכאי לבדיקה תקופתית אחת ל-5 שנים. מעל גיל 35 זכאי משרת קבע לבדיקה אחת ל-3 שנים. הבדיקה כוללת בדיקות דם, בדיקת שמיעה, בדיקת קרדיולוג מעל גיל 39 ועוד.

  מלב"ת עד הקצה - פרוייקט בהובלת מרפא מרכז ששם לעצמו כיעד להגיע לכלל אנשי הקבע בשטח ובמקומות מרוחקים לבצע את הבדיקות התקופתיות, על מנת לשפר את השירות הרפואי לאנשי הקבע ביחידות השדה ולאפשר זיהוי מוקדם של מחלות. "הרעיון הוא להתלבש על פלטפורמה של מרפאות גדולות וקיימות שיש להן את המשאבים הנדרשים, להגיע אליהם ולזמן את אנשי הקבע הזכאים לבדיקות. שירות עד בית הלקוח " כך אמרה מאיה ברמן מפקדת מכלול הרפואה הראשונית במרפא מרכז. בעתיד מתוכננת הגעת הצוות לכל הפיקודים והזרועות, והצוות הכולל רופאים, חובשים ומטפלים לצפון, ליהודה ושומרון ולבסיס חיל האויר בדרום הארץ.  שיפור השירות הרפואי למשרתי הקבע הינו יעד חשוב בחיל הרפואה ולפרוייקט תרומה רבה למימוש יעד זה.

 • 02.04.13
  הרב"ח - פיילוט צבאי ראשון מסוגו המשלב ומתרגל 6 השלמות צבאיות ממגון תחומי הליבה באט"ל ואכ"א

  בתאריכים 17-21.3 התקיים בבסיס אימונים בדרום הארץ תרגיל רב חילי בו לקחו חלק ההשלמות החיליות של אגף כח האדם ואגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה בצה"ל. לראשונה שולבו לאימון ייחודי בפיילוט כוחות רפואה, לוגיסטיקה, חימוש, שלישות רבנות ומשטרה צבאית.

  ההשלמות חולקו לצוותים המדמים לחימה בשטח בנוי תוך חבירת הכוחות המקצועיים אחד לשני. כל צוות אומן לפעולה במצבי חירום בתחומו וכן לשיפור התיאום עם כלל הכוחות המקצועיים והפיקודיים באזור.

  שיאו של התרגיל מבחינת כוחות הרפואה התקיים ביום חמישי בשעות הבוקר בהן תרגלו פינוי מוסק של פצועים, ולאחריו מספר תרגילים ממוקדים. את התרגול הרפואי הוביל רס"ן אכרם בריק - מפקד קורס קציני ארגון רפואה שפיקד על הצוות המשולב. " מבחינה רפואית קציני ארגון הרפואה תרגלו מגוון סוגי פינוי וניהול אירוע תוך כדי שיתוף פעולה עם כלל הכוחות המקצועיים"

 • 24.03.13
  ההתרגשות גוברת - טקסי סיום בבה"ד 10

  ביום חמישי האחרון נערכו בבה"ד 10 שני טקסים מרגשים במיוחד.

  בשעות הבוקר התקיים טקס סיום קר"פ מילואים.

  בטקס ציינו את סיום הכשרתם של כ- 30 אנשי מילואים, מרביתם מתמחים בבתי החולים השונים בארץ שהוענקו להם דרגות הקצונה. במהלך הקורס עברו הקצינים הטריים הכשרה המשלבת תכני קורס קצינים של בה"ד 1 וכן השלמת קציני רפואה.

  מצטיינת הקורס היא דר' אנה סלצר - אם צעירה, שהתנדבה להשתתף ואף שואפת לשיובץ באחת מיחידות החוד הלוחמות, שריגשה את הקהל באולם בעת שעלתה לקבל את דרגות הקצונה מידי קצין הרפואה הראשי, בלווית בנה הפעוט.

  בשעות אחר הצהריים התקיים טקס סיום של חמישה קורסי חובשים קרביים, בהם חיילי גולני, גבעתי, נחל, כפיר, מגלן, סיירות ועוד.

  הטקס היה מרגש במיוחד לאור נציגות מרשימה של אבות ובנים. בין בוגרי הקורסים - אמיר ברטל המשרת בנחל, בנו של אל"מ במיל' כרמי ברטל, מפקד הרפואה בפיקוד הדרום לשעבר, והיום מנהל המיון בסורוקה. בוגר נוסף - רועי דגן בנו של סגן הקרפר דודו דגן שהוביל את הטקס בגאווה והתרגשות.

  ס' קרפ"ר חתם את הטקס באומרו "אני עומד כאן לפניכם נרגש, קצת מתוקף תפקידי והרבה בשל היותי אבא לבן שעומד היום על מגרש המסדרים. רועי - אני גאה בך ! כולי תקווה ואמונה כי תשכילו לבצע את התפקיד המוטל עליכם באהבה, ברגישות, במקצועיות ועל פי הערכים שהונחלו לכם כאן, בבית הספר לרפואה צבאית. צאו לשלום, עשו חייל..."

 • 19.03.13
  תכנית נחשון

  תכנית נחשון למנהיגות ומצויינות קיימה ב19/03/13 יום בנושא ערכים ומנהיגות בראי קום המדינה.

  משתתפי התכנית סיירו בשכונת נווה צדק בתל אביב ונחשפו להפיכת החזון למציאות .

  המשתתפים העמיקו את היכרותם ען פעילות ארגון "ההגנה" ,כבסיס להקמת צה"ל במוזיאון "ההגנה" בתל אביב,ולבסוף ביקרו בהיכל הכרזת המדינה.

 • 22.03.13
  קידום לדרגת סא"ל לרמ"ד רפואה תעסוקתית בחיל האויר

  השבוע, בדש"ב בראשות מפקד חיל האויר סוכמה רמ"ד רפואה תעסוקתית בחיל האויר רס"ן מיכל זילברברג לקבלת דרגת סא"ל.

  תחום הרפואה התעסוקתית מהווה היום נדבך מרכזי ומצוי בליבת העיסוק וההתפתחות הטכנולוגית של חיל האויר. מיכל משרתת במדור כבר למעלה מ-15 שנים ומהווה מוקד ידע ומומחית תוכן בתחומה.

  ברכות לקצינה !

 • 18.03.13
  טקס מצטייני צמרת

  הערב (יום ב) התקיים באוניברסיטה העברית טקס מצטייני מסלול המצויינות ברפואה "צמרת" בראשות קצין הרפואה הראשי ובהשתתפות ראש מסלול צמרת, סגנית דיקאן הפקולטה לרפואה וראש ענף אקדמיה במקרפ"ר.

  בטקס השתתפו תלמידי  ארבע המחזורים של התכנית, ובמהלכו הוענקו תעודות ותשורות למצטייני המסלול. מכל מחזור נבחרו התלמידים אשר בלטו בהישגיהם האקדמיים, הצבאיים והחברתיים בשנת הלימודים שחלפה.

  בטקס נשא דברים דר' ש. רופא, בוגר מסלול העתודה, אשר שירת ביחידות צה"ל המובחרות ביותר. דר' ש. פנה לסטודנטים וסיפר "כשאני הייתי סטודנט, לא כל כך מזמן, הדברים היו שונים, היום יש פה רוח מאוד מיוחדת". כמו כן שיתף בחוויות משירותו וסיפר על הציוד הייחודי שפותח ביחידתו, המחקרים שבוצעו והובילו לשינוי נהלי האימונים וכן על מבצעים מורכבים בהם לקח חלק.

  קרפ"ר בירך את הסטודנטים והמצטיינים באמרו  "אתם חלק מחיל הרפואה. מסלול צמרת הוא מקור לעצמה וגאווה לא רק בצה"ל אלא בחברה הישראלית. זה אי של מצויינות הודות למרקם האנושי. ההצטיינות פה מוענקת לכם על מנהיגות, אני גאה בכם ומצפה מכם להוביל את הדרך..."

 • 10.03.13
  כנס פרמדיקים במקרפ"ר

  היום (יום א') התקיים במפקדת קצין הרפואה הראשי כנס פרמדיקים.

  את הכנס פתח בדברים סגן הקרפ"ר, כמו כן השתתפו ראש ענף הרפואה המבצעית, אנשי הענף ועשרות פרמדיקים מיחידות השדה.

  במהלך הכנס הועברו עדכונים מקצועיים עיתיים של הנחיות חדשות בתחום הרפואה המבצעית. כמו כן התקיימה בכנס שיחה עם נציגי אגף המתנדבים במד"א, חולקו פנקסי פרוטוקולים חדשים והתקיימה הדרכה מרוכזת לטיפול בפלסמה מיובשת בשטח.

   

 • 08.03.13
  צעדת הבקעה לזכרה של סגן הילה בצלאלי ז"ל

  הבוקר, התקיימה צעדת הבקעה שאורגנה ע"י המועצה האזורית בקעת הירדן, במהלכה צעדו לאורך תוואי הירדן בנופי הבקעה היחודיים מגשר אדם ועד למעבר תרצה.

  השנה הוקדשה הצעדה לסגן הילה בצלאלי קצינת ארגון הרפואה של חטיבת הבקעה שצעדה בה לפני שנה  זמן קצר לפני שמצאה את מותה בזמן חזרות לטקס הדלקת המשואות ערב יום העצמאות אשתקד.

  בצעדה השתתפו נציגים רבים של חיל הרפואה בהם מפקד הרפואה של פיקוד המרכז וסגניתו, צוערי קורס קציני ארגון רפואה, מפקד חטיבת הבקעה ורבים אחרים.

  לאחר הצעדה אמר מפקד הרפואה בפיקוד המרכז " הילה בצלאלי ייצגה את חר"פ במסירותה ובמחוייבות שהציגה להצלת חיים. לכל אורך הדרך לפני ואחרי גיוסה וכן לאחר מותה התוודע הציבור לאישיותה המיוחדת ולכן אין זה פלא שהצעדה ובה מאות צועדים התקיימה השנה לזכרה. רפואת פיקוד המרכז מאמצת את זכרה של הילה וגאה לקחת חלק במפעל חשוב זה לזכרה "

 • 07.03.13
  כנס רפואת מיונים

  ביום חמישי האחרון נערך במפקדת קרפ"ר כנס רפואת מיונים.

  בכנס, שאורגן ע"י המכון לחקר רפואת הלוחם של חיל הרפואה השתתפו נציגי הרפואה ביחידות צה"ל המקיימות הכשרת טירונים או מיונים פיזיים למלש"בים וטירונים כחלק  מתהליך מיון המועמדים לשירות ביחידה.

  מטרת הכנס הייתה להעמיק את הידע המדעי והבטיחותי על מנת לסייע לסגל הרפואי הפיקודי להצליח בקיום המיון תוך שמירה על בריאות המועמדים.

  את הכנס פתח מפקד המכון שהתייחס לאירעו המיון כחריג, שאינו דומה לאימונים או הכשרות בצה"ל בגלל ההיכרות המועטה עם מידת מוכנותם הפיזית ומצבם הרפואה של אוכלוסיית המתמיינים.

  במהלך הכנס נדונו נושאים כגון הצרכים התזונתיים בעת מיון, אמצעי הפיקוח והשליטה הרפואית הקיימים בשטח המיון וכן עדכון נהלים מקצועיים בתחום הכושר הקרבי שנועדו להגביר את יעילות המיון שניתן ע"י רען תורה ומחקר במרכז כושר קרבי.

 • 07.03.13
  זוכרים את הילה

  הערב, נערכה בהר הרצל אזכרה במלוא אחד עשר חודשים למותה של סגן הילה בצלאלי.

  הילה, שירתה כמדריכה בבית הספר לרפואה צבאית ולאחר מכן כקצינת ארגון רפואה בחטיבת הבקעה. לפני כשנה במהלך חזרות לטקס הדלקת המשואות נהרגה הילה בעת שקרס  עליה גשר התאורה במקום .

  הילה, שחלומה היה להשתתף בטקס יום העצמאות התראיינה יומיים טרם מותה לסרט תיעודי וסיפרה "אני מבחינתי עושה את המיטב ועולה גם אם זה בפעם המאה והכי משתדלת, וזה לא תמיד קל ולא תמיד כיף", אמרה בצלאלי. "זה טקס עם עוצמה אדירה, והוא תמיד מרגש מחדש "

   

 • 28.02.13
  כנס פקודת עבודה חילי לשנת 2013

  היום, התקיים ברמת אפעל כנס פקודת עבודה של חיל הרפואה לשנת 2013. בכנס שנערך בראשות קרפ"ר השתתפו קרפ"רים, סגני ועוזרי קרפ"ר לשעבר הממלאים היום תפקידי מפתח במערכת הבריאות וכן קציני החייל מדרגת רס"ן ונגדים בדרגת רנ"ג.

  בכנס הוצגו עיקרי העשייה בשנת 2012 וכן אתגרים ומגמות הצפויים לשנת 2013 בתחום הרפואה המבצעית ע"י סגן הקרפ"ר וכן בתחום שירותי הרפואה ע"י רמ"ח שירותי הרפואה.

  קרפ"ר סיים את הטקס בקריאה לנוכחים להעביר את תודתו והערכתו לכל אנשי החייל הפועלים איש איש ביחידתו בדבקות ובמסירות.

 • 28.02.13
  טקס סיום קר"פ קצינים וקר"פ רפו"ש

  בסיס ההדרכה של חיל הרפואה ציין היום את סיומם של שני קורסים יוקרתיים במעמד קרפ"ר, ע' קרפ"ר לרפו"ש שי גורן ומפקד מגמת מפקדים סא"ל משה פורמן.

  בקורס קציני רפואת שיניים בפיקודו של סרן דימה פיטרמן סיימו הכשרתם עשרים רופאי שיניים עתודאים וחוזרים לשירות שישובצו ליחידות ברחבי הארץ.

  בקורס קר"פ קצינים השתתפו אנשי מילואים שהיו קצינים בשירותם הסדיר, לאחר שחרורם השלימו לימודי רפואה ומעתה ישרתו כרופאים במילואים.

  קרפ"ר בירך את הקצינים באומרו "להיות מפקד זה דבקות במשימה, חתירה לביצוע והבנת המטופלים - זה המכנה המשותף החשוב ביותר בין שני הקורסים" 

 • 27.02.13
  סדרת "שליחות, מימוש עצמי ומשמעות" הרביעית יצאה לדרך!

  השבוע, יצאו למעלה מ- 30 קצינים לסדנא המתקיימת באזור  הדרום ומורכבת משלושה ימים בעלי אופי חוויתי. הסדרה מתקיימת השנה בפעם הרביעית, עד כה השתתפו כ-90 קצינים וקצינות מכלל מערכי החייל.

  במסגרת הסדרה מתבצעת למידה חוויתית, באמצעות סיורים ומפגשים בין אישיים ייחודיים, במטרה לתת מקום וביטוי לדעותיהם השונות ולאפשר מפגש בלתי אמצעי עם אנשי סגלי הרפואה ממערכי החיל השונים.

  מטרת הסידרה להוות נקודת עצירה ייחודית ומשמעותית עבור המשתתפים, ולאפשר היכרות עם החיל והתמודדות עם סוגיות המעסיקות את הקצין ברמת הסרן לקראת המשך עשייה משמעותית בחייל ובצה"ל.

 • 24.02.13
  חיל הרפואה בסימפוזיון במנהיגות רפואית

  בין התאריכים 20 עד 27 לפברואר יתקיים כנס EPIIC: Education for Public Inquiry and International Citizenship לשנים 2012-2013. הכנס הינו ה-28 במספר, מתקיים אחת לשנה ועוסק בנושאי ליבה בתחומי היחסים הבין-לאומיים, מנהיגות, ציבוריות ואזרחות. השנה עומד הכנס בסימן בריאות בין-לאומית ובטחון - Global health and security. הכנס הינו מפגש בין-לאומי של אנשי מקצוע בתחום מכל העולם ומהווה במה מרכזית לשיתוף ידע. הכנס מתקיים באוניברסיטת TUFTS בבוסטון, ארצות הברית.

  בכנס ישתתף קצין הרפואה הראשי, שירצה בנושאי מנהיגות רפואית במצבי משבר בפני זוכי פרס נובל, פרופסורים מהעולם ועוד כ-400 סטודנטים מרחבי העולם. כמו כן, תייצג את צה"ל משלחת שתפעל לקדם שיתופי פעולה אקדמיים מול אוניברסיטת TUFTS וגופים רפואיים משפיעים בעולם.

   

   

 • 22.02.13
  טקס סיום קורס פרמדיקים

  ביום ד' נערך בבה"ד 10 טקס סיום קורס פרמדיקים צבאיים ה- 22 במספר.

  בטקס ציינו את סיום הכשרתם של כ-40 פרמדיקים ופרמדיקיות חדשים שסיימו את הקורס שנמשך למעלה משנה, בהובלת מפקדת הקורס סרן לירון גולן.

  מסלול הכשרת הפרמדיק הוא מסלול ארוך הכולל לימוד חומר עיוני רב, טירונות, השתלמויות בבתי חולים וניידות מד"א ועוד. לאחר שנה של תרגולים ומבחנים מגיעים הפרמדיקים לעתיד לשלב ההשלמה הצבאית בבה"ד 10 שבסופה מוענקת להם הסיכה והתואר - פרמדיק.

  הבוגרים ישובצו למגוון תפקידי שדה מאתגרים ויהיו אמונים על הצלת חיים בשטח.

  בטקס בירך סגן קצין הרפואה הראשי אל"מ דודו דגן ואמר "אחריות רבה מוטלת מעתה על כתפיכם - האחריות לשמירה והצלת חיי אדם. אין אחריות כבדה מזו ואין אתגר גדול מזה"

 • 18.02.13
  טובים השניים - צוות מנצח !

  נפגעים מדומים חכמים, חדרי ניתוח בשטח ומכשור רפואי מתקדם - העתיד כבר כאן!

  בימים האחרונים תירגלה עוצבת הגליל חבירה של צוותים רפואיים כירורגיים ממסגרות שונות במגמה לאימון יחידות בבה"ד 10. התרגול בוצע בהמשך ישיר לניסוי החיילי שהתקיים בדצמבר.

  את ההדרכות העבירו צוות המאמן הטקטי הנייד של העוצבה, תוך שימוש בהסרטה, אמצעי הדרכה רפואית מתקדמים ונפגעים מדומים חכמים - שעליהם ניתן לבצע את מרבית הפרוצדורות הרפואיות בצורה הקרובה ביותר לפצוע בשדה הקרב.

 • 12.02.13
  כמה דקות עם סגן אביה ניסן -אחות צבאית בחטיבת כפיר
  צפו בסרטון בו מספרת סגן אביה ניסן -אחות צבאית בחטיבת כפיר על תפקיד האחות בצה"ל
 • 08.02.13
  אנסטסיה בגדלוב - מחובשת לגיבורת השנה

  אמש נערך בתיאטרון "גשר" בתל אביב טקס "אנשי העשור" של ערוץ 9 בהשתתפות נשיא המדינה, פוליטיקאים, אנשי ציבור ותרבות מהארץ ומחו"ל. בטקס הוענק פרס "גיברת השנה" לחובשת אנסטסיה בגדלוב, שזכתה גם לצל"ש על גבורתה בטיפול בפצועים במהלך הפיגוע על גבול מצרים לפני למעלה משנה.
  באוגוסט 2011 במהלך נסיעה רגילה לכאורה של קו 392 לאילת נקלע אוטובוס של "אגד" למארב של חוליית מחבלים בכביש 12, סמוך לגבול עם מצרים. רב"ט  אנסטסיה בגדלוב חובשת ששירתה באותה העת בבסיס עובדה לא היססה לרגע, רצה לטפל בפצועים תחת אש ותוך שימוש בעזרים מאולתרים הצילה את חייו של אחד הפצועים.
  כשמונה חודשים לאחר התקרית הוענק לאנסטסיה בעת שהותה בקורס קצינים צל"ש מראש להק כח אדם תא"ל אילן בוגר במעמד מפקד חיל האויר דאז עידו נחושתן. היום משרתת אנסטסיה כקצינה גאה בבסיס ההדרכה של חיל הרפואה. בטקס בירך אותה מפקדה וציין - פעלת בגבורה ולאור ערכי חיל הרפואה, יישר כח !

 • 05.02.13
  ערב הוקרה למצר"פ ב"עמוד ענן"

  ביום רביעי, ה 30.1 התקיים בבית החייל בתל אביב ערב הוקרה למערך המילואים והסדיר של מצר"פ במבצע "עמוד ענן". בערב השתתפו סגן הקרפ"ר, מפקד המצר"פ, רע"ן אוכ"א משר"פ ועשרות אנשי מצר"פ בסדיר ובמילואים שלקחו חלק בפעילות המצר"פ במהלך מבצע "עמוד ענן".

  בנאומו ביקש מפקד המצר"פ להודות למשרתים על הירתמותם וציין " עבדנו יום ולילה, במלוא הקצב בכדי להספיק ולהביא בזמן את הציוד הרפואי המציל חיים ללוחמים בשטח. רכשנו, קלטנו, ארזנו, ייצרנו ונסענו לכל מקום בכדי להביא ללוחמים את הצר"פ בזמן. לא התחשבנו בסיכונים, בטילים, בעייפות או בכל דבר אחר - דבקנו במשימה והשגנו אותה... כח הלחימה במצר"פ הוא מקור גאווה "

 • 03.02.13
  הפיזיותרפיה יורדת לשטח
  השבוע נפתח מכון פיזיותרפיה חדש במחנה בירנית שבעוצבת הגליל. בטקס חניכת המכון השתתפו ס' קרפ"ר, קצין הרפואי האוגדתי וראש מערך הפיזיותרפיה. מטרת המכון לתת מענה בדגש על המטופלים הלוחמים שתופסים קו בגזרה, המבצעים פעילות פיזית מאומצת, ומתמודדים עם עומסים רבים. פתיחת המכון היא חלק מתכנית "פיזיותרפיה במגרש הלוחמים" של מקרפ"ר, שמטרתה  להגביר את נגישות וזמינות הטיפולים הרפואיים לחיילים בשטח ולאפשר ללוחמים ולחניכים לקבל את הטיפול האופטימלי ללא נסיעות ארוכות למכונים המרוחקים מבסיסיהם. כיום פרוסים 32 מכוני פיזיותרפיה צבאיים קטנים וארבעה גדולים ברחבי הארץ בבסיסי טירונים, בסיסי אימון חטיבתיים ובבסיסים גדולים אחרים.
 • 28.01.13
  מפקדי העתיד של חיל הרפואה

  בדיון שיבוצי קצינים בדרגת האל"מ שהתקיים היום בראשות הרמטכ"ל סוכמו הקצינים הבאים:

  ·         אל"מ ד"ר סלמאן זרקא סוכם לתפקיד מפקד המשר"פ.

  ·         סא"ל ד"ר א' סוכם לתפקיד מפקד רפואה חיל האויר והוא יועלה לדרגת אל"ם.

  ·         סא"ל ד"ר משה פינקרט סוכם לתפקיד מפקד רפואה פיקוד מרכז והוא יועלה לדרגת אל"ם.

   

  חיל הרפואה גאה בקציניו ומאחל הצלחה רבה לדור העתיד של הקצונה הבכירה בחיל!

   

 • 26.12.12
  טובים השניים

  בין התאריכים 25-26/12/12 התקיים מודל חילי "טובים השניים" במהלכו נבחנה תפיסת ההפעלה של הפלה"ק וצוות כירורגית השדה.במסגרת  המודל הוקמו פלה"ק מלא ואוהל "צוות כירורגית שדה" על ציודם ואף הכלים המשמשים לניודם.עיקרו של התרגיל היה טיפול רפואי בפצועים במתארים שונים אשר הגיעו משדה הקרב,מיונם (triage) ע"פ חומרת הפציעה והעברתם לטיפול מתאים בפלה"ק או צוות כירורגית השדה.במהלך המודל נערכה תצוגת תכלית לגורמי תקשורת אזרחיים ותערוכת אמצעים ובהם ערכת "שומר אחי" הכוללת אמצעי רפואה ומיגון אישי שיחולקו לכל לוחם.האירוע התקיים בראשות קצין הרפואה הראשי תא"ל ד"ר יצחק קרייס ובהשתתפות קצינים בכירים בחיל הרפואה ובכירי מערכת הבריאות בישראל. בסיום התרגיל קרפ"ר הודה למשתתפים: "המודל הזה יהווה רפרנס לעוד שנים מעכשיו ואתם הייתם חלק מזה, ואם המסקנות מהמודל יסייעו בהצלת חייו של חייל אחד בשדה הקרב,דעו כי יש לכם חלק בזה".

 • 16.12.12
  תכנית נחשון מצוינות אירגונית

  ארגון השואף למצוינות מחוייב לבחור אנשים כאלו, לדאוג לפיתוחם האישי ולהכניסם לתרבות הדורשת מהם להיות מצוינים.

  תכנית "נחשון" פותחה בשנת 2008 ושמה לה למטרה:

  1. לאתר ולפתח קצונה בעלת פוטנציאל מנהיגות והובלה.

  2. לטפח את המצוינות האישית ולרתום אותה למצוינות אירגונית כערך.

  3. לחזק את ההזדהות עם חיל הרפואה.

  4. לפתח בקרב המשתתפים ראייה מערכתית,חשיבה יצירתית ומעורבות בחיל.בתהליכים מרכזיים.

  5. לייצר מנגנון חניכה חילי לבניית דור העתיד

  6. יצירת קבוצת עמיתים לומדת ומשפיעה

                                                                                                                                   

   בשנת 2012-13 נבחרה נבחרת של 10 רס"נים למחזור ג' של התכית המהווים את העתודה הפיקודית והניהולית של חיל הרפואה.התכנית מורכבת ממספר מפגשים במהלך השנה האקדמית,מסדנאות וממפגשים עם ארגונים מובילים בתחום הבריאות.,העסקים והביטחון. בנוסף התכנית מספקת חניכה אישית ע"י בכירי המפקדים בצה"ל בסדיר ובמילואים,בכירי המערכת הרפואית האזרחית ובכירי המנהלים במשק האזרחי.בסיום התכנית על המשתתפים להגיש פרויקט.

   

 • 13.12.12
  ערב הדלקת נר חנוכה עם המשפחות השכולות
  ביום ב' 10/12/12 נערך ערב הדלקת נר חנוכה בהשתתפות בני משפחות חללי חיל הרפואה. האירוע,המתקיים מדי שנה,נערך במרפ"א מרכז שבצריפין בראשות קצין הרפואה הראשי תא"ל ד"ר יצחק קרייס ובהשתתפות קצינים בכירים מחיל הרפואה. חג שמח!
 • 12.12.12
  100 שנים להסתדרות הרופאים הישראלית
  השבוע נערך כנס בין לאומי לציון 100 שנים להסתדרות הרופאים הישראלית (הר"י).במעמד פתיחת הכנס נאם קצין הרפואה הראשי תא"ל ד"ר יצחק קרייס אשר התייחס בנאומו לקשר המיוחד בין חיל הרפואה והר"י. במהלך הנאום עמד קרפ"ר על התמיכה ההדדית בין חיל הרפואה להסתדרות לאורך ההיסטוריה של מדינת ישראל וציין את הושטת היד המבורכת של יו"ר הסתדרות הרופאים ד"ר לאוניד אידלמן במהלך מבצע "עמוד ענן". האירועים לציון 100 שנים להסתדרות יימשכו עד סוף השבוע. 
 • 20.04.13
  הקרפ"א שהציל שיריונר

   

   "תציל אותי, אמר גיל, אסור לי למות" - לכתבה המלאה ב"ישראל היום"

 • 04.11.12
  טקס החלפת מפקד המצר"פ
  ביום ה' 01/11/12 התקיים טקס החלפת מפקד המצר"פ (מפקדת ציוד רפואי),בהשתתפות קצין הרפואה הראשי. הטקס התקיים בראשות מפקד המשר"פ אל"מ ד"ר ארז ברנבוים.סא"ל יעקב מנדלוביץ' מונה למפקד המצר"פ והחילף בתפקידו את סא"ל משה מיוחס אשר מונה לראש ענף הפעלה.לאחר הטקס התקיימה הרמת כוסית חגיגית בראשות קצין הרפואה הראשי תא"ל ד"ר יצחק קרייס.
 • 21.10.12
  חיל הרפואה משיק את מסלול לימודי הסיעוד החדש- "פסגה"!

  במסגרת פתיחת שנת הלימודים האקדמאית שנפתחה ב-21.10.12 השיק חיל הרפואה את מסלול "פסגה" , מסלול ייעודי להכשרת עתודאי סיעוד.

   

  15 סטודנטים החלו את שנת הלימודים באוניברסיטת ת"א במימון מלא של צה"ל (לימודים ומגורים במעונות).
  מסלול "פסגה" הינו מסלול ייעודי , נפרד , שבוגריו יסיימו את לימודי התואר הראשון וההסמכה תוך 3 שנים קלנדריות (במקום 4 שנים כמקובל).הסטודנטים ילמדו במתכונת שבה יחס המרצה לומד הוא גבוה, דבר שיבטיח את הקשב לסטודנט וימנע נשר.

  אחרי שנים ארוכות של מחסור בעתודאי סיעוד הצליח חיל הרפואה לקבל קבוצה איכותית שתזין את מערך האחיות הצבאיות החל מעוד 3 שנים.
  מעבר לעובדה שהמסלול נותן מענה לצרכי צה"ל באחיות, מדובר בתרומה משמעותית למאמץ הלאומי להעלאת מספר האחיות, שכן משק זה מצוי במחסור קיצוני.

  עתודאים אלו יחשפו לתכנים צבאיים, תכני מנהיגות, הכנה לשירות בחיל הרפואה ובצה"ל.

  אין ספק שקבוצה זו והבאות אחריה יובילו את העשייה בחיל הרפואה ובכלל!

  חיל הרפואה מאחל הצלחה רבה לתלמידי המסלול ולתלמידי העתודה שלא במסגרת המסלול!!!

   

  גולשים יקרים- אנא הפיצו את המידע בקרב חבריכם ובני משפחותיכם על מנת שבשנה הבאה נרחיב את מספר הלומדים במסגרת המסלול.

   

  לפרטים נוספים אודות המסלול ניתן לפנות למפקדת מערך האחיות בצה"ל- רס"ן רחלי מיזן בטלפון 037379246/7

   

   

 • 18.10.12
  הרופאים הצבאיים של העתיד פותחים שנה!!!

  המסלול היוקרתי של חיל הרפואה המשותף לאוניברסיטה העברית בירושלים ולהסתדרות המדיצינית הדסה קלט כ-60 סטודנטים ללימודי רפואה צבאית שיכשיר אותם לשירות קרבי כרופאים בכל דרגי השדה.
   מסלול הרפואה "צמרת " נפתח לפני ארבע שנים כמענה לבור הרופאים שנפער בשורותיו של צה"ל בשנים האחרונות. המחסור ברופאים אמור להסתיים עם סיום הלימודים של הסטודנטים בעוד מספר שנים.

  בטקס שנערך  היום (18.10.12) באוניברסיטה העברית בראשות סגן קרפ"ר וראש המסלול אל"מ במיל' פרופ' שמואל שפירא ובהשתתפות דיקן משנה הפקולטה לרפואה ד"ר רונית הראל ובכירי חיל הרפואה, ציינו את פתחית שנת הלימודים התשע"ג וכניסת הסטודנטים של המחזור הרביעי למסלול.

  סגן קרפ"ר בירך את הסטודנטים הוותיקים, הסטודנטים החדשים ומשפחותיהם והודה לנציגי האוניברסיטה על שיתוף הפעולה הפורה:" אתם צועדים היום בדרך שבה פסעו קרוב ל-200 סטודנטים לפניכם , וכמוהם, גם אתם נושאים על כתפיכם תקוה גדולה. הגעתם למעמד זה ממקומות שונים הפזורים לאורכה ולרוחבה של ארצנו הקטנטונת , אך חוט שני אחד קושר את כולכם, זהו קשר של חתירה למצוינות, של רצון לתרום לצה"ל ולחברה הישראלית כולה , ושל פוטנציאל אדיר שרק מחכה להתפרץ. אנו בטוחים שתמשיכו בדרך שסללו לכם הדורות הקודמים של המסלול ושתוסיפו כיחידים וכקבוצה להוביל, להגשים ולהפוך חלום למציאות"....

  בהצלחה לרופאי העתיד של צה"ל!!!


  לאתר הפייסבוק של מסלול צמרת: https://www.facebook.com/#!/TzameretMD

 • 17.10.12
  צבא בריא = צבא כשיר

  חיל הרפואה ציין את יריית הפתיחה לחודש הכושר והבריאות בצה"ל במסגרת אליפות צה"ל שהתקיימה ב-17.10.12.

  במסגרת יום האליפות הקים חיל הרפואה מתחם מרשים ומקצועי לניטור וייעוץ אשר לקחו בו חלק ממגוון המטפלים בחיל:
  קצינים רבים פקדו את המתחם, עברו בדיקות לחץ דם, משקל, אחוזי שומן, היקף מותניים ועוד.
  בנוסף, קיבלו הקצינים ייעוץ מתזונאיות, רופאי עור ורופאת נשים.
  עשרות נבדקו בניידת רפואת השיניים של פיקוד המרכז וכן תואמו עבורם תורים לטיפולי שיניים.
  מפקדים רבים, מספר אלופים , לרבות הרמטכ"ל חוסנו לשפעת.
  במתחם הפיזיותרפיה ניתן טיפול וייעוץ אודות פציעות ספורט ואגרונומיה.
  קצינים רבים הצטרפו לקבוצות הפסקת עישון וירידה במשקל העתידות להיפתח במסגרת חודש זה.

  מתחם זה של חיל הרפואה גרף שבחים רבים ותרם להעלאת מודעות אנשי הקבע לבריאותם.

  זוהי כאמור יריית הפתיחה לחודש הכושר והבריאות אך נכונה לכולנו עבודה רבה בחודש זה ובמהלך כל השנה!

  זכרו תמיד כי צבא בריא = צבא כשיר!!!

 • 14.10.12
  בכירי חיל הרפואה נחתו בארה"ב במסגרת כנס "שורש"

  במסגרת 2 אנקסים שנחתמו בעבר בין ממשלת ישראל לממשלת ארה"ב (1217,1230)מתקיים שיתוף פעולה הדוק בין חיל הרפואה הישראלי לבין גופי הרפואה בצבא ארה"ב.

   

  הMRMC-US army medical research and material command הינו גוף מרכזי מולו מקיים חיל הרפואה שת"פ,כאשר אחד הביטויים בולטים והחשובים של שת"פ זה הינו קיום "כנס שורש" אחת לשנתיים בישראל וארה"ב לסירוגין.

   

  מטרת המפגש היא קיום מפגש מדעי בתחומי ליבה ברפואה הצבאית,על בסיס שת"פ עם ה US army-MRMC  ,על מנת לקדם מחקר ברפואה הצבאית בתחומי: טראומה,אב"כ,רפואה מונעת,פיזיולוגיה,זיהוי חללים ובריאות הנפש.להחליף ידע ולפתח קשרי גומלין ארגוניים ואישיים עם מקבילים אמריקאים. 

   

  המפגש האחרון אירע  ב25-27/10/2010 בישראל בהשתתפות 68 נציגים מטעם צבא ארה"ב וכ150 נציגים ישראלים-רובם  מחיל הרפואה משרד הביטחון וחלקם מהאקדמיה. במהלך המפגש הוצגו עבודות מחקר ברפואה צבאית המבוצעות בחיל הרפואה ובאקדמיה בישראל ונושאים מקבילים הוצגו ע"י השותף האמריקאי.

  עוד במפגש נערכו דיונים משותפים על דוקטרינה ובוצעו סיורים באתרים רלוונטיים בצה"ל. 

  המפגש נערך בהצלחה רבה והביא להעמקת שת"פ עם האמריקאים,שהתבטא בין השאר בהקצאת תקציבי מחקר,חילופי ידע וקיום ביקורים הדדיים בין הצדדים בנושא רפואה צבאית.

   

  המפגש השנה מתקיים בארה"ב בFort Detrick,Fredrick Maryland - בין התאריכים 14-18/10/12 וצפויים להשתתף בו 135 נציגים אמריקאים .

  מישראל ,מתוכננים להשתתף בנוסף למשלחת צה"ל המונה 17 קצינים בראשות קצין הרפואה הראשי תא"ל ד"ר יצחק קרייס, נציגים ממשרד הביטחון ,המכון הביולוגי וחוקרים מהאקדמיה.

 • 28.04.15
  עצרת "צמרת"
  ביום ג', 28.04.2015, התקיימה עצרת "צמרת" לזכרו של יובל תל ניר, סטודנט "צמרת" שנהרג בפרו בעת חופשה בסוכות האחרון.

שיתופי פעולה

ערב הוקרה של הר"י לרופאים בחזית ובעורף

ביום ב, התקיים ערב הוקרה של ההסתדרות הרפואית בישראל לרופאים בעורף ובחזית שפעלו בצוק איתן. בערב השתתפו קצין הרפואה הראשי, יור הר"י, מנכל משרד הבריאות מנהלי בתי חולים ומאות רופאים. במהלך הערב הופיעו רופאים שחלקו את חוויותיהם מהטיפול שהעניקו במהלך צוק איתן בהם רופאי צה"ל שלחמו ביחידות השדה, רופא מוטס ששירת במילואים ביחידת החילוץ, רופאי בתי החולים ומחלקות השיקום. בסיכום הערב ציין קרפר:"זו לא הייתה מלחמה קלה, אבל היו בה הישגים. בשלוש השנים האחרונות אנחנו מחזקים את רפואת השדה ואכן הצלחנו להוריד את מספר ההרוגים מתוך סך הנפגעים. זה קודם כל בגלל שהיינו קדימה בשדה הקרב, אלה רופאי סדיר וגם מילואים. זה לא מובן מאליו אבל הציל הרבה חיים. גם לימדנו את החיילים שיש להם אחריות לחיי חבריהם, ראיתם את זה בבתי החולים כשהפצועים הגיעו לאחר טיפול שקיבלו בשטח. אנחנו וגם אתם היינו מוכנים, בטכנולוגיות, ביכולות הפינוי ובהבנת המפקדים. לנו היה גם אתכם. כשהבטנו לאחור אתם הייתם שם. זה לא התחיל במלחמה, זה היה שם לפני, עבדנו יחד מההכנות. אנחנו עובדים בשיתוף פעולה איתכם כל הדרך, לא היינו יכולים לעשות זאת בלעדיכם. אני גאה לייצג פה את צה"ל אבל גם להיות חלק ממערכת הבריאות הזו שבזכותה חיים רבים יותר יהיו טובים יותר. גם במערכה הבאה נהיה מוכנים. יו"ר הרי דר' אידלמן ציין: "איתנות העם בישראל תלויה ברפואה. ראינו כאן רופאים שמטפלים מרמת הפלוגה והטנק. מטרת הערב היא להגיד לכולם תודה, בחזית ובעורף, בשדה הקרב ובבית החולים, לכל אלה שחשבו שתפקידו של הרופא לטפל.

אנחנו כאן עבורכם - מקול הלב

בית הספר לרפואה צבאית

בית הספר האינטראקטיבי

בבית הספר לרפואה צבאית לקחו את מקצוע ההוראה צעד קדימה והקימו את בית הספר האינטראקטיבי של הבה"ד. התכנים, בבית הספר כוללים שיעורים מצולמים שלמים, הדרכות לביצוע טיפולים המועברים ע"י סגל הבה"ד והמחשות באמצעות אנימציות מקוריות ומציאותיות הנגישים באפליקציה, בYoutube ובאתר חר"פ האזרחי של חיל הרפואה בכל מקום ובכל שעה. ניתן להגיע באופן ישיר לסרטונים באמצעות קוד ייחודי שמקשר בסריקה מהירה את הלומד ישירות לסרטון בנושא הרלוונטי. בכך, מותאמים השיעורים למגוון החניכים הנמצאים בבית הספר ועוברים בו הכשרות שונות, החל בחובשים, רופאים ואנשי מקצועות הרפואה בתפקידים שונים.
למידע נוסף
חיל הרפואה